HDZ-ova Vlada Andreja Plenkovića dosada je bila prilično otvorena političkoj trgovini počevši od neprirodnog koaliranja s HNS-om, u želji da vlast ne propadne, a “politička stabilnost” opstane.
Nakon nedjeljnih parlamentarnih izbora Plenković namjerava nastaviti potpuno isto, pa za svoje partnere bira predstavnike nacionalnih manjina, koji u Saboru imaju čak osam zagarantiranih mjesta, HNS, koji je jedva dobio jedan mandat i Reformiste, također s jednim mandatom – a koji zajedno imaju oko 60 tisuća glasova. Za sada ne razmišlja o dogovoru s Domovinskim pokretom i Mostom koji imaju gotovo 300 tisuća.
Međutim, kada bi HDZ, navodne demokršćanske orijentacije, pregovarao sa svojim prirodnim političkim partnerima, tada bi korupcijski i klijentelistički potencijal nove vlasti bio daleko manji, a dosadašnje uhljebničke i političke trgovine onemogućene.
Furio Radin, koji je u saborske klupe prvi put ušao još daleke 1992., najdugovječniji je saborski zastupnik, a i na ovim izborima bilo mu je dovoljan jedan jedini glas za ulazak u Sabor – jer, bio je jedini kandidat talijanske nacionalne manjine, te dobio povjerenje 890 birača.
“Samo se još Furio Radin sjeća kada je Milorad Pupovac ušao u Sabor”, tako se navodno u saborskim krugovima šale na račun dvojice dugovječnih saborskih zastupnika i predstavnika talijanske i srpske nacionalne manjine, koji su svoja zagarantirana mjesta pretvorili u etnobiznis, na što je davno upozorio bivši predsjednik Ivo Josipović.
Plenković je Radinovo povjerenje posljednji put nagradio i mjestom potpredsjednika Hrvatskog sabora, a sam Radin već najavljuje da će manjinci tražiti neka mjesta u izvršnoj vlasti.
Je li posao Radinove supruge dio političkog paketa?
Široj javnosti nepoznato je da supruga Furia Radina čak od 2004. godine sjedi u Uredu za ravnopravnost spolova, te je na taj način ujedno i dužnosnica u Vladi, koju, uobičajeno, njen suprug podržava.
Mr. sc. Helena Štimac Radin, rođena je 1959. u Sisku, a diplomirala je sociologiju i filozofiju te se zaposlila na Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu, nakon čega je postala predstojnicom Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH, a potom i ravnateljica istog Ureda, za što, prema imovinskoj kartici, prima plaću od 14.801,02 kn neto.
Od 2004. do 2011. predstojnica je Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH, a početkom srpnja 2012. na zatvorenom djelu sjednice Vlade Zorana Milanovića razriješena je dužnosti predstojnice Ureda za ravnopravnost spolova te imenovana ravnateljicom Ureda.
Ured za ravnopravnost spolova osnovan je 3. veljače 2004. godine temeljem vladine Uredbe kao stručna služba Vlade RH za obavljanje stručnih i administrativnih poslova u vezi s ostvarivanjem ravnopravnosti spolova u Hrvatskoj. S radom je započeo u ožujku 2004. godine.
Predstojnica Ureda za ravnopravnost spolova mr. sc. Helena Štimac Radin imenovana je rješenjem Vlade RH 25. veljače 2004. godine.
Štimac Radin bila je od 1990. do 1997. članica i dužnosnica HSLS-a, a od 1998. do 2003. predsjednica je Odbora za ljudska prava Liberalne stranke.
Bračni par Radin pojavljuje se i u suatorstvu knjige kao članovi znanstvenoistraživačke skupine za istraživanje mladih pri Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu. Vlasta Ilišin, Furio Radin, Helena Štimac Radin, Dejana Bouillet i Dunja Potočnik autori su knjige »Mladi: problem ili resurs« koju su uredili V. Ilišin i F. Radin.
Radinova obitelj
Helena Štimac Radin sa suprugom nema djece, ali zato Furio Radin ima dvije kćeri iz prvoga braka.
Jedna od njih, glumica Petra Radin, osnivačica je zagrebačke Tvornicu lutaka, kojeg vodi s redateljem i voditeljem Mariom Kovačem, te već godinama režira dječje predstave i radi s djecom. Zato su mnogi bili iznenađeni kada su joj iz Ministarstva kulture ponudili režiranje kulturno-umjetničkog programa svečanog vojnog mimohoda povodom 20. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja 4. kolovoza 2015. u Zagrebu.
Fabrizio Radin, mlađi brat Furia Radina, najprije je bio poznat kao predsjednik Izvršnog odbora Talijanske unije u Hrvatskoj. Zatim je bio zamjenik istarskog župana, a 2019. preuzeo je dužnost župana Istarske županije od Valtera Flege, koji je počeo mandat kao izabrani član Europskog parlamenta.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr