‘Srpski agresor’ izostavljen sa spomen-ploče na mjestu predaje 21. korpusa tzv. RSK

mjesto predaje
Foto: Narod.hr; fotomontaža: Narod.hr

U mjestu Gornji Viduševac, u blizini Gline, nalazi se spomen-ploča koju je 2001. godine podigla Hrvatska vojska. To je, naime, mjesto predaje na kojem je 21. korpus tzv. srpske vojne Krajine nakon hrvatske pobjede u operaciji “Oluja” položio oružje pred hrvatskim generalom-pukovnikom Petrom Stipetićem. Ipak, mramorna ploča u podnožju hrvatskog barjaka na mjestu predaje spominje samo “neprijateljsku vojsku”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst uklesan na spomen-ploču donosimo u cijelosti:
“Glavni stožer Oružanih snaga Republike Hrvatske i poglavarstvo grada Gline podižu ovo spomen obilježje na šestu obljetnicu operacije “Oluja” u znak sjećanja na veliku pobjedu Hrvatskih oružanih snaga i predaju “21. korpusa” neprijateljske vojske. Gornji Viduševac, 7. kolovoza 2001.”

Niti na oznaci u blizini mjesta predaje – ispisanoj na hrvatskom, engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku – nema spomena srpskog neprijatelja. Izostanak navođenja srpskog agresora začudio je i čitatelja Narod.hr-a. Tekst je tako uobličen, smatra čitatelj, “valjda da cijeli svijet zna da se na tom mjestu predala anonimna neprijateljska vojska”.

>8. kolovoza 1995. Oluja i predaja 21. korpusa – časni odnos prema zarobljenim srpskim vojnicima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>21. prosinca 1990. SAO Krajina – Srbija i pobunjeni Srbi organizirali na tlu Hrvatske genocidnu tvorevinu

Podsjetimo, dana 8. kolovoza 1995. general-pukovnik Petar Stipetić sastao se sa zapovjednikom naslovljenog neprijateljskog korpusa Čedom Bulatom pored još uvijek okupiranog Topuskog. Radi se, dakako o 21. korpusu tzv. srpske vojne Krajine. Srpska vojska predala se i oružje položila dan kasnije, 9. kolovoza 1995., a predstavnici međunarodne zajednice istaknuli su „kako cijene humanost hrvatske strane, koja je prihvaćanjem predaje u skladu s dogovorenim uvjetima spriječila tragediju civilnog pučanstva“.

Pet godina ranije, samoproglašena vlada pobunjenih hrvatskih Srba, pod direktnim utjecajem i vodstvom Srbije, na čelu s Milanom Babićem 21. prosinca 1990. godine objavila je osnivanje Srpske autonomne oblasti Krajine na tlu Hrvatske. Malo kasnije, dana 1. travnja 1991. vlada tzv. SAO Krajine objavila da se odvaja od Hrvatske i priključuje Srbiji. Bila je to genocidna tvorevina u kojoj su trebali živjeti samo Srbi, a Hrvati biti ubijeni ili protjerani, što se vrlo brzo i dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Republika Srpska Krajina (RSK) bila je međunarodno nepriznata marionetska srpska paradržava stvorena na okupiranom teritoriju Hrvatske, u funkciji stvaranja Velike Srbije. Formirana je tijekom 1991. okupacijom dijelova Hrvatske. Većinu teritorija Oružane su snage Republike Hrvatske oslobodile tijekom 1995. godine, ali i ranije od jeseni 1991. do 1994. godine nizom izvrsno organiziranih akcija oko Dubrovnika, Maslenice, Gospića, Dinare i dr. gdje je srpska vojska gubila ključne bitke. Valja naglasiti da je samo od dolaska snaga UN-a na tom okupiranom teritoriju ubijeno čak 600 civila Hrvata, tako da su Hrvati praktički prestali postojati na 30 posto teritorija Hrvatske.

Ove se godine navršava 20. obljetnica postavljanja spomen-ploče u Gornjem Viduševcu. Možda je to prigoda da se njezin tekst nadopuni još samo jednom istinitom i relevantnom činjenicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.