Započeli su tretmani suzbijanja ličinki komaraca na području Osijeka i u okolici, a provodit će se u sljedećim danima sukladno razvoju situacije na terenu, potvrdili su iz stručne službe Monitoringa komaraca Odjela za biologiju osječkog sveučilišta, piše glas-slavonije.hr
No, prema riječima Romana Kristića iz Grada od ponedjeljka kreće i adulticidno suzbijanje “ritskih” komaraca, i to avionima. Zanimljivo je da je za adulticidno tretiranje zadužena tvrtka Pestrid uz pomoć avijacije iz Vojvodine. Tim će se tretmanom zahvatiti ponajprije zelene površine sjeverno od grada, odnosno nasuprot Donjem gradu, a tek naknadno i prema potrebi i urbane zone.
U proteklom je tjednu na području grada Osijeka metodom CDC klopke uhvaćeno ukupno 786 jedinki komaraca na 16 postaja. Sa 638 jedinki istaknula se postaja “Duga bara” u industrijskoj zoni gdje u uzorku dominiraju komarci vrste Culex pipiens, koja je karakteristični predstavnik kanalske mreže toga područja.
“U istom razdoblju metodom čovjek-aspirator nije zabilježena ni jedna jedinka komarca, a razlog su svakako i loši vremenski uvjeti, odnosno kiša i niska temperatura, koji su malo odgodili migraciju odraslih komaraca iz Kopačkog rita na Osijek. U očekivanju prve generacije odraslih komaraca s poplavnog područja Kopačkog rita, Osijek i okolna naselja uz Dravu i Dunav suočeni su s novom nepovoljnom situacijom jer su u proteklih nekoliko dana vodostaji navedenih rijeka dosegnuli razinu dostatnu za razlijevanje iz korita, što za posljedicu ima aktiviranje velikih legala (procjenjuje se u tisućama hektara) i pokretanje razvoja ličinki nove, druge generacije poplavnih komaraca”, napominje doc. Mirta Sudarić Bogojević.
Recimo kako je vodostaj Drave kod Osijeka u četvrtak iznosio 328 cm (što je i najviši ovogodišnji izmjereni vodostaj), a Dunava kod Batine 502 cm. Vodostaji obiju rijeka imaju tendenciju opadanja.
“Stručni timovi Odjela za biologiju svakodnevno obavljaju izvid terena s posebnim naglaskom na sljedeća područja zapadno od grada Osijeka – područje uz vikend-naselje Karašica, sjeverno od grada – Halaševo, Šporanj i istočno od grada – Sarvaški rit, a koja su najveća izvorišta tzv. poplavnih komaraca”, zaključuje doc. Sudarić Bogojević
Saznajte kako sami možete napravite jednostavnu i efikasnu zamku za komarce
Stiže nam ljeto, a s njim se očekuje i dolazak komaraca, posebno na područjima koja su bila poplavljena. Komarci se zapravo razvijaju na mokrim područjima, najaktivni su u sumrak ili u rano jutro, odnosno tijekom noći, kada je izraženija vlažnost zraka i niža temperatura. Mnogi zato kreću u potragu za efikasnim sredstvima protiv komaraca, a zamku za komarce možete napraviti i sami i tako izbjeći skupe sprejeve i uređaje koji troše struju, navodi Klipovito.
Temelj ove zamke su šećer i kvasac, a da biste je napravili trebate:
praznu bocu
komad crnog neprozirnog najlona
1 L vode
50 grama smeđeg šećera
1 gram svježeg kvasca – svježeg ili u prahu
Da biste napravili zamku plastičnoj boci odrežite gornji dio, a donji dio boce oblijepite crnom trakom ili bilo kojim crnim materijalom jer crna boja privlači komarce. Ugrijte 1 litru vode i u nju umiješajte smeđi šećer dok se ne rastopi. Kada se tekućina ohladi ulijte je u donji dio boce, a po vrhu te tekućine izmrvite, ili uspite kvasac.
Sada na donji dio boce stavite gornji dio, poput lijevka i pazite da ne dodiruje vodu nego da bude vrlo blizu vrha vode a da sa strane nema prostora. Zamka za komarce je spremna, a kada uđu u nju nema im pomoći. Miris ove zamke nestaje za dva tjedna, pa tada ponovite proces i promijenite tekućinu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa