Strmota: Povećanje rodiljskih i roditeljskih naknada samo je prva demografska mjera

Foto: snimka zaslona

U emisiji U mreži Prvog, državni tajnik u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Marin Strmota i demograf Anđelko Akrap govorili su o povećanju rodiljskih i roditeljskih naknada koje od prvog srpnja za nezaposlene roditelje rastu na 2 328 kuna, a za zaposlene na 3 991 kunu.

Prve isplate trebale bi biti već u rujnu, a Strmota ističe kako će se one odnositi i na roditelje kojima rodiljski dopust već traje, i kako bi sve trebalo krenuti već 1. srpnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi koji se od 1. srpnja nađu u položaju da je prošlo šest mjeseci od porođaja, njima će se automatizmom priznati povećanje iznosa. Naravno, to neće ići i retroaktivno, za prvih šest mjeseci”, kazao je Strmota.

“Ovo je samo prva demografska mjera”, nastavio je, “i mi znamo da ona, sama po sebi, neće riješiti demografske probleme. Postoji niz mjera koje bi trebalo provesti”.

Akrap je istaknuo kako je područje demografije u Hrvatskoj, od vlade do vlade, zapušteno. “Mislim da će se situacija promijeniti kada se u Hrvatskom saboru budu tražile stanke zbog demografskih pitanja”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Želim vjerovati da je ovo tek početak. Ove su potpore minimum. Postoji niz područja na kojima treba aktivno djelovati, poput područja nesigurne zaposlenosti. Dugi rad na određeno vrijeme je nesigurnost i jaki potisni čimbenik prema iseljavanju”, istaknuo je prof. Akrap.

“Hrvatska ima urušene demografske strukture. Nekome se mora uzeti da bi se dalo za biološko obnavljanje”, dodao je. “To hrvatsko društvo ne razumije”.

“Ova vladina mjera je dobra, ali nije dovoljna”, zaključio je Akrap.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, koje je Vlada u četvrtak sa sjednice uputila u saborsku proceduru, od druge polovice godine te bi se potpore trebale povećati, a za to je u ovoj godini osigurano 156,6 milijuna kuna.

Izmjene se odnose na povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta za zaposlene roditelje drugih šest mjeseci, s dosadašnjih 2660,80 kuna na 3991,20 kuna.

Povećava se i naknada za nezaposlene te zaposlene roditelje koji ne zadovoljavaju zakonom propisani uvjet staža osiguranja – 12 mjeseci neprekidno ili 18 s prekidima – i to s 1663 kune na 2328,20 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naknada roditeljima koji imaju pravo na roditeljski dopust za blizance, treće i svako sljedeće dijete do treće godine života djeteta, povećava se sa 1663 kune na 2328,20 kuna.

Povećava se i novčana potpora za zaposlene i samozaposlene roditelje koji koriste dopust radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju i to s 2161 kune na 2328 kuna te za rad s polovicom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta, kao i druga prava povezanih skupina korisnika, i to sa 1663 na 2328,20 kuna.

Za primjenu zakona u proračunu za ovu i projekcijama za iduće dvije godine osiguran je novac – 156,6 milijuna kuna u ovoj godini, u idućoj godini 313,2 milijuna kuna i u 2019. godini 346,5 milijuna kuna, a očekuje se da će se s primjenom izmjena zakona početi već u drugoj polovici ove godine, izvijestila je ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić.

Predložene izmjene, istaknula je, jedna su od najznačajnijih mjera s ciljem poticanja demografske obnove i razvoja Hrvatske, a želi se dodatno potaknuti korištenje roditeljskog dopusta od strane oba roditelja, odnosno pružiti kvalitetniju i sustavniju potporu obiteljima s novorođenom djecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.