Svi koji su se obrušili na fotografiju predsjednice s “ustaškom” zastavom, očito smatraju da ustaše datiraju iz 15. stoljeća!

Foto: facebook

Svi lijevi mediji i političari digli su se na noge kad se predsjednica Kolinda Grabar Kitarović u Torontu fotografirala s hrvatskim iseljenicima sa zastavom na kojoj je grb prvog polja bijele boje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak su se i iz Srbije čuli povici o velikoj pogrešci i ustaškoj zastavi, bez da se itko ozbiljno pozabavio pitanjem zastave, točnije predstavlja li zaista šahovnica koja počinje s bijelom bojom – NDH?

Predsjednica riješila pitanje početnog polja grba – povijesni prikaz razvoja hrvatske zastave

A zanimljivo je da jedna od najstarijih slika grba kraljevine Hrvatske – iz 1495. godine- počinje upravo s, pogađate, bijelim poljem! Taj grb nalazi se u u austrijskom gradu Innsbrucku na pročelju svoda kuće gradskog suca u Herzog-Friedrichstrasse 35.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pretpostavlja se da je nastanak hrvatskoga grba potaknuo car Maksimilijan I., iz čijeg razdoblja i potječe spomenuti grb u Innsbrucku, ali i neki drugi grbovi, sačuvani u današnjoj Njemačkoj i Austriji.

Pretpostavlja se da brojnost sačuvanih hrvatskih šahiranih grbova iz vremena toga habsburgškog vladara treba zahvaliti činjenici da je mirom u Požunu od 7. studenoga 1491. njemu i njegovoj kući zajamčeno nasljedstvo ugarsko-hrvatskoga prijestolja u slučaju da tada vladajuća kuća Jagelovića ne bi imala zakonitih muških potomaka, ali i odredbi da je Maksimilijan mogao zadržati titulu ugarskog (i hrvatskog) kralja.

Zbog toga ne bi bilo neobično da je upravo on potaknuo nastanak hrvatskoga šahiranog grba, ukoliko taj nije postojao prije. Habsburgovci su ipak postali ugarsko-hrvatski kraljevi tek nekoliko desetljeća kasnije, pa je vjerojatnije da su za početak korištenja toga grba ipak zaslužni tadašnji vladari Jagelovići.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.