Nedjelja, 5 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Slučaj Sanader: Do sada nitko nije osuđen za ratno profiterstvo. Zašto padaju optužnice?

Podijeli

Bivši premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader, u ponovljenom suđenju, nepravomoćno je oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, za što je u ranijim postupcima dva puta bio osuđen. Sudu nije bilo sporno ni da je počinjenje djela bilo u vremenu Domovinskog rata, dakle u vremenu koje obuhvaća Zakon o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva, kao ni da djelo koje se Sanaderu stavlja na teret spada u ona djela na koja se može primijeniti odredba o ratnom profiterstvu. Zašto onda nije osuđen za ratno profiterstvo kako je javnost i očekivala?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Presudu je objavila sutkinja zagrebačkog Županijskog suda Saša Lui rekavši kako bi se za osuđujuću presudu trebalo dokazati zloupotrebu položaja i ovlasti i ostale okolnosti ratnog profiterstva.

“U Zakonu o nezastarijevanju za ratno profiterstvo taksativno su navedena kaznena djela na koja se može primijeniti. Kazneno djelo za koje se teretio Sanader nalazi se u katalogu tih dijela. Sud nije sporio počinjenje u vrijeme Domovinskog rata, ali je potrebno i da počinjenjem kaznenog djela bude ostvarena nesrazmjerana imovinska korist”, pročitala je sutkinja.

> Afera Hypo: Sanader oslobođen optužbi za ratno profiterstvo

Nije ratno profiterstvo, a za kazneni progon nastupila je apsolutna zastara

Sutkinja je istaknula i kako šteta za Hrvatsku nije bila materijalna, nego moralna, pa se prema tome ne može smatrati nesrazmjernom imovinskom koristi u kontekstu Zakona o ratnom profiterstvu. Kao i u slučaju presude Vrhovnog suda u ovom slučaju, Županijski sud ustvrdio je kako je smisao Zakona o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva u situacijama kada tim djelima dolazi do ozbiljne ugroženosti države, a da se ovdje ne radi o iznosu koji bi ozbiljno ugrozio funkcioniranje države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Šteta za Republiku Hrvatsku je prije svega moralnog karaktera u vidu nepovjerenja u institucije. Takvu štetu predstavlja svaki nezakoniti postupak nekog dužnosnika, ne samo u ratno vrijeme. U odnosu na osnovno kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti iz članka 291. stavak 1. i 2. kaznenog zakona, pa i ako bi se primjenjivali rokovi zastare najnepovoljniji za optuženika, u međuvremenu je nastupila apsolutna zastara kaznenog progona”, rekla je sutkinja Saša Lui.

Počinio nedjelja, ali nije ratni profiter?

Uskokova tužiteljica Marija Vučko ustvrdila je u završnom govoru da je i u ponovljenom postupku dokazano da je Sanader počinio nedjela za koja ga terete. Najavila je žalbu na oslobađajuću presudu Visokom kaznenom sudu.

Za što se Sanadera teretilo?

Inače, Sanader je optužnicom terećen da je postupao u svrhu pribavljanja imovinske koristi umjesto da je djelovao u interesu države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, za aferu Hypo Sanaderu se sudilo treći put. Ranije je dva puta bio osuđen, a presude su srušili Ustavni i Vrhovni sud.

Teretilo ga se da kao zamjenik ministra vanjskih poslova krajem 1994. i početkom 1995. od Hypo banke primio proviziju od 3,6 milijuna kuna nakon što je Hrvatskoj odobren kredit za kupnju zgrada veleposlanstava. Tužiteljstvo je tvrdilo kako je Sanader time u ratom uvjetovanom teškom financijskom i gospodarskom stanju ostvario protupravnu imovinsku korist u nerazmjeru s ugroženim temeljnim vrijednostima države i društvene zajednice te državnih interesa.

Što je sve donijelo suđenje Sanaderu?

Postupke procesuirane primjenom Zakona o nezastarijevanju kaznenog djela ratnog profiterstva i kaznenih djela iz pretvorbe i privatizacije sudovi odbijaju, a što je posljedica odluke Ustavnog suda iz srpnja 2015. kojom je ukinuta presuda Sanaderu, pisao je Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema objašnjenju Državnog odvjetništva Republike Hrvatske iz 2020., postupke procesuirane primjenom tog zakona determinirala je još odluka Ustavnog suda iz srpnja 2015. prema kojoj primjena regulative o ratnom profiterstvu nije moguća za kaznena djela za koja je na dan stupanja na snagu ustavnih promjena od 16. lipnja 2010. već bila nastupila zastara, dok je istodobno nesrazmjerna imovinska korist iz čl. 7. temeljna odrednica predmetnog zakona.

Mnogi koji su bili optuženi po istom zakonu kao i on nakon te odluke nisu bili osuđeni jer su sudovi te optužnice odbacivali ili su donosili odbijajuće presude. Zasad je i Sanader, tek u trećem ponovljenom suđenju, nepravomoćno oslobođen optužbi.

> (VIDEO) USKOK najavio žalbu zbog oslobađajuće presude Gavriloviću: ‘Treba spriječiti da ratni profiteri prođu nekažnjeno’

Zbog zastare padale optužnice

Inače, zbog zastare je, unatoč zakonu koji je trebao doskočiti ratnom profiterstvu, nepravomoćno oslobođen Đuro Gavrilović, vlasnik istoimene mesne industrije, optužen da je tijekom rata kupio petrinjski državni gigant za tadašnjih dva milijuna maraka novcem koji je bio namijenjen ratnoj obrani. Također i Miroslav Kutle, dugogodišnji stanovnik BiH kojem je u ožujku Županijski sud u Zagrebu obustavio postupak jer mu nije dokazano da je bio ratni profiter. U njegovom je slučaju zastara nastupila za osnovno kazneno djelo “zlouporabu u gospodarskom poslovanju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci