Seizmolog pojasnio koji su dijelovi Hrvatske najugroženiji potresom

O tome zašto dolazi do potresa i mogu li se predvidjeti s dipl. ing. Krešimirom Kukom, dežurnim seizmologom Seizmološkog zavoda, razgovarala je novinarka Nove TV za Dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dežurni seizmolog Seizmološkog zavoda kazao je da u Hrvatskoj danas uopće nije bilo potresa i teško bi se mogli povezati s ovim potresom čiji je epicentar bio u Sloveniji.

Je li Zagreb potencijalno ugrožen od potresa i imaju li Zagrepčani razloga za paniku, seizmolog Kuk pojašnjava da je
Zagreb potencijalno ugrožen “jer se nalazi na seizmički aktivnom području gdje su potresi relativno česti, no ima dijelova zemlje koji su puno više ugroženi. No, moramo biti svjesni da opasnost od potresa u gradu Zagrebu postoji.”

Ne postoje znaci kojima možemo predvidjeti potres, pojašnjava seizmolog i dodaje “u novije vrijeme istražuju se promjene nekih elektromagnetnih polja koja se mijenjaju prije potresa i ispuštanje nekih plinova čija se koncentracija mjeri. Pitanje je hoće li se ikada moći znanstveno, točno, predvidjeti neki potres. Može se reći gdje se može očekivati i kolike jačine, ali o vremenskoj komponenti ne može se govoriti.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče ugroženih područja u Hrvatskoj Zagrepčani imaju razloga za zabrinutost jer je najugroženije šire zagrebačko područje zatim “šire riječko područje te južno Primorje sa širim dubrovačkim područjem. To je geološki i strukturno povezano sa sastavom zemlje ispod njezine površine, dakle s rasjedima, tektonski poremećajima i pomacima koji se dešavaju a mi to ne vidimo”, pojasnio je dipl. ing. Krešimirom Kukom.


Savjeti za krizne situacije

Svakako valja poslušati savjete stručnjaka o tome što činiti u kriznim situacijima. Treba pri ruci imati lijekove, robicu za djecu i po mogućnosti radio na baterije kako bi se mogle slušati vijesti. U posljednjih godinu dana u zagrebačkim školama i vrtićima provodi se edukacija o evakuaciji, u svim ustanovama su i veliki posteri s detaljno razrađenim planom evakuacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A grad je tiskao gotovo 300 tisuća letaka sa savjetima kako se ponašati, koga zvati i što činiti u slučaju velikog potresa. Svi ih možemo naći u svojim poštanskim sandučićima. Prije nego što završe u smeću, bilo bi dobro, detaljno ih proučiti, javlja Dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.