“Ona je bila naše dijete, naša kćerka. Mi imamo svoje dvoje odrasle djece kojima smo biološki roditelji, ali i nju smo smatrali našim prirodnim članom. Jako smo teško podnijeli odvajanje od nje, srce nam se paralo kada je odlazila, a danas se osjećamo užasno, ali i prazno”, kazao je Branko Bojić, udomitelj dvoipolgodišnje Nikoll Dedić kada je saznao za smrt nesretne djevojčice. Smrt malene romske djevojčice potresla je cijelu Hrvatsku i nametnula brojna pitanja.
U Slavonskom Brodu prije nekoliko mjeseci završeno je suđenje roditeljima malene romske djevojčice Nikoll, čija je smrt prošle godine na Uskrs šokirala Hrvatsku. Djevojčica je, podsjetimo, preminula zbog stravičnih ozljeda glave. Nakon smrti djevojčice krenula je istraga kojom je utvrđeno da su roditelji mjesecima zlostavljali i zanemarivali dijete. Roditelji su uhićeni, a ravnatelj novogradiškog Centra za socijalnu skrb je smijenjen. Kontrolni upravni nadzor Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike nad radom Centra za socijalnu skrb Nova Gradiška, utvrdio je višestruke pogreške i propuste.
Majka dvogodišnje romske djevojčice Nikoll Dedić, Mirela Dedić, iz Nove Gradiške, koja je od posljedica teških ozljeda preminula 4. travnja 2021. u zagrebačkoj Klinici za dječje bolesti, nepravomoćno je osuđena na 13 godina zatvora, dok je otac djevojčice, Danijel Dedić, osuđen na sedam godina.
>Što saborski predstavnik Roma kaže o slučaju preminule dvoipolgodišnje djevojčice?
> Tko je Kajtazi, kojeg je Horvat prozvao za nebrigu o romskim manjinama?
> Udomiteljica djevojčice iz Nove Gradiške: ‘Vidjelo se da se boji svojih roditelja’
Što se događalo u slučaju malene Nikoll?
Sve se događalo dok je obitelj bila pod nadzorom Centra za socijalnu skrb.
Pet mjeseci prije tragedije malena je Nikoll iz udomiteljske obitelji, gdje je provela dvije godine i gdje je bila smještena upravo na prijedlog i zahtjev samih roditelja pod opravdanjem da se ne mogu adekvatno skrbiti o njoj, vraćena biološkim roditeljima.
Ta se sporna odluka preispitivala, Komora socijalnih radnika i Psihološka komora provele su nadzor nad novogradiškim Centrom za socijalnu skrb i oni nisu utvrdili nikakve nepravilnosti, no kontrolni nadzor resornog ministarstva utvrdio je niz nepravilnosti. Nalazi su objavljeni potkraj veljače. U njima se između ostalog navodi da je utvrđen propust i u zaštiti majke od supruga zlostavljača.
Baka malene Nikoll, Danijelova majka, tvrdila je da je prijavljivala zanemarivanje i zlostavljanje djeteta. Na koncu se dogodila tragedija. Prvookrivljena majka je u medijskom istupu lani odbacila krivnju i prozvala policiju da su od nje iznudili priznanje.
Iz DORH-a su tada odgovorili da se zbog eventualne odgovornosti djelatnika Centra provode tajni izvidi.
Je li bilo propusta kod novogradiškog Centra za socijalnu skrb u slučaju obitelji malene Nikoll?
Obitelj iz koje potječe djevojčica Nikoll bila je poznata novogradiškom Centru za socijalnu skrb. Njezin otac Danijel Dedić proteklih je osam godina bio procesuiran čak 23 puta: jednom je prijavljen za kazneno djelo krađe, dok je 22 puta prijavljivan za razne prekršaje poput nasilja u obitelji ili remećenja javnog reda i mira. Usprkos brojnim prijavama, novogradiški Centar vratio je djevojčicu iz udomiteljske obitelji gdje je živjela od trećeg mjeseca života, biološkom ocu i majci.
> Mnoštvo ljudi stiglo na pokop djevojčice Nikol u Novoj Gradiški
> Andrijanić: VL nam pokušava usaditi u glavu kako je Nikol mrtva zato što su hrvatski građani izglasali zaštitu tradicionalnog braka
Dvogodišnja djevojčica iz Nove Gradiške s ozljedama glave i tijela primljena je 31. ožujka 2021. u novogradišku bolnicu. Zbog težine ozljeda, prevezena je u Kliniku za dječje bolesti u Klaićevoj ulici u Zagrebu gdje je i preminula 4. travnja. Nakon toga privedeni su roditelji ozlijeđene djevojčice, a još dvoje njihove djece izdvojeno je iz zajedničkog kućanstva. Treće dijete, o kojem se skrbila baka, također je izdvojeno iz obitelji.
