Vijeće za elektroničke medije uputilo je preporuku o zaštiti privatnosti maloljetnika u elektroničkim medijima.Povod za to je aktualna teme sudskog spora koji vode Severina Vučković i Milan Popović.Iz Vijeća ističu da uočavaju “učestale propuste pružatelja medijskih usluga i pružatelja elektroničkih publikacija pri izvještavanju o brakorazvodnim parnicama javnih osoba“.Kažu da se pri tome “često ugrožava privatnost i dobrobit maloljetnika oko čijeg se skrbništva stranke spore”. I dok VEM upozorava medije – Severina maloljetno dijete sama izlaže na društvenim mrežama.
>Vrhovni sud i skrbništvo nad Severininim sinom: Što je sve do sada poznato?
VEM podsjetio na dokumente o pravima
Vijeće podsjeća i na članak 12. Opće deklaracije o ljudskim pravima koji propisuje pravo svakoga, odrasle osobe i djeteta, na poštivanje privatnosti.
“Konvencija o pravima djeteta u članku 16. jamči svakom djetetu pravo na zakonsku zaštitu protiv miješanja u njegovu privatnost, obitelj i dom”, ističu iz VEM-a.
“Vijeće i ovom prigodom poziva sve medijske i druge javne dionike da svoja izvještavanja prilagode potrebama zaštite privatnosti i dobrobiti maloljetnika”, stoji u preporuci.
Također, VEM upozorava na “izbjegavanje iznošenja detalja iz privatnog života i obiteljskih odnosa maloljetnika i obitelji”.
Kome bi, zapravo, trebala preporuka?!
I ne bi u preporuci navedenog Vijeća bilo ništa sporno da upravo dio aktera sudskog slučaja, odnosno Severina, nije potaknuo da slučaj postane javan.
Na društvenim mrežama, koje su dio medijskog fokusa, pjevačica je, naime, sama objavljivala fotografije svog djeteta.
Činila je to čak i nakon što joj je sud odlukom zabranio takvu praksu.
Možda će vas zanimati
Severina sazvala press-konferenciju o svom osmogodišnjem sinu
“Dešavaju mi se u životu jako teške stari u odnosu na moj život s djetetom i sa suprugom”
Severina i dio ‘estrade’ nudi se na pladnju javnosti
Iako su pravila o privatnosti i prava na njegovo uživanje posve jasna, nije jasno je li preporuka VEM-a pravovremena niti je li upućena na pravu adresu.
Status koji Severina, kao i dobar dio njezinih ‘estradnih’ kolega svojevoljno ističe u javnosti, sam po sebi potiče i zanimanje medija.
Štoviše, oni se, za razliku od svojih diskretnih kolega, javnosti ‘nude na pladnju’.
>Sud o presudi oko skrbništva nad Severininim sinom: ‘Sudovi ne otimaju niti dodjeljuju djecu, a omalovažavanje rada sutkinje je nedopustivo’
Postoji li ‘ravnoteža’ u privatnosti?
I dok VEM podsjeća na deklaracije i konvencije koje štite privatnost djece i upozorava medije da se ne piše o maloljetnicima, pjevačica svog sina sama svjesno izlaže javnosti.
U prilog tome ide i činjenica da je 2019. godine njezino dijete bilo tema konferencije za medije.
U slučaju javnih osoba, nije lako naći ‘ravnotežu’ u privatnosti, no neke ih uspješno nalaze.
Pitanje je samo tko u kojoj mjeri želi izložiti svoj život javnosti.
Tko čini štetu u slučaju skrbništva?
No, što u slučaju kada sam roditelj, koji je usred sudskog procesa o skrbništvu, dijete svojevoljno i opetovano izlaže očima javnosti?
Pa čak i po cijenu zanemarivanja sudskih odluka.
U slučaju odnosa Severine i medija, jasno je da velika većina medija veliča status pjevačice.
Stoga pitanje glasi: tko uistinu čini štetu ovom (javnom) sudskom procesu i djetetu koje bi u njemu trebalo biti glavna uloga?
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.