Vlada će plan mjera protiv poskupljenja predstaviti do kraja mjeseca, a aktivirati ga početkom ožujka. I dok ministar gospodarstva ne misli da se kasni, oprečnog su mišljenja poduzetnici već šokirani visokim računima. S njima se slažu i sindikati koji zazivaju konkretnije mjere i crne liste za one koji neopravdano povećavaju cijene.
“Nije kasno, nema što biti kasno. Ideja je da ne čekamo predugo s tim paketom, da on bude predstavljen hrvatskoj javnosti i zainteresiranima tijekom veljače i u narednim tjednima”, kazao je ministar Tomislav Ćorić.
Ministru možda nije kasno, ali poduzetnicima jest. Višestruki porast računa za plin nepodnošljiv je udar na nametima preopterećeno poslovanje.
Rekorder je onaj koji je dobio 700 posto veći račun
“Računi su ogromni. Rekorder je onaj koji je dobio 700 posto veći račun”, kaže za RTL Milka Kosanović direktorica odnosa s članstvom HUP-a. No, osim najave trodjelnog plana – manji PDV na energente, vaučeri za siromašne i ideja da dio tereta preuzmu i opskrbljivači – o detaljima se ne zna ništa.
“Mi ga još nismo vidjeli. Razgovarali jesmo o nekom osnovnom konceptu, ukoliko bi on išao u ova tri smjera, mi bi ga načelno mogli podržati, ali moramo vidjeti detalje”, dodaje Kosanović.
Čini se da plan nije ni blizu spreman jer je premijer tek jučer sazvao sindikalne predstavnike, navodno, kako bi dobio bolji uvid u probleme koje poskupljenje donosi građanima. “Sastanak sa čelnicima sindikata koji je bio jako koristan, dobar u svjetlu svih izazova koje imamo glede rasta cijene energenata”, rekao je nakon sastanka.
Vjerojatno će više od polovice građana Hrvatske ovim bit udareno
A sindikati su mu poručili isto što i poslodavci, a to je “požurite s mjerama”.
“Ono što mi smatramo važnim je da se te mjere komuniciraju na vrijeme. Ovdje nije riječ o samo energetski siromašnim i najsiromašnijima, već da će ovo biti zapravo vrlo širok udar na vrlo širok sloj građana, da će vjerojatno više od polovice građana Hrvatske ovim bit udareno”, govori Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Osim plina, još veći probleme kućnim budžetima bit će poskupljenje struje. Cijelo priobalje se na struju zimi grije, a ljeti hladi. Ćorić kaže da država ima više manevarskog prostora jer će osim smanjenja PDV-a, svoj dio tereta podnijeti i HEP. Smanjenje PDV-a na struju i plin je u rukama Vlade, ali konačna cijena isporuke energenata nije.
“Opet pitanje svih pitanja – ako vi spustite PDV, što ako opskrbljivači ne spuste cijenu? Što država može napraviti? To neće biti moguće. Kako? Kojom metodom? To neće biti moguće zato što će se tada mijenjati opskrbljivači, a država će naći dalate da nakon što su opskrbljivači zadali svoje marže, a one su ugrađene u cijenu plina, odnosno u cijene energenata, tog trenutka kada se smanji PDV mi očekujemo smanjenje cijena”, tvrdi Ćorić.
Jedan od alata, primjenjiv i na distributere energenata, ali i na sve ostale koji iskoriste val poskupljenja ili uvođenje eura za neopravdano podizanje cijena, su javne crne liste takvih trgovaca. Neslužbeno doznajemo da se upravo ta ideja sviđa i premijeru Plenkoviću.
Tekst se nastavlja ispod oglasa