Svako dijete treba oba roditelja: U brakorazvodnim parnicama spriječiti ‘ovrhu na emocije’

U Hrvatskoj se godišnje razvrgne oko pet tisuća brakova, a isto toliko djece na dulji rok ili zauvijek gubi ili odbacuje ljubav, brigu i skrb jednog roditelja, uglavnom očeva koji takvo stanje nazivaju “ovrhom na emocije” što pod hitno treba promijeniti, poruka je s tribine “Svako dijete treba oba roditelja” održane u petak u organizaciji četiri udruge koje se bave pitanjima ravnopravnog roditeljstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj nam je povećanje javne svijesti o ovom problemu i razmatranje zajedničke roditeljske skrbi kao najboljeg modela skrbi o djeci nakon razvoda, rekla je Asenka Kramer, predsjednica Udruge “Dijete-razvod”, dodajući da je za popravljanje situacije potrebna suradnja svih institucija i civilnog društva.

Svima je cilj boljitak djece, ali i roditelja, nas samih, isticali su sudionici tribine, većinom muškarci, očevi koji su iznijeli svoja svjedočanstva o odlukama vezanim za skrb o svojoj djeci.

Mnogi od njih mnoštvo kritika sručili su na djelatnike centara za socijalnu skrb koji po njihovom mišljenju često znaju biti izmanipulirani jednim roditeljem, uglavnom suprugama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O izvješćima centara prvenstveno ovise odluke sudova kome će dodijeliti djecu i kako će urediti njihove kontakte s roditeljem kojemu nisu povjereni na skrb, a ta izvješća često znaju biti suprotna onome što su roditelji izjavljivali.

Stoga su pozvali nadležno Ministarstvo socijalne politike i mladih da naloži centrima da po davanju izjave roditelji odmah dobiju i zapisnik koji će potpisati, a ne da se sastavlja i uručuje naknadno. To otvara mogućnost za manipulacije, istaknuli su.

Predstavnici centara socijalne skrbi koji su nazočili tribini, odbacili su bilo kakve namjerne zlouporabe ili manipulacije ističući da djelatnici centara nisu svemogući i da ne mogu riješiti sve probleme koji nastanu u razvodu braka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako pogrešaka ima, treba reći imenom i prezimenom tko je to učinio, a ne optuživati čitavu službu, poručile su socijalne radnice iz Zagreba i Knina.

Hrvatsko je društvo još uvijek patrijahalno i često funkcionira po onoj “daj dite materi”, a otac je tu da se samo materijalno brine. No, životne okolnosti se mijenjaju, danas su uglavnom i majke zaposlene, a velika većina očeva sudjeluje u svim poslovima oko djece te ne treba robovati stereotipima da je djeci uvijek bolje s majkama, poručili su razvedeni očevi.

O problemima vezanim za razvod braka branitelja oboljelih od PTSP-a govorio je predsjednik zagrebačke udruge Ivan Tolić. Naveo je da u udruzi ima 1237 članova, od kojih su 412 razvedeni i imaju 987 djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihovi problemi multiplicirali su se s obzirom na sudjelovanje u obrani domovine, a potom oboljenjem, rekao je Tolić, dodajući da o toj populaciji očeva itekako treba voditi računa i biti im potpora.

Na temelju svih pitanja i prijedloga izrečenih na tribini bit će sročeni zaključci i upućeni nadležnim ministarstvima, centrima za socijalnu skrb i stručnjacima iz ovog područja, zaključila je Asenka Kramer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.