Telegram pokušao diskreditirati Brunu Esih: Evo što su napisali, a što je zapravo rekla!

Foto: fah, snimka zaslona, montaža narod.hr

Bruna Esih, predsjednica stranke Neovisni za Hrvatsku, poslala je demanti Telegramu zbog članka objavljenog 25.9.2017. godine pod naslovom “Esih postaje artikuliranija; u najružnijem istupu dosad, dovela je u pitanje stipendije malih Roma”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na današnjoj sjednici Odbora za obrazovanje i sport zagrebačke Gradske skupštine, predsjednica stranke Neovisni za Hrvatsku Bruna Esih prigovorila je što su stipendije učenika deficitarnih zanimanja manje nego one za učenike i studente pripadnike romske nacionalne manjine.

Tijekom polemike, Esih je Ivici Lovriću, koji obavlja poslove pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje i sport direktno replicirala: “Potiče li se to što su oni Romi ili njihova želja za školovanjem?”, upitala je Esih”, piše u članku objavljenom na Telegramu.

Njezin demanti prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U naslovu vašeg teksta objavljenog 26. 9. 2017.- Esih postaje artikuliranija; u najružnijem istupu dosad, dovela je u pitanje stipendije malih Roma- na izrazito neprofesionalan i maliciozan način u potpunosti je i s očitom namjerom osobne, moralne i političke diskreditacije netočno prikazan moj jučerašnji istup u Gradskoj skupštini Grada Zagreba. To je dijelom razvidno već i iz samog nepotpisanog teksta vašeg članka iz kojega proizlazi da ni na koji način nisam problematizirala i dovela u pitanje iznos stipendija koji se dodjeljuje učenicima romske nacionalnosti, a u potpunosti je jasno iz fonografas dijela predmetne sjednice Odbora za obrazovanje i sport Skupštine Grada Zagreba kojega sam ujedno i predsjednica (fonograf u prilogu).

Naime Grad Zagreb redovito dodjeljuje stipendije zagrebačkim učenicima i studentima po različitim osnovama: dok se najveći dio odnosi na stipendiranje učeničke izvrsnosti, postignute uspjehe, pomoć zbog socijalnog ili obiteljskog statusa, dvije kategorije stipendiranja po svom opisu jedine su koje potiču upisivanje škola i programa uopće. To su Stipendije za učenike koji se školuju za deficitarna zanimanja Stipendije za učenike i studente pripadnike romske nacionalne manjine. Prva stipendija pokrenuta je s ciljem poticanja upisa učenika u trogodišnje strukovne programe obrazovanja (deficitarna zanimanja za potrebe obrtništva), a druga s ciljem poticanja učenika romske nacionalne manjine na završavanje srednje škole, kao i na nastavak obrazovanja (Izvješća o izvršenju Programa javnih potreba učeničkog i studentskog standarda te sredstava za pomoć djeci zagrebačkih branitelja poginulih i nestalih u Domovinskom ratu za 2017.)

S obzirom na to da je objema stipendijama cilj poticanje učenika, odnosno utjecanje na njihovu odluku koja bi bez tog poticaja moguće izostala, donošenje takve odluke učenika i njegove obitelji trebalo bi se moći jednako i vrjednovati, što za sada nije slučaj. Stipendija za deficitarna zanimanja za potrebe obrtništva iznosi 1.000,00 kn mjesečno (iznos se povećava za 300,00 kn za svaku sljedeću godinu). Stipendija za učenike romske nacionalnosti iznosi 2.290,00 kn (za studente 3.272,00 kn).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moja intervencija u svojstvu predsjednice Odbora za obrazovanje i sport i upit gospodinu Ivici Lovriću, pročelniku Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport nije bila da se stipendije učenicima romske nacionalne manjine uskrati ili smanji, već da se poveća stipendija učenicima koji se odlučuju za deficitarna zanimanja, odnosno da se usklade.
U svojoj argumentaciji poslužila sam se primjerom koji je u praksi vrlo izgledan: što kada se u istoj klupi neke obrtničke škole nađu učenik romske nacionalnosti i učenik druge nacionalnosti, a koji su za istu odluku da se tamo školuju potaknuti bitno različitim iznosom stipendije? Je li to ispravna poruka mladim ljudima? Utječe li to pozitivno na njihov odnos ili je moguće prvi kamen spoticanja između dvoje mladih ljudi i loša poruka koju im nesvjesno šaljemo pokušavajući im, nedvojbeno, oboma učiniti dobro, što i jest cilj svake stipendije.

Bitno je naglasiti da trenutno sveukupno učenika jedne i druge kategorije u Gradu Zagrebu ima tek 214 (deficitarna zanimanja 161 učenik, romska nacionalna manjina 53 učenika) i da povećanje, odnosno usklađivanje navedenih stipendija za Grad Zagreb ne bi predstavljalo neostvariv, a još manje dugoročno neisplativ trošak.

Moj naglasak bio je na gotovo nestalom obrtništvu o kojemu ovisi i gospodarska i turistička slika grada Zagreba i njegova budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za budućnost Zagreba važna je i integracija svih onih koji su Zagreb odabrali za svoj dom, pa tako i romske nacionalne manjine, a koja se potiče stipendiranjem njihova školovanja. A najvažnija za zajedničku budućnost međusobna je tolerancija i poštovanje kojoj vodi svaki korak na koji s dobrim mjerama i namjerama upućujemo našu djecu, koje god ona nacionalnosti bila.

Ono što ne vodi boljoj budućnosti grada i države, što ne izgrađuje demokratsko i tolerantno građansko društvo, neprofesionalno je novinarstvo i senzacionalistički, huškački naslovi iza kojih ne stoji niti jedan trun istine.

Legitimno je pravo vaše redakcije napustiti izvorna načela novinarske profesije i zauzimati politički stav, ali ovakve neetične devijacije novinarstva, manipuliranje podatcima i obmanjivanje javnosti u potpunosti bi trebale biti neprihvatljive ne samo novinarstvu, već i političkoj paradigmi koju to novinarstvo eventualno promiče.

Zbog očite i namjerne povrede mog osobnog, moralnog i političkog integriteta, očekujem da objavite ovaj Demanti u cijelosti, fonograf u prilogu, ali i ispriku redakcije Telegrama koja potpisuje članak sa spornim naslovom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bruna Esih
Zastupnica u Hrvatskom saboru
Zastupnica Gradske skupštine Grada Zagreba

Fonograf pročitajte ovdje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.