Što su Plenković i ministri izjavljivali nakon oslobađajuće presude u Zambiji: Evo na koja pitanja nisu odgovorili

plenković
Montaža: Narod.hr, Izvor: Fah, Sun FM Zambia

Nakon što je osmero hrvatskih državljana oslobođeno na sudu u Zambiji zbog nedostatka dokaza da su sudjelovali u trgovini djecom prilikom posvajanja djece iz Konga, hrvatski premijer Plenković i ministri dali su izjave, no u njima ne nalazimo odgovore na niz pitanja koja su nakon presude ostala napadno visjeti u zraku. Nakon presude, vladajući zatvaraju ovu priču iako je niz bitnih pitanja ostalo neodgovoreno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje je u cijeloj priči DR Kongo, domovina četvero posvojene djece, gdje je ravnatelj doma iz kojeg su djeca posvojena, zašto je bio u bijegu i je li i dalje u bijegu. Zašto je zambijski državni tajnik u njihovom Ministarstvu unutarnjih poslova ustvrdio da je dokumentacija o posvajanju krivotvorena? Je li itko došao do originalne odluke o posvajanju iz Konga?

Zašto je Vlada uložila toliki diplomatski angažman u cijelu priču i zašto su zambijske vlasti, kako tvrde naši diplomati, napravile sve da pokušaju osujetiti izlazak iz Zambije hrvatske osmorke i djece?

>Pletikos analizirao zambijski pravni sustav: Nakon presude ostaje visjeti u zraku pitanje što se stvarno dogodilo

Zašto tamošnje tužiteljstvo nije priložilo jasne dokaze koje je spominjao svjedok policajac koji je ustvrdio da je vidio poruke da je za svako dijete plaćeno 2040 dolara za prebacivanje iz Konga u Zambiju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković i ministri nisu javnosti dali odgovore ni na činjenicu da su posvojitelji postala i dva para koja nisu u hrvatskom registru posvojitelja niti na činjenicu da je u Hrvatskoj očito omogućeno transrodnim osobama posvajanje djece.

Uz to, bitna je i politička konotacija afere Zambija zbog vijećnika Možemo Noe Kraljevića, žene koja je ‘promijenila spol’ te kao muškarac sklopila vjerski brak u Evangeličkoj crkvi u Zagrebu.

Evo što su Andrej Plenković i njegovi ministri izjavljivali nakon oslobađajuće presude u Zambiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković: Hrvatska je štitila prava svojih državljana poštivajući hrvatski Ustav, međunarodne propise, ali i zambijsko pravosuđe

>Afera Zambija: Ako dokumenti o posvajanju nisu lažni, što je s ovim činjenicama?

“Pozdravljam ovu današnju odluku zambijskog višeg suda u Ndoli. Mislim da je to dobro, dobro je za naše državljane, isto tako je dobro za njihovu djecu koja imaju potrebne dokumente”, rekao je premijer u izjavi novinarima u Moldaviji 1. lipnja.
Plenković je rekao da je Hrvatska kao “odgovorna država” cijelo vrijeme pružala adekvatnu pomoć optuženim Hrvatima.

>Vladajući u Ljubljani priredili doček zambijske osmorke i djece; u Hrvatsku prevezeni kombijima ministarstava

“Istodobno mi smo kao Vlada, s obzirom na određene pravne nejasnoće koje su postojale, pristupili izmjeni zakona o međunarodnom privatnom pravu”, čime će se “otkloniti sve nedoumice ili pravne praznine koje su eventualno ranije postojale”, kazao je premijer, dodavši kako je zakon “ovih dana u raspravi” u Saboru.

2.6. Plenković je komentirao slučaj i na sjednici Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Kongoanske vlasti o aferi Zambija: ‘Stranci ne mogu legalno posvajati djecu iz DR Kongo još od 2017. godine’

“Sutkinja je navela da nije dokazano da su naši državljani trgovali djecom niti da su dokumenti o posvajanju lažni. Od početka procesa je Hrvatska štitila prava svojih državljana poštivajući hrvatski Ustav, međunarodne propise, ali i zambijsko pravosuđe. Štitili smo i prava četvero djece koja su stekla hrvatsko državljanstvo”.

