Predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske Vedran Dragičević izjavio je u utorak da je s hrvatskim brodogradilištima, pogotovo s Uljanik grupom, koja je sada nositelj domaće brodogradnje, napokon uspostavljen dobar socijalni dijalog, ali sindikatima, dodao je, ne odgovara sadašnja politička situacija u kojoj nije sastavljena Vlada a potrebno je donositi nove odluke.
Nakon sastanka Odbora hrvatske brodogradnje, koji čine podružnice Sindikata metalaca u 14 brodogradilišta, Dragičević je rekao da je jedna od odluka koja se očekuje ona o sudbini Tvornice industrijske i brodske opreme „3. maj“ (TIBO), tj. da se očekuje da će Uljanik grupa predati pismo namjere za kupnju te tvornice.
Dodao je kako se očekuje da će Uljanik pomoći i u vezi s isplatom plaća u TIBO-u te da bi do ponedjeljka u tom poduzeću trebalo isplatiti barem jednu plaću kako se stanje ne bi dodatno zakompliciralo.
Dragičević je rekao da je hrvatski BDP povećan i zato što je proradila brodogradnja te da je ugovoreno mnogo poslova, a samo u Uljanik grupi vrijednih više od milijardu eura.
Istaknuo je da se pojavljuje manjak radne snage za brodogradnju te da će sindikat možda pristati na uvoz radne snage samo, ali samo ako se uprave brodogradilišta i drugih tvrtaka koje to zatraže obvežu pregovarati o deficitarnim zanimanjima i povećanju plaća radnika u tim zanimanjima.
Govoreći o stanju u Brodosplitu, Dragičević je pozvao vlasnika da otvori socijalni dijalog jer je u suprotnom sklon vjerovati da će Brodosplit „završiti loše“, to jest da će se „ili promijeniti vlasnička struktura ili će doći do stečaja“.
Pozvao je vlasnika Brodosplita da povuče otkaz kolektivnog ugovora, da sjedne sa sindikatima i dogovori se o provedbi socijalnog dijaloga.
Predsjednik Odbora hrvatske brodogradnje i povjerenik Sindikata metalaca u Brodogradilištu „3. maj“ (Uljanik grupa) Juraj Šoljić rekao je da su u riječkom brodogradilištu donekle zadovoljni i da su ugovoreni vrijedni poslovi, ali nisu posve zadovoljni u dijelu materijalnih prava te s procesom restrukturiranja brodogradilišta.
Istaknuo je da kvalitetni radnici odlaze u inozemstvo te je pozvao Uljanik da barem donekle poveća plaće i uloži u modernizaciju proizvodnje.
Šoljić je također rekao da će Uljanik grupi, zbog većeg broja ugovorenih poslova, trebati novi radnici, posebice brodomonteri, zavarivači, cjevari i bravari.