Što su nadzorni odbori?

Foto: Thinkstock

Nadzorni odbor jedan je od središnjih tijela poduzeća. Glavni mu je cilj nadzirati rad uprave tvrtke. Brine se za to da se ostvaruje cilj za koji je društvo bilo osnovano. Članovi odbora imenuju tko će biti u upravi tvrtke te njezina predsjednika te izvršne direktore. Ako nadzorni odbor smatra da su izabrani članovi tih tijela povrijedili svoje dužnosti, može opozvati svoju odluku. Rad i obveze članova nadzornog odbora zapisani su u Zakonu o trgovačkim društvima. Tako je propisano kada se opoziva nadzorni odbor, koje su njegove ovlasti te tko sve može biti njegov član.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član nadzornog ili bilo kojeg drugog odbora u tvrtkama, može biti dioničar samo ako je to radi dobrobiti društva, u protivnom dolazi do sukoba interesa. Ne smije biti ni osoba koja je istodobno na sličnoj dužnosti u drugom dioničkom društvu, ne smije biti član uprave ili biti u obiteljskoj vezi s njezinim članom.

Uloga u tvrtkama i zakonska odgovornost

Odbori dobivaju financijska izvješća te imaju uvid u poslovne knjige tvrtki. Uprava je dužna nadzornome odboru dati i druga izvješća koja sadržavaju podatke o načinu rada i poslovanja poduzeća, poput podataka o poslovnoj politici, rentabilnosti, upotrebi kapitala. Ako se opazi nepravilnost, članovi nadzornog odbora, kao i upravnog provode reviziju tvrtke. Svaki nadzorni odbor ima svoj poslovnik o radu. Katkad on može donijeti i poslovnik uprave poduzeća, no uvijek donosi odluke o načinu rada uprave. Nadzorni odbor svoja izvješća o radu uprave podnosi glavnoj skupštini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za rad u nadzornome odboru treba imati i odgovarajuće vještine i sposobnosti kako bi se moglo djelovati u skladu sa zakonom. Kada član odbora ne radi savjesno i počini propust u radu, on se tereti kao solidarni dužnik. To se najviše odnosi na neovlašteno rukovanje imovinom i dionicama tvrtke. Dužnik je obvezan nadoknaditi štetu, osim ako se društvo ne odrekne naknade za štetu ili ako ne bude zastare u roku od tri godine.

Naknada za rad članova nadzornog odbora

Broj članova odbora ovisi o iznosu temeljnog kapitala tvrtke. Najmanje tri člana nadzorni odbor treba imati. Tvrtke čiji je temeljni kapital do 12.000.000,00 kuna, imaju devet članova. 15 članova imaju poduzeća s temeljnim kapitalom do 80.000.000,00 kuna, a poduzeća s većim iznosom imaju 21 člana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopušteno je da odbori raspolažu s polovicom neto dobiti tvrtke, koji ostane nakon što su se podmirila prethodna dugovanja. Vlada RH donijela je odluku kojom član nadzornog odbora dobiva maksimalnu naknadu od 2.000 kuna na mjesec, ako je država većinska vlasnica tvrtke. To znači da članovi ne smiju primati drugu vrstu naknade iz iste tvrtke. Visina nagrade može varirati od člana do člana zbog opsega njihova rada, kao i zbog uloženog truda u poslovanje. Članovi uprave i upravnog odbora dobivaju veću naknadu jer se članovi nadzornog odbora ne vode kao zaposlenici tvrtke te se njihov angažman ne vodi kao radni odnos. To je jedan od razloga zašto se članom može biti samo četiri godine. Društva s ograničenom odgovornošću imaju sustav za koji nije propisano koliko će trajati mandat te njihovi članovi nadzornog ili upravnog odbora smiju biti i zaposlenici društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.