Šire se uznemirujuće poruke o kiselini u pićima; iz KBC-a Rijeka potvrdili jedan slučaj

kbc
iStock

Društvene mreže i WhatsApp grupe sinoć su zatrpale uznemirujuće informacije o vodi i sokovima u kojima je kiselina i koji ‘prže jednjak i želudac’. Upozorenja su brzinom munje izazvala paniku kod građana. Iz KBC-a Rijeka medijima su potvrdili pak da su u bolnicu zaprimili jedna osoba pod sumnjom na kemijsku ozljedu jednjaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Njezino medicinsko stanje je trenutno stabilno te se nastavljaju indicirani dijagnostičko-terapijski postupci. Odmah tijekom javljanja u Ustanovu i obrade u hitnom prijemu, izvršena je prijava nadležnim istražnim organima PU Primorsko – goranskoj”, rekli su iz KBC Rijeka.

U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije potvrdili su u utorak ujutro za Novi list kako im danas na analizu stižu prvi uzorci sokova i mineralne vode renomiranog svjetskog proizvođača. Bočice s pićem uzete su u riječkim kafićima. Stručnjaci će provjeriti jesu li pića kontaminirana.

Jesu li informacije o kiselini u sokovima lažne ili nisu, od kuda su došle te zašto tek će se otkriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučaj trenutno istražuje policija, a iz tvrtke Coca-Cola Hrvatska, čija se pića spominju u kontekstu navodnog trovanja, još se nisu oglasili, javlja Dnevnik.hr.

>(VIDEO) Splitski KBC i policija o slučaju trovanja na Hvaru: ‘Djeca su i dalje životno ugrožena, još nije definiran uzrok’

Što kaže policija

“4. studenoga zaprimili smo dojavu da je jednoj osobi pozlilo tijekom konzumacije bezalkoholnog pića u jednom od ugostiteljskih objekata u središtu Rijeke te je prevezen u KBC Rijeka radi pružanja odgovarajuće liječničke pomoći”, potvrdili su iz policije.

Policija je obavila očevid, izuzeli su određene predmete te obavili razgovore s više osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O svim dosadašnjim saznanjima policija je izvijestila nadležno državno odvjetništvo, kao i nadležni Državni inspektorat radi poduzimanja mjera iz svoje nadležnosti.

Utvrđivanje svih relevantnih činjenica vezanih uz ovaj događaj se nastavlja.

Napomenuli su da osim ovoga, policiji do sada nisu prijavljeni drugi slični događaji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sanitarna inspekcija odmah po zaprimanju obavijesti Policijske uprave primorsko-goranske, obavila je očevid iz svoje nadležnosti. Inspekcijski postupak je u tijeku”, odgovorili su iz Državnog inspektorata.

Uzorci su poslani na Centar za forenzična ispitivanja istraživanja i vještačenja Ivan Vučetićv i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Stručnjaci će utvrditi jesu li uzorci kontaminirani.

Slični slučajevi ranije ove godine

Podsjetimo, RTL je još prije mjesec dana javio o slučaju muškarca iz Pule koji je završio s teškim posljedicama u bolnici nakon što je u jednom riječkom restoranu popio gutljaj mineralne vode.

Nakon prve, lažne sumnje na alergiju, liječnici su dali dijagnozu što je popio. 41-godišnji Stanko Laković prenosi riječi liječnika: “Neko korozivno sredstvo, neka kiselina. Meni je par kapi prošlo dolje po jednjaku i to mi je u biti spalilo jednjak. Da sam popio više, ne bi me bilo tu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne zna kako je kemikalija završila u bočici pa na njihovu stolu. Slučaj je na Općinskom državnom odvjetništvu u Rijeci u čijem dopisu stoji: “Spisi Državnog odvjetništva za vrijeme provođenja izvida i drugih radnji do donošenja odluke o prijavi, smatraju se tajnima”.

Stanko ostaje tjedan u bolnici, a zbog spaljenog jednjaka smršavio je dvadeset kilograma. U početku svakih sedam, a sada svakih 20 dana, ide u anesteziju i bužiranje odnosno širenje jednjaka i to kada više ne može progutati ni puding ni juhu.

Kobno piće popio je polovinom svibnja, a javno odlučio progovoriti tek u listopadu nakon što je objavljena priča o devetogodišnjaku koji je u Krapini u ugostiteljskom objektu umjesto soka od jabuke dobio opasnu lužinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.