Što kaže Bakić nakon pobjede novog-starog rektora Borasa, osvrnuo se i na kurikulnu reformu?

Foto: fah

Profesor na Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) Sveučilišta u Zagrebu Damir Bakić izjavio je u subotu da se više neće kandidirati za rektora Sveučilišta u Zagrebu te ustvrdio kako to sveučilište, zbog svog intelektulanog kapaciteta, mora biti shvaćeno, prisutno i pitano o svim pitanjima našega društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je Damir Boras: novi – stari rektor Sveučilišta u Zagrebu

Dan nakon što je za rektora Sveučilišta u Zagrebu ponovno, i to velikom većinom glasova članova Senata, izabran njegov protukandidat aktualni rektor Damir Boras, profesor Bakić gostovao je u emisiji “Intervju tjedna” Hrvatskoga radija i osvrnuo se na netom prošle izbore.

Ponovio je kako nije razočaran time što nije izabran za rektora već je ponosan zbog poruka koje je imao priliku odaslati akademskoj zajednici, te da je uvjeren kako je sadržaj tih poruka probudio nadu da složeni problemi naše akademske zajednice imaju perspektivu kvalitetnih rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izjavio je da se više neće kandidirati za rektora jer je, uvjeren je, sada bila situacija kada je to trebao napraviti, bez obzira na to što je, kako je istaknuo, duboko svjestan odgovornosti koju bi preuzeo da je izabran za rektora u tako složenoj i zahtjevnoj situaciji u kojoj je zagrebačko Sveučilište.

‘Sveučilište mora postati, ne samo intelektualna, nego i moralna avangarda društva’

Smatra da je prioritet Sveučilišta da se isprave nepravilnosti u radu kako bi zagrebačko Sveučilište – najveće, najstarije, najbogatije tradicijom i postignućima, najvrsnijim i najistaknutijim znanstvenicima koji su ponikli s našega sveučilišta, ponovno postalo, ne samo intelektualna, nego i moralna avangarda hrvatskoga društva. Bakić je ustvrdio da Sveučilište to mora postati i da ga se “mora pitati, Sveučilište mora biti shvaćeno, doživljavano kao moralni autoritet, moramo biti prisutni u javnim raspravama o svim pitanjima koja se tiču javnoga života, pogotovo u ovom toliko ubrzanom vremenu kada se iz dana u dan otvaraju nove teme i novi izazovi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je kako je, na žalost, “zbog trenutačne situacija na Sveučilištu nastale velikim dijelom i zbog načina na koji je djelovala sveučilišna uprava na čelu s rektorom Borasom, a posebno zbog njegova načina, Sveučilište u vrlo, vrlo, maloj mjeri doživljavano kao mjesto koje se treba pitati ima li savjeta, promišljanja, vizija i stavova o svim društvenim pitanjima”.

‘Senat zagrebačkog Sveučilišta još će više šutjeti, riječko Sveučilište ide u smjeru sveučilišta treće generacije’

U odgovoru na novinarsko pitanje kako ‘vidi’ budući rad i ulogu Senata zagrebačkog Sveučilišta, profesor Bakić je istaknuo kako “ulogu Senata ‘vidi’ još manje ponosnom i odgovornom “. Jer, smatra, “Senat je taj koji je trebao preuzeti odgovornost, biti odgovoran na svakoj sjednici, ali Senat je naviknuo raditi tako da nema rasprave, a još je manje dijaloga, članovi Senata u pravilu i bez pogovora dignu ruke za odluke koje donese sveučilišna uprava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tim u vezi, Bakić je rekao da mu se “čini da je na jučerašnjoj sjednici Senata u potpunosti ‘dignuta rampa’ za djelovanje Senata po načelu da članovi šutke odrade sjednicu”. Što se pak tiče nastavka njegova rada u Senatu, najavio je “radit ću isto kao i do sada i neću šutjeti”.

Za razliku od Sveučilišta u Zagrebu, Bakić je uvjeren da Sveučilište u Rijeci “ide u pravom smjeru – prema sveučilištu treće generacije”. Na primjedbu novinarke da je prije razgovara rekao da je”riječko Sveučilište Princeton u odnosu na zagrebačko”, odgovorio da je “to rekao otprilike jer je to bila mala šala, ali da zaista čestita rektorici riječkoga Sveučilišta Snježani Prijić Samaržija i njezinim suradnicima na smjeru kojim vode sveučilište”. Objasnio je kako po tim misli na “gledanju prema naprijed, uklapanju u suvremene svjetske trendove, kao što je osnivanje akademskoga savjeta u kojemu su vrlo ugledni hrvatski znanstvenici koji rade u inozemstvu”.

‘Kurikularnu reformu trebalo je provesti kao cjelovitu, proces je zaustavljen iz politikantskih razloga’

Kada je pak riječ o kurikularnoj reformi i njezinoj provedbi, Bakić je uvjeren da se trebala provesti cjelovito, te ocijenio da ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak pokušava provoditi dijelove te reforme i nekim parcijalnim rješenjima nastaviti taj veliki posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, ustvrdio je da je “projekt cjelovite kurikularne reforme zaustavljen ne zbog političkih, već zbog krajnje politikantskih razloga, i faktički je opstruiran iz političkih krugova”. Ipak Bakić je uvjeren, “bez obzira na potrebna poboljšanja i unaprjeđenja, jer ne postoji apsolutno, konzervirano rješenje, stvari moramo popravljati u hodu”.