Piletić: Imaju sve potrebne odluke o državljanstvu i odluke o posvojenju

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić 1. lipnja je kazao:

>Ministarstvo za Narod.hr potvrdilo: Od privedenih u Zambiji nismo dobili zahtjeve za posvajanjem djece iz DR Konga

“Nije utvrđeno nijedno kazneno djelo zbog kojih ih je tužiteljstvo šest mjeseci zadržalo u Zambiji, nije utvrđeno da je bilo riječi o falsificiranju dokumenata o posvojenju. S njima je, kao i do sada, naš diplomatsko-konzularni predstavnik, a čim odvjetnici dobiju pisanu presudu, organizirat će se najbrži mogući transfer u domovinu naših osmero državljana zajedno s četvero maloljetnih državljana RH koji, kako je sud potvrdio, imaju sve potrebne odluke o državljanstvu i odluke o posvojenju”, komentirao je ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić.

Možda će vas zanimati

Ekskluzivno doznajemo: Trans-vijećnik Možemo iz afere Zambija sklopio vjerski brak u Evangeličkoj crkvi

Brak su sklopili 21.12.2019. godine u Evangeličkoj crkvi u Zagrebu kojoj je sjedište u Gundulićevoj ulici

Malenica: Posvojitelji u Hrvatskoj neće prolaziti kroz dodatne postupke

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica kazao je 1. lipnja da je zadovoljan presudom i da osmorka u Hrvatskoj neće prolaziti dodatne postupke jer im je priznata inozemna sudska odluka, djeca imaju dokumente i vraćaju se u Hrvatsku kao hrvatski državljani.
Ministar Malenica u izjavi novinarima je istaknuo da je njegovo ministarstvo čitavo vrijeme nudilo međunarodnu pravnu pomoć zambijskim vlastima, no one nisu koristile tu mogućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjeruje i da je tom oslobađajućom presudom definitivno završio postupak u Zambiji, a u Hrvatskoj, rekao je, neće prolaziti dodatne postupke.

>Diplomat Klasić tvrdi da je izvlačenje zambijske osmorke najteži slučaj u povijesti: Sjeća li se on otmice i smaknuća Tomislava Salopeka?!

“Što se tiče postupka u Hrvatskoj, njima je priznata je strana sudska odluka, djeca imaju hrvatske dokumente i vraćaju se u Hrvatsku kao hrvatski državljani i, što se tiče toga, ne može im se to osporavati”, istaknuo je Malenica.

Osvrnuo se također na izmjene Zakona o privatnom pravu koje su prezentirane u Saboru, a odnose se na posvajanja iz trećih zemalja, istaknuvši da su kroz izmjene zakona komunicirali s Ministarstvom rada i Vrhovnim sudom i predvidjeli mehanizme kontrole kroz postupak legalizacije stranih sudskih odluka.

>Bartulica o Zambiji: Činjenica da su nedavno bili spremni napustiti Zambiju bez djece nije dobar znak

Vjeruje da će se kroz donošenje tog zakona urediti pitanje međunarodnog posvajanja, pogotovo iz trećih država koje nisu potpisnice Haaške konvencije, a vidjet će i hoće li uvesti dodatni mehanizam kontrole kroz međunarodnopravnu pomoć koju sudovi mogu koristiti, odnosno da sudovi provjeravaju sa sudovima drugih država autentičnost isprava.
“Hoćemo li to staviti kao odredbu, vidjet ćemo u narednim danima, ovisno kako će rasprava ići. Spremni smo razgovarati o tome da uvedemo dodatni mehanizam koji bi ojačao pravnu sigurnost u postupcima posvojenja”, naglasio je Malenica.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.