Sindikati: Žene nisu ravnopravne na tržištu rada, slabo su plaćene i teže se zapošljavaju

Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

U povodu Međunarodnog dana žena Savez samostalnih sindikat Hrvatske (SSSH) i Hrvatska udruga radničkih sindikata (HURS) upozorili su kako su žene u Hrvatskoj još uvijek spriječene u dostizanju pune ravnopravnosti na tržištu rada, teže se zapošljavaju i manje su plaćene od muškaraca, a najviše ih radi u slabije plaćenim sektorima, poput trgovine, zdravstva, socijalne skrbi i obrazovanja, u kojima su na rukovodećim pozicijama uglavnom muškarci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čestitajući radnicama, ženama i majkama Međunarodni dan žena, u HURS-u ističu kako žene u Hrvatskoj imaju u prosjeku 10 posto manje plaće od muškaraca, sve im je teže uskladiti posao i brigu o obitelji, te su često primorane žrtvovati karijeru i embicije ili odgađati trenutak formiranja obitelji.

“Žene u trgovini imaju male plaće. Pored toga, rade i vikendima. Vrtići vikendom ne rade, barem ovi redovni, jeftiniji. Tko onda čuva djecu trgovkinja ili radnica u zdravstvu, dok im majke vikendom rade? Na ovo pitanje danas – na dan žena 2016. godine, u punopravnoj članici Europske Unije koja će svakom novorođenčetu uskoro poklanjati po tisuću eura – nemamo odgovora. Zato se ostavimo floskula o promicanju nataliteta i zaštiti majčinstva. Ženama u Hrvatskoj ne trebaju teatralne geste. Specifičnim problemima radnica trebamo pristupiti temeljito i sustavno. Drugim riječima, ne poklanjajmo ženama karanfile za dan žena, poklanjajmo im ih svaki dan”, poručili su iz HURS-a.

SSSH poziva na razbijanje staklenih zidova i stropova koji segregiraju muškarce i žene u različite profesije, te na postizanje veće rodne jednakosti na tržištu rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SSSH zabrinjava i drastičan pad broja žena u tijelima zakonodavne i izvršne vlasti te poziva vlast na poduzimanje aktivnosti u cilju smanjenja razlike u plaćama između žena i muškaraca, povećanja ekonomske neovisnosti žena, olakšavanja pristupa žena tržištu rada i njihova napretka u karijeri, temeljnog povećanja jednakosti pri donošenju odluka i otklanjanja diskriminacijskih struktura i praksi u pogledu spola, te omogućavanje ženama stvarne participacije u političkom životu zemlje.

“Na razini Europske unije prosječne razlike u plaći između spolova iznose 16,3 posto a u Hrvatskoj su te razlike 7,4 posto. Dugoročno, razlike se tijekom ženine karijere akumuliraju, te rezultiraju još većom razlikom u mirovinama. Žene su stoga veće žrtve siromaštva u starosti od muškaraca”.

SSSH drži nužnim donošenje mjera za poticanje slabije zastupljenog spola na zapošljavanje u određenim profesijama u kojima postoji jasna horizontalna rodna segregacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom navode kako, prema podacima Europske konfederacije sindikata (ETUC) 4 posto vozača, građevinara i mehaničara su žene kao i 18 posto inženjera i računalnih profesionalaca, te 80 posto učitelja i profesora te zdravstvenih profesionalaca. Žene, prema tih podacima, nadmašuju brojem muškarce u sektoru ugostiteljstva, čišćenja, skrbi, administrativnih i blagajničkih poslova. No, žene pritom čine svega 4 posto izvršnih direktora u tvrtkama na burzi, te samo 22 posto članova nadzornih odbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.