Tko je Damir Bakić?

Damir Bakić profesor je na Prirodoslovno-matematičkome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Ima 60 godina,  na PMF-u je od 1981. godine kao asistent. Predaje već 36 godina i danas je redoviti profesor u trajnom zvanju. Predaje kolegije Linearna algebra i Normirani prostori.

Odgovarajući na pitanje što je za njega autonomija, Bakić je odgovorio: “Ona se prije svega odnosi na znanstveno i nastavno djelovanje, no čak ni u tome nije apsolutna… A sveučilišna autonomija definitivno nije ispričnica za neodgovorno upravljanje i raspolaganje novcem koji plaćaju porezni obveznici. Nakaradno bi bilo misliti da novac koji dobijemo možemo trošiti a da nismo dužni o tome polagati račune i da kažemo da je to naša apsolutna autonomija.”

Je li zapošljavanje na istom fakultetu privatna stvar oca i sina?

Sin Petar Bakić

Na Matematičkom odsjeku PMF-a U Zagrebu zaposlen je asistent Petar Bakić.  Prema neslužbenim informacijama Narod.hr-a doznajemo da je Petar Bakić sin Damira Bakića.

Na upit portala Narod.hr na fakultetu su odbili potvrditi ili zanijekati rodbinsku povezanost Damira Bakića i Petra Bakića, upućujući nas na Damira Bakića smatrajući da je to njegova privatna stvar.

Pismeni odgovor pročelnika do objave teksta Narod.hr nije dobio, odgovor je stigao naknadno, pogledati na dno teksta.

No u intervjuu za  Večernji list Damir Bakić je sam potvrdio da mu je “sin magistrirao  matematiku i trenutačno je asistent kod nas na fakultetu”.

> (FOTO) Malobrojni okupljeni na prosvjedu protiv rektora Borasa: Odbacuju tvrdnje da je prosvjed ideološki

Brat Nenad Bakić

Zanimljivo je spomenuti da je Damir Bakić, član Senata, ujedno i brat Nenada Bakića, savjetnika predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović za digitalnu transformaciju i STEM, navodi Večernji list.

Također brat Damira Bakića, Nenad Bakić, uključen je u veliki projekt koji je predstavila HNS-ova ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak u rujnu prošle godine. Riječ je o projektu PROMikro “kojem je cilj uvođenje digitalne pismenosti u različite nastavne predmete i izvannastavne aktivnosti uporabom mikroračunala”.

> Dr. Sanja Bilač: Ministrica Divjak uništava školstvo i ugrožava nacionalnu sigurnost

Supruga sudjelovala u inicijativi protiv gradnje crkve na Savici

Gospođa Nevenka Trumbetaš-Bakić, profesorica matematike u XVI. gimnaziji, sudjelovala je inicijativi protiv gradnji crkve na Savici.

> Riječ župljana: ‘Neki svoje protivljenje crkvi na Savici zamataju u celofan brige o prirodi’

“Ne samo da sam je podržao [suprugu Nevenku] nego sam u tome i sam sudjelovao koliko sam mogao. Mi žitelji naselja Savica smo se s punim pravom suprotstavili nelegalnom pokušaju Grada da nekim čudnim putevima sagradi crkvu neprimjerene veličine. Nitko nije bio protiv crkve, no bili smo protiv te lokacije, a osobito smo bili revoltirani nepoštovanjem procedure i propisa. Na naše veliko zadovoljstvo, ponos, ali i iznenađenje, tu bitku smo dobili”, rekao je Bakić u spomenutom razgovoru.

> (FOTO) Kome smeta crkva na Savici: Prosvjedovali uz poruke – “I Isus bi htio park!!!”, “Oteto prokleto”…

Aktivistička kampanja Damira Bakića protiv bivšeg ministra Barišića

Damir Bakić je uz molekularnog biologa Ivana Đikića, Vesnicu Garašić i još nekoliko znanstvenika, jedan od organizatora peticije “Stop plagiranju u Hrvatskoj” kojim se radio pritisak na bivšeg ministra Pavu Barišića. Ivan Đikić optuživao je tom peticijom Barišića da je “dokazani plagijator” te da je “učinio niz nečasnih radnji”. Time je Bakić sudjelovao u akcijama protiv bivšeg ministra obrazovanja, kao i sadašnja HNS-ova ministrica Blaženka Divjak, koja je uz HNS-ovog Ivana Vrdoljaka, HSS-ovog Krešu Beljaka i SDP-ove Sabinu Glasovac i Davora Bernardića izlazila na ulicu i prosvjedovala. Uz to je Blaženka Divjak bila protukandidatkinja Borasu 2014. i koja je izgubila utrku za rektora u drugom krugu.

> (VIDEO) Protukandidat Borasu jedan od inicijatora peticije protiv bivšeg ministra Barišića?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.