Slavonski Brod: Policija i DORH istražuju ekološki incident

Foto: Snimka zaslona

Policijska uprava Brodsko-posavska prikuplja podatke i istražuje ekološki incident koji se dogodio 28. ožujka na zapadnom ulasku u Slavonski Brod, a prema priopćenju koje je stiglo u nedjelju kasno navečer, policija istragu provodi u konzultaciji s Državnim odvjetništvom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dobrović: Rješenje onečišćenje zraka u Slavonskome Brodu ostaje novoj Vladi

“Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske osiguravali su mjesto događaja te iz sigurnosnih razloga na obližnjoj prometnici fizički regulirali promet. Policijski službenici su nakon toga nastavili s kriminalističkim istraživanjem, u okviru kojeg prikupljaju korisna saznanja te provode policijske izvidne radnje u konzultaciji sa mjerodavnim državnim odvjetništvom u Slavonskom Brodu”, stoji u policijskom priopćenju.

Ekološki incident dogodio se kad je tvrtka Crodux energetika ispitivala ispravnost naftnog produktovoda koji vodi prema rafineriji nafte u Bosanskom Brodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Produktovod planiraju preraditi u plinovod.

Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara izrazio je sumnju da je ta tvrtka i direktno odgovorna za onečišćenje vodocrpilišta u Slavonskom Brodu.

Da je voda onečišćena pokazala je analiza uzoraka uzetih u petak, kada su i građani upozoreni da vodu iz slavonskobrodskog vodovoda ne koriste za piće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Croduxa su demantirali takvu mogućnost tvrdeći da je tijekom incidenta isteklo između 150 i 200 litara naftnih derivata, te da zbog udaljenosti mjesta incidenta nije moguće povezati ta dva događaja.

Duspara je u subotu novinarima potvrdio da je Grad Slavonski Brod zbog onečišćenja vodocrpilišta podnio kaznenu prijavu i da očekuje da se utvrdi krivac.

“Mislim da ima elemenata za kazneni progon. Bez obzira tko je napravio ovo, činjenica je da je nama tvornica vode izbačena iz funkcije. Činjenica je da je 90.000 građana ostalo bez pitke vode”, ustvrdio je Duspara i u nedjelju nakon zajedničke sjednice Stožera civilne zaštite Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojska i policija Brođanima dostavljaju pitku vodu

Na području Slavonskog Broda i okolnih općina stabilizirana je opskrba vodom na opskrbnim punktovima, izvijestili su iz Stožera civilne zaštite Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije nakon sastanka u nedjelju.

Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara rekao je da građane vodom opskrbljuje 13 cisterni te da su spremnici postavljeni u sve mjesne odbore. “Danas su stigli spremnici od dvije i pet tisuća litara koji će biti postavljeni i pred sve vrtiće. Za idući tjedan planiramo pripremu spremnika za osnovne i srednje škole da djeca budu opskrbljena pitkom vodom. Što se tiče pitke vode u bocama, dobar dio je podijeljen građanima”, rekao je Duspara za HRT.

Napomenuo je i da je šest tisuća litara vode u bocama Crveni križ u subotu podijelio bolesnima, nepokretnima i nemoćnima, koji ne mogu doći do opskrbnog mjesta, a dodao je i kako je na sastanku Stožera odlučeno da će se vodu u bocama odsada skladištiti za njih. Svi ostali možemo koristiti spremnike i cisterne, dodao je. Duspara je potvrdio da ponude za pomoć i dalje stižu iz drugih gradova i županija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinara što je sa sanacijom mjesta na kojem je zabilježeno istjecanje naftnih derivata i za koje se pretpostavlja da je uzrok onečišćenja slavonskobrodskog vodocrpilišta, Duspara je odgovorio da sanacija nije u njegovoj nadležnosti.

“Sanacija nije u mojoj ingerenciji jer nije na području grada Slavonskog Broda. To sam pitanje potezao i na sastanku s premijerom jer mislim da sanacija nije dobro odrađena. Vjerujem da će se sada netko zapitati i pokrenuti. Prije svega treba utvrditi točno mjesto istjecanja, a mjesto zagađenja koje je poznato treba bolje sanirati”, smatra Duspara.

Vojska dostavlja pitku vodu

Pripadnici Gardijske oklopno-mehanizirane brigade Hrvatske kopnene vojske i na Uskrs su angažirani. Pomažu stanovništvu Slavonskog Broda u opskrbi pitkom vodom sa šest cisterni za pitku vodu kapaciteta do 6000 litara. Pripadnici Oružanih snaga RH, kao i cisterne s pitkom vodom, bit će na raspolaganju lokalnom stanovništvu i sutra, odnosno dokle bude potrebno, izvijestilo je u nedjelju Ministarstvo obrane.

Zbog nestašice pitke vode u Slavonskom Brodu jučer je održan i sastanak Stožera civilne zaštite na kojem su sudjelovali predsjednik Vlade Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić i ministar zdravstva Milan Kujundžić te predstavnici lokalne samouprave i civilne zaštite.

Tom prilikom potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević rekao je kako će Hrvatska vojska svojim resursima pomoći stanovnicima Slavonskog Broda u opskrbi pitkom vodom. “Na raspolaganje smo dali cisterne s pitkom vodom i pripadnici GOMBR-e bit će građanima na raspolaganju za pomoć”, istaknuo je Krstičević, stoji na kraju priopćenja.

I policija Brođanima dostavlja pitku vodu

Posada interventnih policajaca iz Zagreba od ranog jutra cisternom za opskrbu vodom pomaže građanima Slavonskog Broda u dostavi pitke vode.

Na temelju izvješća Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije da voda nije za piće na području grada Slavonskog Broda i općina Bebrina, Brodski Stupnik, Bukovlje, Oriovac i Sibinj, u akciju dostave pitke vode građanima uključilo se Ministarstvo unutarnjih poslova, priopćila je PU brodsko-posavska. Policijska cisterna je u Plavom Polju u Borovskoj ulici pokraj zgrade HVIDRA-e, gdje se građani mogu opskrbiti pitkom vodom, dodaje se u priopćenju.

Stanovnici Slavonskog Broda i okolnih općina koje se opskrbljuju sa slavonskobrodskog vodocrpilišta ostali su u subotu bez pitke vode jer je utvrđeno da je voda ugljikovodicima i ne može se upotrebljavati ni nakon prokuhavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.