Tko je bio Dragutin Drk, koji je iza sebe ostavio poslovno carstvo koje danas zapošljava gotovo 3700 radnika?

foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Preminuli vlasnik Vindije Dragutin Drk glasio je za jednog od najjačih domaćih poduzetnika, nije često nastupao u medijima i u tišini je gradio poslovno carstvo koje danas zapošljava gotovo 3700 radnika i vrti godišnji promet veći od četiri milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslovni sustav Vindija, kojem je dug niz godina bio na čelu, njegovo je životno ostvarenje koji je iznjedrilo cijeli niz velikih brendova u prehrambeno-prerađivačkoj industriji. Pokojni Drk proveo je cijelu karijeru u Vindiji – zaposlio se u njoj 1961. godine, nakon završetka srednje škole, studirao je uz rad, 1965. već je bio direktor, a tijekom pretvorbe i privatizacije postao je i njen vlasnik.

Na čelu Vindije gospodin Drk proveo je više od 50 godina, stvarajući poslovni sustav Grupe Vindija, domaćeg i regionalnog prehrambenog lidera, čije perjanice Vindija i Koka upravo navršavaju 60 godina rada. Od samog početka karijere, imao je viziju razvoja snažne domaće i regionalne tvrtke sa zaokruženim ciklusom proizvodnje, čime je inspirirao poslovnu zajednicu, partnere i suradnike.

Rođen je 25. rujna 1937. u Varaždinu. Završio je srednju mljekarsku školu. U Vindiji, koja se tada zvala Gradska mljekara Varaždin, zaposlio se 1961. godine na mjestu poslovođe. Od 1961. do 1965. uz rad studira ekonomiju, a direktorom postaje 1965. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom pretvorbe i privatizacije s vremenom je postao većinski vlasnik tvrtke, s više od 90 posto dionica. Tijekom godina tvrtka se širila i prerasla u grupu kupnjom Koke, otvorenjem tvornice stočne hrane, pokretanjem Vindona te kupnjom niza drugih tvornica u regiji. Dragutin Drk u javnosti i medijima rijetko se pojavljivao, a slovio je kao vrlo samozatajan biznismen.

Drk 1967. godine Gradskoj mljekari mijenja ime u Vindija, prema špilji u blizini Varaždina. Dvije godine kasnije političkom odlukom Vindija se priključuje Zagrebačkoj mljekari, ali se 1977. ponovno osamostaljuje. Tijekom pretvorbe i privatizacije 1993. dotadašnji socijalistički direktor postaje najveći dioničar i ostaje predsjednik uprave.

Najveći iskorak Vindija je napravila 1995., kada je preuzela varaždinsku Koku, a 2006. otvorili su i tvornicu stočne hrane, čime je zaokružena proizvodnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drk je početkom devedesetih bio u HDZ-u, bio je član varaždinskog gradskog vijeća i zamjenik gradonačelnika od 1997. do 2000. Bio je i velik donator političkih stranaka – 2008. HDZ-u je dao 200.000 kuna dok je 2011. isti iznos dao SDP-u.

Tko su mogući nasljednici?

Može se očekivati da će ga naslijediti kćeri Dubravka Drk Mravlinčić i Tamara Drk Vojnović, piše tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vindija ima pogone u Srbiji i BiH 

Vindija ima pogone u Srbiji i BiH te zapošljava preko 1000 ljudi samo u Hrvatskoj, s prometom od gotovo tri milijarde kuna.

Prema podacima Poslovne Hrvatske, dvije glavne sastavnice koncerna – Vindija i Koka – vrte promet koji se mjeri u milijardama, a pri tome ostvaruju dobit koja se mjeri u desecima milijuna kuna.

Vindija je tako 2019. poslovala s prihodom od tri milijarde kune i dobiti od 27 milijuna kuna. No uvid u novčani tijek otkriva da je tvrtka bila ‘puna kao brod’ s gotovo sto milijuna kuna gotovine na računu. To je dobar znak ako se u obzir uzme da je na računu prije dvije godine, u jeku trajanja krize u Agrokoru, u kojoj je Vindija bila jako izložena, na računima bilo tek desetak milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sama mljekarska industrija Vindija zapošljava i preko 1100 ljudi i taj se broj nije bitnije mijenjao unazad pet godina. Tekuće obaveze tvrtke iznose nešto više od milijardu kuna dok tekuća imovina iznosi nešto više od 730 milijuna kuna. Ukupna imovina tvrtke vrijedna je gotovo dvije milijarde kuna.

U više od 50 godina rada u Vindiji Drk je stekao popriličnu osobnu imovinu, među ostalim dvorac Jalkovec, u kojem je živio s obitelji. Riječ je o najmlađem hrvatskom dvorcu, koji je u vlasništvu tvrtke Vindija, a izgrađen je tek 1911. godine i prostire se na 1200 kvadrata. Cijelo imanje ima više od 100.000 kvadrata, a okružuju ga šuma i parkovi.

Šira javnost pamti Drka i po tome da je prvi u Hrvatskoj kupio automobil marke Bentley, u slobodno vrijeme rado je trčao i igrao tenis te se bavio fitnesom.

‘Na čelu Vindije Drk je proveo više od 50 godina stvarajući poslovni sustav Grupe Vindija, domaćeg i regionalnog prehrambenog lidera, čije perjanice Vindija i Koka upravo navršavaju 60 godina rada. Od samog početka karijere imao je viziju razvoja snažne domaće i regionalne tvrtke sa zaokruženim ciklusom proizvodnje, čime je inspirirao poslovnu zajednicu, partnere i suradnike. Gospodin Drk utkao je svoje cjelokupno životno i poslovno iskustvo u Vindiju te radio punim kapacitetom do posljednjeg dana. Uz predan svakodnevni rad na razvoju velike prehrambene industrije koja danas zapošljava gotovo 3700 ljudi, Dragutin Drk bio je izuzetno posvećen svojoj obitelji, osobito unucima’, priopćili su iz Vindije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.