Kandidati za rektora Sveučilišta u Zagrebu predstavljaju u petak na izvanrednoj sjednici Senata toga najvećeg hrvatskog sveučilišta svoje programe ali, u skladu s odlukom sveučilišne uprave, to se događa iza zatvorenih vrata što je suprotno dosadašnjoj izbornoj praksi, navodi Hina.
> Slaven Letica: Kritička analiza tehno-utopijskog mita o STEM-u
Prije početka sjednice pred zgradom Rektorata zagrebačkoga Sveučilišta okupili su se novinari koji su pokušali ući na sjednicu, ali su ih u tomu, po nalogu Uprave, spriječili portiri na Sveučilištu.
> Nastavlja se rasprava o obrazovanju Bakić – Letica
Dvojica su kandidata za četverogodišnji mandat rektora zagrebačkoga Sveučilišta – aktualni rektor Damir Boras i profesor na Prirodoslovno-matematičkome fakultetu (PMF) Damir Bakić.
> Dr. Sanja Bilač: Ministrica Divjak uništava školstvo i ugrožava nacionalnu sigurnost
Flego: Presedan za Sveučilište, Vlahović-Štetić: Sveučilište treba korjenite promjene
Član Senata prof. dr. Gvozden Flego, jedan od autora SDP-ove obrazovne politike, izjavio je novinarima prije početka sjednice da je riječ o presedanu za Sveučilište te da “nikako ne može proniknuti u takvu odluku sveučilišne uprave i u njezine ‘hermeneutičke’ razloge”. Smatra da su novinari spriječeni u obavljanju svoje dužnosti da obavještavaju javnost o svim relevantnim događajima, a za njega je izborni postupak za čelnika Sveučilišta neosporno takav događaj.
Novinari su za izjavu zamolili i dekanicu Filozofskoga fakulteta zagrebačkoga Sveučilišta Vlastu Vlahović-Štetić koja također smatra da je riječ o presedanu. Vjeruje da su na Sveučilištu potrebne korjenite promjene, a na pitanje misli li da su programi oni koji će odlučiti o izboru rektora, Vlahović-Štetić ocijenila je kako su oni važan, ali ne i jedini, čimbenik za odluku.
Damir Bakić brat Nenada Bakića
Kandidat za rektora Damir Bakić novinarima je pak izjavio da je za njega od presudne važnosti otvaranje Sveučilišta javnosti i javnosti Sveučilištu što je, podsjetio je, i nit vodilja njegova izbornog programa. Istaknuo je da su u njegovu izbornom programu naglasci i na većoj izvrsnosti znanstveno-istraživačkog rada na Sveučilištu te poboljšavalju uvjeta studiranja i položja cijele akademske zajednice.
Novinare je zanimalo i je li Bakić pozvan na konferenciju za novinare koju je Ured za odnose s javnošću zagrebačkoga Sveučilišta najavio po završetku sjednice Senata, a Bakić je odgovorio kako ga nitko nije pitao ništa o mogućem sudjelovanju na konferenciji za novinare.
Profesor na matematičkom odsjeku PMF-a Damir Bakić član je Senata a ujedno i brat Nenada Bakića, savjetnika predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović za digitalnu transformaciju i STEM, navodi Večernji list.
> Sveučilište u Augsburgu potvrdilo: Doktorski rad Pave Barišića nije autoplagijat
Bakić je uz molekularnog biologa Ivana Đikića, Vesnicu Garašić i druge, jedan od organizatora peticije “Stop plagiranju u Hrvatskoj” kojim se radio pritisak na bivšeg ministra Pavu Barišića. Ivan Đikić optuživao je tom peticijom Barišića da je “dokazani plagijator” te da je “učinio niz nečasnih radnji”.
Podsjetimo također da je brat Damira Bakića, Nenad Bakić, uključen u veliki projekt koje je predstavila HNS-ova ministrica znanost i obrazovanja Blaženka Divjak u rujnu prošle godine. Riječ je o projektu PROMikro “kojem je cilj uvođenje digitalne pismenosti u različite nastavne predmete i izvannastavne aktivnosti uporabom mikroračunala”.
Pitanja koja su se ubrzo počela postavljati o regularnosti javne nabave mikroračunala ministrica je odmah odbacivala kao zlonamjerne insinuacije i optužbe bez temelja nemaju opravdanja, tvrdivši kako “veliko zalaganje i ulaganje Rujane i Nenada (Bakića) i cijelog tima u IRIM-u zaslužuje sve pohvale”.
Aktualni rektor Damir Boras nije prihvatio apel koji su mu u četvrtak uputili novinari 16 medijskih redakcija da izborne sjednice 16. veljače, kada kandidati članovima Senata predstavljaju svoje programe, i onu od 23. veljače kada će Senat birati rektora, budu otvorene za medije.
Zašto je ministrica podržala apel?
Apel novinara podržala je i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak, inače protukandidatkinja Borasu 2014. i koja je izgubila utrku za rektora u drugom krugu, kao i Hrvatsko novinarsko društvo (HND) koje se oglasilo priopćenjem i u petak te osudilo takav postupak rektora Damira Borasa, koji je i jedan od dvojice kandidata, te ponovno zatražio da se novinarima omogući neometano izvještavanje sa sjednice idućega petka, jer je to u javnom interesu.
> Mediji koje je SDP financirao poreznim novcem, a Hasanbegović im to ukinuo, žele opet isto
HND je u priopćenju podsjetio Borasa na apel koji mu je u četvrtak uputilo “16 novinarki i novinara iz isto toliko redakcija da im se dopusti ulazak na sjednicu Senata”. Uz napomenu da je taj broj u međuvremenu narastao na 17 redakcija, HND se pridružio njihovim zahtjevima i traži da se novinarima također dopusti prisustvovanje sjednici Senata u petak, 23. veljače, na kojoj će se tajnim glasanjem birati rektor.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr