Stanovništvo zemalja srednje i jugoistočne Europe okreće se desnici, konzervativizmu te se protivi migracijama: Evo kako stoji Hrvatska

Foto: Magyar Nemzet

Većina srednjoeuropskih građana ima desne političke tendencije i protive se migraciji, pokazalo je istraživanje mađarskog think-thanka Nezopont.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studija koju je naručio konzervativni dnevni list Magyar Nemzet provedena je među populacijom od dvanaest zemalja te je bilježila stavove po tri pitanja: lijevi ili desni (crna skala), liberalni ili konzervativni (crvena skala) te pro ili antimigracijski stavovi. Što je viša ocjena na skali od jedan do deset, to se mišljenja više oslanjaju na drugi element.

Foto: Magyar Nemzet

Studija je provedena u srednjoj Europi, u zemljama njemačkog govornog područja i u nekim zemljama jugoistočne Europe, s ukupno 113 milijuna stanovnika. Utvrđeno je da je 68 milijuna ljudi koji su kritični prema migracijama i samo 24 milijuna koje ih podržavaju. Studija je također pokazala da se stanovništvo četiri države Višegradske skupine najviše suprotstavlja životu u zemlji s mješovitim stanovništvom.

S ocjenom 9,2 Česi su najsnažniji u odbijanju migracija, a iza njih slijede Mađari s 9,1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako rezultati istraživanja opisuju Hrvatsku?

Studija je također pokazala da – iako na manje izražen način – populacije deset od dvanaest zemalja teži konzervativnim vrijednostima, s izuzetkom Bugarske i Hrvatske.

Hrvati na prvoj ljestvici kotiraju kao više desno orijentirani, iako ostvaruju tek malo više bodova iznad sredine – 5,9.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po pitanju konzervativizma i liberalizma, Hrvati kotiraju kao više liberalni nego konzervativni – s ostvarenih 5, 6 bodova.

Na posljednjoj ljestvici, koja bilježi odnos prema migracijama, istraživanje pokazuje da se Hrvati protive migracijama – ostvaruju rezultat 7,5.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.