CZSS Nova Gradiška u međuvremenu je svu djecu iz obitelji smjestio u udomiteljske obitelji.
Što su tvrdile strukovne komore, a što tvrdi nadzor Ministarstva rada i socijalne skrbi o slučaju Nikoll?
U zaključcima stručnog nadzora Komore socijalnih radnika i Hrvatske psihološke komore, isticalo se da nisu utvrđeni propusti Centra za socijalnu skrb te da su socijalni radnici i psiholozi angažirani na slučaju obitelji malene Nikoll postupali “sukladno protokolima i standardima i javnim ovlastima”.
Kontrolni upravni nadzor Ministarstva rada i socijalne skrbi u izvješću objavljenom sredinom veljače iznosi pak ozbiljne optužbe na račun novogradiškog Centra za socijalnu skrb.
“Centar za socijalnu skrb u Novoj Gradiški odgovoran je za smrt malene dvoipolgodišnje djevojčice Nikoll koja je umrla od posljedica ozljeda koje joj je nanijela vlastita majka na Uskrs prošle godine. Socijalni radnici i psiholozi Centra postupali su nezakonito, nepravovremeno i nestručno, donosili su površne odluke ne mareći o emocijama i interesima dvoipolgodišnje djevojčice. A niti majci nisu pružili adekvatnu pomoć kao dugogodišnjoj žrtvi obiteljskog nasilja, niti su poduzimali sve što je trebalo protiv oca zlostavljača.”
“Umjesto da je Centar pokrenuo postupak da se roditeljima oduzmu sva djeca, koja nisu dobivala ni ljubav, ni pažnju niti zdravstvenu zaštitu, malu Nikoll na zahtjev roditelja vratili su u primarnu obitelj. I to unatoč tome što roditelji u dvije godine, koliko je živjela kod udomitelja, jedva da su iskazivali ikakav interes za nju, unatoč dugoj povijesti nasilja u obitelji i unatoč tome što je ocu D.D. oduzeto pravo na roditeljsku skrb za prvo dijete…”, prenosi Jutarnji list dijelove kontrolnog upravnog nadzora nad radom Centra za socijalnu skrb Nova Gradiška koji je provelo četvero stručnjaka Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike na zahtjev Županijskog državnog odvjetništva u Slavonskom Brodu.
Ili, kako su zaključili u nadzoru:
“Postoje ozbiljni višestruki propusti i protuzakonite radnje koje u ukupnosti ispunjavaju kriterije neobjektivnosti i nestručnosti postupanja stručnih radnika Centra što je dovelo do povrede ljudskih prava djeteta i u konačnici do smrtne posljedice za dijete. Protuzakonitim djelovanjem i neintervencijama Centra prekršeno je više članaka Obiteljskog zakona, te je stručni tim Centra, bez zakonitog ovlaštenja, postupajući nestručno, neprofesionalno, arbitrarno i površno prouzročio štetu psihofizičkom zdravlju djeteta. Višestruke pogreške i propusti u radu stručnih radnika značajni su za tragičan ishod postupka radi čega je stručne radnike Centra potrebno pozvati na odgovornost. Utvrđena je odgovornost Centra odnosno odgovornost pojedinih stručnih radnika unutar sustava socijalne skrbi, socijalnih radnika i psihologa, čije je protuzakonito djelovanje i nepostupanje posljedično dovelo do tagičnog ishoda, odnosno do smrti malodobne N.D.”
Ovaj je nalaz rezultirao podnošenjem sedam kaznenih prijava – po dvije se odnose na komore, a tri na stručne radnike Centra za socijalnu skrb.
Hrvatska komora socijalnih radnika: Ne prihvaćamo ulogu žrtvenog janjeta koje treba prikriti nefunkcionalnosti unutar sustava
Jedini tko se od prozvanih oglasio je Upravni odbor Hrvatske komore socijalnih radnika, koji je javnosti poslao priopćenje u kojemu upozorava da je podnošenje kaznenih prijava “opasan presedan i demonstracija sile politike nad strukom”.
“Više puta smo ponovili da cilj Hrvatske komore socijalnih radnika nije zaštititi one pojedince koji svoj posao ne obavljaju stručno i kvalitetno nego zaštititi struku od atmosfere linča i utvrditi sve relevantne činjenice u svakom pojedinom slučaju, uključujući i tragični slučaj dvoipolgodišnje djevojčice Nikoll.
