Tko je fra Ferdo Vlašić – čovjek kojemu je komunistički režim sudio čak 7 puta za verbalni delikt?!

Foto: Quahadi Añtó

Fra Ferdo Vlašić, čovjek nemirna i neutaživa duha, rodio se 26. rujna 1920. u Sovićima (Hercegovina), zbog nemirnih ratnih prilika, studij filozofije i teologije, započet na Franjevačkoj teologiji na Humcu, završio je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu (1947).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedamdesetih godina prošloga stoljeća vizionar svojeg doba, fra Ferdo Vlašić, spoznavši koliko je značenje pisane riječi u dušobrižništvu, oživotvorio je naum o pokretanju katoličkih novina za Hrvate, posebno u Bosni i Hercegovini. Sada već davne 1971., nakon povratka u domovinu, u duvanjskom je samostanu braći franjevcima predložio pokretanje župnog lista po uzoru na Frohnleitenerblatt koji je uređivao za boravka u Austriji. List je dobio ime Naša ognjišta i bio je uz Glas Koncila jedno od rijetkih svijetlila u tami komunističkih zabrana slobodnog govora i pisanja.

Fra Ferdi Vlašiću bilo je suđeno u komunističkim zatvorima čak sedam puta. Prvo je nakon rata proveo u istrazi 2 mjeseca i 13 dana; zatim je osuđen na 16 godina strogog zatvora i 5 godina gubitka građanskih prava, poslije je kazna snižena na 12, pa na 10 godina. Izdržao je 8 godina i 20 dana u Mostaru i Zenici. Zatim je više puta suđen na manje zatvorske kazne, ’60-ih i ’70-ih godina.

Na kraju je osuđen na 8 godina zatvora, odslužio 4 godine i 6 mjeseci od 17. kolovoza 1981. do 8. ožujka 1986., zbog ukazanja u Međugorju. Upravo je fra Ferdo Vlašić bio prvi čovjek koji je javio u uredništvo Glasa Koncila da se u Hercegovini dogodilo čudo i da se Isusova majka ukazala maloj djeci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko će komunistima Međugorje nanijeti straha, vidi se po tome što će kasnije pokrenuti politički montirani proces protiv fra Joze Zovka, fra Joze Križića i fra Ferde Vlašića. Sve se odigravalo početkom ’80-ih godina, gotovo pred raspad Jugoslavije, ali je čelična kandža komunizma i dalje drobila i lomila sve one koji su joj se našli na putu. Usprkos uvjeravanju današnjih postkomunista da to nije bilo tako. Hrvatska povijest, kao i hrvatski mediji nikada nisu to suđenje valorizirali na ispravan način.

U duvanjskom franjevačkom samostanu čuva se cjelovita dokumentacija o svim suđenjima fra Ferdi, kojih je bilo čak sedam.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.