U petak je povjerenica za ljudska prava Vijeća Europe Dunja Mijatović pozvala Hrvatsku da se hitno zaustavi, kako navodi, “kolektivno protjerivanje i policijsko nasilje nad ilegalnim migrantima”, i to pozivajući se na “upozorenja domaćih i stranih nevladinih organizacija”.
“Pozivam hrvatske vlasti da otvore hitne, učinkovite i neovisne istrage svih zabilježenih slučajeva kolektivnog protjerivanja i navoda o nasilju nad migrantima, kao i ostalih kaznenih djela poput krađe te da poduzmu sve nužne mjere kako bi se takvo ponašanje zaustavilo i spriječilo”, napisala je Mijatović u pismu premijeru Andreju Plenkoviću.
The authorities of #Croatia should investigate allegations of collective expulsions of migrants and of violence by law enforcement officers.
Tekst se nastavlja ispod oglasaRead my my letter to Prime Minister @AndrejPlenkovic
?https://t.co/qa2rkaOpyY— Commissioner for Human Rights (@CommissionerHR) October 5, 2018
Majka Dunje Mijatović bila srpska predstavnica u Predsjedništvu BiH 1992.-1996., a djed visoko rangirani partizan
Inače, Dunja Mijatović je kći Tatjane Ljujić-Mijatović koja je bila srpska predstavnica u predsjedništvu BiH od 1992. do 1996. godine kojim predsjedao Alija Izetbegović. Bila je veleposlanica BiH pri UN-u 1993. godine te je obnašala dužnosti zamjenika predsjedavajućeg Gradskog vijeća Grada Sarajeva i zamjenika predsjednika Savjeta za obrazovanje pri Federalnom ministarstvu obrazovanja u Sarajevu.
Zanimljivo, Tatjana Ljujić-Mijatović je članica Srpskog građanskog vijeća u BiH za kojeg je šef Tima za koordinaciju istraživanja ratnih zločina i nestalih civila Republike Srpske Staša Košarac izjavio kako ne može govoriti u ime srpskog naroda jer u svojih 16 godina postojanja nikada nije osudilo zločine bošnjačke strane nad srpskim civilima. Uz to je napomenuo kako su ljudi oko tog vijeća cijeli rat u BiH proveli u službi Alije Izetbegovića, stoga se može reći da je njen status među Srbima, sličan statusu Željka Komšića među Hrvatima.
Djed Dunje Mijatović bio je visoko rangirani zapovjednik u partizanskom pokretu tijekom Drugog svjetskog rata.
S 34 godine osnovala regulatornu agenciju za komunikacije u BiH
Dunja Mijatović završila je diplomski studij u Sarajevu 1987. godine nakon čega je magistrirala Europske studije na Sveučilištu u Sarajevu, Sussexu, Bologni i Londonskoj školi ekonomije.
Već 1998. godine jedna je od osnivačica regulatorne agencije za komunikacije u BiH, a 2015. godine dobitnica je Medalje Charlemagne kojom se “prepoznaje doprinos osobe u medijima u procesu europskog ujedinjenja i razvoja europskog identiteta”.
MUP odbio navode VE i upozorio da je volonter proglašen krivim za pomaganje u ilegalnim prelascima
Među nevladinim udrugama na koje poziva su i one koje su za Božić prošle godine preko društvenih mreža pozvale migrante u Srbiji na okupljanje u većem broju na zelenoj granici između Hrvatske i Srbije s namjerom “otvaranja“ hrvatske granice kako bi migrantima omogućile nesmetan prolaz prema odredišnim državama. Te iste nevladine udruge zbog promjene pravca migracijskih kretanja sada djeluju u Bosni i Hercegovini, navodi MUP u priopćenju.
MUP je uz to skrenuo pozornost na činjenicu da je volonter jedne od nevladinih udruga, na čije se navode poziva UNHCR, na Prekršajnom sudu u Vukovaru, Stalna služba u Županji, nedavno nepravomoćno proglašen krivim za pomaganje ilegalnim migrantima u nezakonitom prelasku državne granice, za što mu je izrečena novčana kazna.
Do sada niti u jednom slučaju nije utvrđeno da su policijski službenici prema migrantima uporabili sredstva prisile. Isto tako nisu potvrđeni navodi da policijski službenici na štetu državljana trećih zemalja čine kaznena djela krađe, istaknuo je MUP u svom priopćenju u kojem odbija navode Vijeća Europe.
Uz to, javnost je nedavno bila preplavljena vijestima o nestanku sirijske djevojčice – što se u konačnici pokazala kao lažna vijest. Migrant koji je optuživao hrvatsku policiju da ga je na silu odvojila od petogodišnje kćeri i nakon što je zatražio azil, nestao je iz zagrebačkog centra za migrante kada se doznalo da se Sirijac registrirao i u Crnoj Gori i u BiH, ali bez djevojčice. Nevladine organizacije i mediji koji su prenosili ovu lažnu vijest i davali podršku lažima nisu se ispričali javnosti, niti su istražili gdje je najednom nestao ‘otac kojem je hrvatska policija oduzela dijete’.
Tekst se nastavlja ispod oglasa