Sever: Poslodavci koriste svaku priliku da bi bez sindikata razgovarali s Vladom

Foto: snimka zaslona

U nastavku pregovora predstavnika Vlade i sindikata o produljenju radnoga vijeka do 68 godina u ponedjeljak je upozoreno da bi bez jasnih kriterija, u znanosti i visokom obrazovanju to moglo izazvati katastrofu zbog otežanog zapošljavanja i napredovanja mladih znanstvenika, što bi rezultiralo odlaskom iz zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ako bi se produljio radni vijek, sljedećih tri godine ne bi bilo napredovanja mladih i njihova zapošljavanja u znanosti i visokom obrazovanju, a s obzirom na otvorene granice EU, izvrsni mladi znanstvenici otići će iz zemlje, upozorio je državni tajnik u Ministarstvu znanosti Tome Antičić nakon sastanka predstavnika Vlade i sindikata o izmjenama radno-mirovinskih zakona s ciljem omogućavanja ostajanja u svijetu rada do 68. godine.

Antičić upozorava da među znanstvenicima postoji veliko zanimanje za radnim odnosom do 68. godine, no to bi moglo imati i nesagledive posljedice jer su iznosi plaća i koeficijenti fiksni u sustavu.

– Ako se ovako automatski ide u mirovinu sa 68 godina bez nekih kriterija, to će biti katastrofa, upozorava Antičić. Stoga će se, kaže, u pregovorima tražiti da poslodavac, čelnik ustanove, može postaviti kriterije za ostanak u svijetu rada do 68. godine, odnosno da ne bude svima jednako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Nezavinskih hrvatskih sindikata Krešimir Sever izjavio je da su sindikati iznijeli svoja stajališta o potrebi obeštećenja prijevremeno umirovljenih radnika ove godine, kojih je više od 5000.

– Budući da se zakonske izmjene lome preko njihovih leđa, tražimo da se i njih u nekakvim prijelaznim odredbama obuhvati, poručio je. Osim toga, traže da se, uz sustav otpremnina, uvede i fond za isplatu obeštećenja prijevremeno umirovljenim radnicima koji primaju doživotno umanjenu mirovinu.

– Poslodavac, koji ih se riješio jer su mu prestari – uplaćivao bi u neku vrstu fonda kojim bi se tim ljudima uplaćivala razlika do pune mirovine, pojasnio je Sever sindikalne zahtjeve. Poslodavci tako nešto dosad nikako nisu prihvaćali, ali se i dalje tijekom ove godine vrlo izdašno rješavaju radnika poznije životne dobi koji bi još uvijek mogli raditi, istaknuo je Sever.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon sastanka sa sindikatima, predstavnici Vlade odvojeno su se sastali s predstavnicima poslodavaca na temu izmjena radno-mirovinskih zakona.

Prije početka sastanka Sever je rekao kako su već na posljednjem sastanku poslodavci dali primjedbu da im “nije ugodno s njima biti na istom sastanku” pa imaju odvojeni sastanak koji počinje u podne.

– To je dokaz da poslodavci javno govore da su za socijalni dijalog, socijalno partnerstvo, a onda koriste svaku prigodu da bi dvostrano razgovarali s vlašću. Oni imaju jak ulaz u Vladu, a mi smo uvijek bili negdje po strani. Poslodavci su naučili tako funkcionirati s vlašću te gotove dogovore plasirati prema nama. Bilo bi puno logičnije da razgovaramo zajedno, rekao je Sever.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o izmjenama Zakona o radu, Zakona o državnim službenicima, Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i regionalnoj samoupravi, Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o odgoju i obrazovanju te Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju.

Vlada se odlučila na izmjene tih šest zakona kako bi omogućila ostanak u svijetu rada i nakon 65. godine, a nakon što je prihvatila zahtjeve inicijative “67 je previše”, koje je svojim potpisima podržalo više od 700.000 građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.