Predsjednik Sabora Gordan Jandroković nije decidirano odgovorio na pitanje imaju li pripadnici nacionalnih manjina pravo govoriti na svom jeziku u sabornici, nakon što je SDSS-ova Dragana Jeckov u sabornici govorila na srpskom jeziku.
Pravno tumačenje o uporabi srpskog jezika u sabornici
“Tražio sam pravno tumačenje od nadležnih saborskih službi i kad dobijem njihov stav, kad obavimo dodatne konzultacije tada ću vam precizno odgovoriti na to pitanje”, odgovorio je Jandroković.
Podsjetimo, u Hrvatskom saboru, predstavničkom tijelu građana i instituciji koja je nositelj zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj na sjednici se sabornicima objavila manjinska zastupnica Dragana Jeckov, predstavnica Samostalne demokratske srpske stranke.
Zastupnica Hrvatskog Sabora svoj govor održala je na srpskom jeziku.
Narod.hr Saboru je poslao upit sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama o tome koji je službeni jezik u Hrvatskom saboru. Ako se za govornicom Hrvatskoga sabora govori drugim jezikom, osim hrvatskoga, je li potrebno osigurati prevodilačku službu i prijevod?
Više pročitajte ovdje:
O ostalim temama
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković najavio je u utorak kako će Sabor rad nastaviti u iduću srijedu ‘aktualnim prijepodnevom’, zastupnici će potom čuti premijerovo izvješće sa sastanka Europskog vijeća, a nakon toga raspraviti prijedlog oporbenog Glasa da se ministrici Nadi Murganić iskaže nepovjerenje.
Jandroković sa zadovoljstvom ističe kako se Sabor vraća u normalan radni ritam u kakvom nije bio već više od dvije godine. Na prošloj, petoj sjednici imali smo 147 točaka, a odradili 99, pa ćemo u novu sjednicu krenuti sa 61 točkom, moći ćemo raditi sustavno i nešto kraće, ritam će biti nešto umjereniji što će, nadam se, pridonijeti koncentraciji i kvaliteti rasprava, rekao je.
Vrlo je diplomatski komentirao novinarske upite o odnosu predsjednice države i premijera, a za one ‘gospodarske prirode’ uputio na Vladu. Taj je odnos definiran Ustavom, svi koji vode državu su odgovorni ljudi i moraju se ponašati u skladu s Ustavom, te voditi računa o interesima države i građana, kazao je.
Na pitanje treba li Vlada ostati pri stavu da Inu treba vratiti u hrvatsko vlasništvo, podsjetio je da je to Vladin stav s kraja prošle godine te kako nema informacije da se tu bilo što promijenilo. “To dakle ostaje pozicija Vlade. Ne želim komentirati nešto što nije u mojoj nadležnosti”, rekao je Jandroković.
Jandroković: Teško je procijeniti kad će rasprava o istražnom povjerenstvu; Petrov: Vide se sve manipulacije
Nije mogao precizirati kada će se raspravljati o prijedlogu Mostova Nikole Grmoje da se dopuni odluka o osnivanju Istražnog povjerenstva za Agrokor, koja je “oko” 20-og mjesta na dnevnom redu. Teško mi je to procijeniti jer očekujemo još neke inicijative od Kluba SDP-a, ne bih u ovom trenutku htio prejudicirati, odgovorio je novinarima nakon sjednice saborskog Predsjedništva s predsjednicima klubova.
Čelnika Mosta Božu Petrova nije zadovoljio takav odgovor.
“Mislim da se na tome vide sve manipulacije koje se koriste i kako se saborski Poslovnik može iskoristiti da bi se neke bitne točke onemogućile. Izmjena odluke o istražnom povjerenstvu je iznimno važna, jer se na taj način izbjegava mogućnost da se povjerenstvo ugasi. Potrebno je rasvijetliti sve činjenice, a to očito ne ide na ruku onima koji su dosad krojili vlast, a ti su i u SDP-u i u HDZ-u'”, rekao je Petrov.
SDP-ov Gordan Maras začuđen je tezama Petrova.
“Ne znam po čemu je to Petrov zaključio, ali mi smo predlagači tog povjerenstva, inzistirali smo na njemu, uvjetovali ustavnim sucima”, rekao je Maras.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.