Pobijanje nalaza nadzora koji su obavili stručnjaci Komore i podizanje kaznenih prijava protiv socijalnih radnika je opasan presedan koji će imati ozbiljne posljedice na sustav socijalne skrbi u Hrvatskoj. Osim što predstavlja još jednu demonstraciju sile politike nad strukom, logično se postavlja pitanje zašto je ova odluka donesena nakon godinu dana, a baš u jeku medijskih napisa da Uskok istražuje ministra Aladrovića?”, istaknuli su.
Dodali su da i sami mediji jasno navode da je u slučaju malene Nikoll „cijela zemlja tražila krivca i odgovorne ne samo u majci nego i u nadzornim institucijama“, pa je “ministar Aladrović očigledno odlučio tu krivicu prebaciti isključivo na leđa socijalnih radnika i psihologa, makar za takav zaključak morao zanemariti bitne činjenice koje je nadzor struke u prethodnom nalazu utvrdio.”
“Kao socijalni radnici prihvaćamo sve odgovornosti koje proizlaze iz našeg poziva, ali ne prihvaćamo ulogu žrtvenog janjeta koje treba prikriti nefunkcionalnosti unutar sustava i odvratiti pažnju javnosti od drugih afera.
Na kraju, ali ne najmanje važno je da je ovako drastična mjera nastavak pritiska na socijalne radnike, posebice nakon što su socijalni radnici kroz svoju Komoru izrazili neslaganje s reformom sustava socijalne skrbi koju je predložilo Ministarstvo”, naveli su tada u priopćenju.
Pravobraniteljica: Slučaj koji je potresao cjelokupnu javnost
Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević posebno se osvrnula na slučaj malene Nikoll.
“Upravo jedan takav slučaj potresao je cjelokupnu javnost te potaknuo reakcije velikog broja institucija i pojedinaca koji se bave djecom i dječjim pravima, medija te cjelokupne javnosti. Javno se problematizirala učinkovitost sustava zaštite dječjih prava te kapacitet i sposobnost sustava i pojedinaca u njemu da na vrijeme prepoznaju i preveniraju rizike koji su, nažalost, doveli do smrtnog stradanja djeteta. U ovom slučaju posebno su mučan dojam ostavile izjave stručnih djelatnika raznih institucija koji navode da su poduzimane sve potrebne radnje – a djeteta više nema. Ovakav ishod dodatno je narušio povjerenje u sustav socijalne skrbi i još jednom potvrdio da mu je nužna žurna reforma. No, važno je istaknuti da u cilju zaštite djece cijela zajednica mora funkcionirati kao zaštitna mreža za djecu”, poručila je u svom godišnjem Izvješću za 2021. godinu.
Odvjetnik Novosel: Kolika količina nasilja je potrebna za reakciju?
“Sagledavajući iz današnje perspektive slučaj u kojem je preminula djevojčica Nikoll Dedić teško se oteti dojmu da nažalost pojedinac u našoj zemlji ne može imati povjerenje u sustav te sigurnost da će biti zaštićen kada mu je zaštita najpotrebnija. Nukleus smisla zaštite je da ona bude preventivne naravi, da se situacije izbjegnu, da do njih ne dođe, da se ovakve strahote ne ponavljaju. Ovakvi očigledni propusti u zaštiti čak i najranjivijih članova našeg društva – djece jasan su pokazatelj da nešto ozbiljno nije u redu i da stvari treba mijenjati iz temelja i to prioritetno. Postavljam sebi i svima pitanje: kako će konkretnoj žrtvi, ubijenoj/ubijenom, pomoći teška kazna koju njezin/njegov ubojica dobije za to ubojstvo?”, komentirao je za Narod.hr ovaj tragičan slučaj ugledni odvjetnik i član UO U ime obitelji, Karlo Novosel.
“Ovaj zaključak nametnut je čitavim nizom slučajeva nasilja u obitelji kojima svjedočimo posljednjih nekoliko godina od kojih su mnogi sa smrtnim posljedicama i koji se, pred očima javnosti, gotovo eksponencijalno povećavaju bez ikakve, ili barem adekvatne, reakcije državnih institucija i vlasti. Naše društvo, zajednica, pojedinac iz svoje komfor zone ne smiju zatvarati oči pred ovim ozbiljnim društvenim problemom koji zahtjeva brze i temeljite promjene napose u očigledno nefunkcionalnom sustavu socijalne skrb. Kolika količina nasilja je potrebna za reakciju i do kada ćemo zatvarati oči i okretati leđa potrebitom“, zaključio je odvjetnik Novosel.
* Tekst je objavljen u sklopu projekta poticanja novinarske izvrsnosti Agencije za elektroničke medije. Dozvoljeno je prenošenje sadržaja uz objavu izvora i imena autora.
Tekst se nastavlja ispod oglasa