Težak položaj Roma: ‘Očekujem od naše nove Vlade da napravi iskorak u radu s našom zajednicom’

Zagreb, 8.4.2016.- Svjetski dan Roma, najveći romski praznik obilježen je u Muzeju Mimara središnjom svečanom proslavom koju je organizirao saborski zastupnik Veljko Kajtazi, Savjet za nacionalne manjine RH, Savez Roma u RH "Kali Sara" i Udruga za bolji život Romkinja "TRAIPE" u suradnji sa predstavnicima i predsjednicima Vijeća romske nacionalne manjine županija. Na slici Veljko Kajtazi tijekom svečanosti. foto HINA/ Zvonimir KUHTIĆ/ ua

Sa svečanog obilježavanja Svjetskog dana Roma u petak u Mimari, predstavnici romske zajednice u Hrvatskoj upozorili su na i dalje težak položaj Roma te poručili kako od nove Vlade očekuju da u tom smislu učini iskorake, dok je godišnju nagradu Saveza Roma “Kali Sara” dobio rektor zagrebačkog Sveučilišta Damir Boras.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očekujem od naše nove Vlade da napravi iskorak u radu s romskom zajednicom što do sada još uvijek nismo vidjeli”, rekao je saborski zastupnik romske manjine Veljko Kajtazi.

Država je, priznaje Kajtazi, uložila posebne napore da poboljša položaj Roma.

“Imamo zakone i institucije koji se brinu o položaju nacionalnih manjina, posebno Roma, a podršku prate i nacionalne strategije te strateški dokumenti ali ipak nedostaje političke volje da se zacrtano i ostvari”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Socijalna isključenost, diskriminacija, stanovanje te nezaposlenost, središnji su problemi s kojima se Romi susreću u Hrvatskoj, kaže Kajtazi.

Romska manjina već stoljećima s većinskim hrvatskim narodom dijeli sudbinu, dobro i zlo

“Pozitivan pomak u odnosu društva prema romskoj manjini u Hrvatskoj je nepobitan i to dobrim dijelom zahvaljujući incijativama koje dolaze upravo iz romske zajednice”, rekao je predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slaže se kako su problemi romske manjine u Hrvatskoj značajni no, dodaje, to su problemi hrvatskog društva u cjelini, apostrofirajući u prvom redu visoku nezaposlenost, nizak životni standard te siromaštvo.

Romska manjina, kazao je Reiner, već stoljećima s većinskim hrvatskim narodom dijeli sudbinu, dobro i zlo na ovim prostorima.

Ukazao je i na potrebu uzajamnog poštovanja, tolerancije, dijalog i suradnje kao obilježjima slobodnog naprednog društva kakvo hrvatska mora biti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da se Republika Hrvatska već u prvim danima uspostave države i demokratskog sustava Ustavnim zakonom o ljudskim pravima i slobodama te o pravima etničkih i nacionalnih zajednica i manjina opredjelila za punu zaštitu pripadnika nacionalnih manjina.

“To su standardi koje smo sami postavili i ispod kojih nećemo ići”, rekao je predsjednik Sabora Reiner.

Dodao je kako se ne može spriječiti da grupice tvrdokornih nacističkih huligana izvikuju protiv pripadnika pojedinih nacionalnih manjina, no, naglasio je, može se i mora spriječiti da takvi stavovi i ponašanje ne prevladaju u društvu te ne eskaliraju u fizičko nasilje protiv ‘drugih’ i ‘drugačijih’.

“Zastupniku Kajtaziju hvala jer smo zajedničkom inicijativom uredili stratište Roma na Uštici kod Jasenovca. I ovih ćemo dana posaditi ponovno cvijeće. I Jasenovac i Uštica moraju blistati kao rajski vrt, radi naše povijesti, radi našeg danas i sutra”, poručio je zagrebački gradonačelnik i izaslanik predsjednice republike Milan Bandić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na svečanosti je dodijeljena i Godišnja nagrada Saveza Roma “Kali Sara”, a dobio ju je rektor zagrebačkog Sveučilišta Damir Boras koji je, istaknuto je, dokazani prijatelj romske zajednice u Hrvatskoj.

Svjetski dan Roma obilježava se u spomen na prvi Svjetski kongres Roma koji je održan 8. travnja 1971. u Londonu koji je rezultirao usvajanjem odluka o romskoj zas

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.