Tko je Josip Jagić, PR Možemo, koji žali za vremenom kad je ljevica ubijala svećenike?

josip jagić
Foto: Snimka zaslona, Depositphotos; Fotomontaža: Narod.hr

Hrvatska javnost svjedočila je u utorak nevjerojatnom ispadu katolikofobije i govoru mržnje javnih osoba na Twitteru. Nakon što je novinar Indexa Gordan Duhaček uz oznaku smješka, sa simpatijama napisao kako je “hrvatska ljevica uvijek bila radikalno anticrkvena” te da “nitko nije poubijao više hrvatskih katoličkih svećenika od Hrvata ljevičara”, javio se Josip Jagić, čovjek zadužen za PR i sve nastupe platforme Možemo. On je u komentaru napisao: “Dobra stara vremena”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neljudski, gnjusan komentar”

Prije nego što su pristigle ikakve reakcije iz Možemo na ovakvu nevjerojatno nasilnu objavu, zastupnik Mosta u Zagrebačkoj gradskoj skupštini pozvao je stranku Možemo da se ispriča i raskine suradnju s Josipom Jagićem. U Hrvatskom saboru na ovu je objavu reagirao i Mostov saborski zastupnik Marin Miletić, ističući kako očekuje reakcije i pravne postupke.

> Možemo imao presicu o građanskom odgoju, a njihov PR žali za vremenima kad je ljevica ubijala svećenike

> Goluža: Čini se da slijede velike promjene i radikalno smjenjivanje u kulturnim institucijama Zagreba

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O svemu se u petak poslijepodne oglasio i Nikola Grmoja.

“To je jedan necivilizacijski, neljudski, gnjusan komentar čovjeka koji je zadužen za komunikaciju platforme Možemo, za kojega se priča da ne možete u Gradu Zagrebu dobiti bilo kakvu informaciju ako ne kontaktirate njega. Mislim da hitno mora platforma Možemo smijeniti tog čovjeka i da se gradonačelnik Tomašević i cjelokupna platforma Možemo trebaju ispričati.

Neki govore i o mogućoj kaznenoj odgovornosti jer to je zapravo pozivanje na nasilje, na ubijanje, dakle, ne znam tko normalan to može opravdati i na takav način komunicirati. Ja sam zgrožen takvom izjavom i očekujem hitnu reakciju”,  izjavio je Grmoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jagić se pokušava izvući na ironiju

”Zaboravio sam kako internet ne trpi ironiju. Naravno da ne mislim da ikoga treba na ikoji način diskriminirati po vjerskoj ili drugoj osnovi. Žao mi je što se ovo protumačilo kao podrška nasilju ili bilo čemu goremu”, napisao je kasnije Jagić pokušavajući opravdati svoj nasilni tvit.

Tomašević osudio Jagićev tvit, a njegovo objašnjenje prihvatio kao ispriku

Oglasio se i zagrebački HDZ koji je osudio ovu agresivnu objavu.

“Platforma “Možemo” iz dana u dan otkriva svoje pravo lice – rigidno, retrogradno i regresivno. Njihov glavni PR-ovac Jagić zaziva “dobra stara vremena” masovnih poratnih zločina totalitarnog komunističkog režima nad katoličkim svećenicima i hrvatskim narodom. Od njihovih obećanja da imaju “rješenja za sve probleme u #Zagreb” nije ostalo ništa, a i ovaj je slučaj samo još jedna potvrda da su došli na vlast s ključnim ciljem ideološke transformacije glavnog grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brisali su mural posvećen Vukovaru, ukinuli mjeru roditelj odgojitelj, smanjili pomoć za djecu, rađanje nazivaju “ganjanjem djece”, izjednačavaju dr. Franju Tuđmana i generala Antu Gotovinu s Ratkom Mladićem, dok istodobno slave masovne zločine nad Hrvatima… Što je iduće?” – poručili su iz HDZ-a. 

snimka zaslona

O svemu se oglasio i zagrebački gradonačelnik Tomašević.

Vezano za savjetnika stranke Možemo Josipa Jagića koji je na Twitteru komentirao tvit kako “nitko nije poubijao više katoličkih svećenika od Hrvata ljevičara” napisavši “dobra stara vremena”. Nakon toga je naišao na osudu javnosti, a Tomašević je rekao kako je s njime razgovarao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Stazić objavio da Tito nije ubio dovoljno Hrvata 1945. referirajući se na hrvatske branitelje, a onda se čudi reakcijama…

> Ivana Brkljačić i Igor Peternel zgroženi: Zašto se ovo Staziću dozvoljava?

> Krešo Beljak zgrozio objavom o udbaškim ubojstvima emigranata: Odgovorio mu Luka Mišetić

– On je i sam rekao da je taj tvit bio neprimjeren, ispričao se radi toga. I ja isto smatram da je taj tvit bio potpuno neprimjeren. Mogu samo reći isto kao i on, a to je da je bilo kakva sumnja, poziv, odobravanje nasilja ili bilo što što bi se moglo tako interpretirati – potpuno neprihvatljivo, poručio je Tomašević, prenosi HRT.

U nastavku smo izdvojili podatke o tome tko je Josip Jagić.

Josip Jagić – “Čovjek iz sjene” blizak ekstremno lijevoj njemačkoj stranci

Prema javno dostupnim informacijama, Josip Jagić diplomirani je politolog. Bio je dugogodišnji glavni urednik Business.hr-a i novinar Poslovnog dnevnika. Godine 2014. obnašao je dužnost glasnogovornika Ministarstva zdravstva, za mandata SDP-ovog Siniše Varge, u vrijeme Kukuriku Vlade Zorana Milanovića. Vlasnik je tvrtke Signal media te suvlasnik Melden komunikacija.

Jagić je poznat i kao PR stručnjak platforme Možemo te savjetnik stranke i gradonačelnika Tomaševića. Na svom Twitter profilu naziva se “čovjekom iz sjene”.

Josip Jagić pisao je tekstove za zakladu “Rosa Luxemburg”. Riječ je o zakladi bliskoj ekstremno lijevoj stranci Die Linke u Njemačkoj, stranci sljednici komunističke partije Istočne Njemačke.

Na toj stranici moguće je pronaći Jagićeve tekstove, među kojima je: “Velika pobjeda ljevice u Hrvatskoj” napisana nakon parlamentarnih izbora 2020. U tom tekstu Jagić piše:

“Dvadeset i četiri sata nakon izbora hrvatska javnost slaže se da su dva pobjednika ovih izbora. Jedan su spomenuti konzervativci oko HDZ-a, dok je drugi Nova ljevica u nastajanju okupljena oko široke zeleno-lijeve koalicije (Možemo!, Zagreb je naš, Nova Ljevica, Orah, Radnička fronta, Za grad)”.

Na stranici je također dostupna Jagićeva analiza parlamentarnih izbora u Hrvatskoj. U njoj, među ostalim, Domovinski pokret naziva krajnjom desnicom, a njegovo isključivanje iz vlasti “dobrim vijestima za Hrvatsku”.

Goluža: Možemo je pastorče njemačkoj krajnjoj ljevici

“Pročitao sam nedavno objavljenu knjigu “Balkanska nova ljevica” koju je objavio Regionalni ured u Beogradu Zaklade Rosa Luxemburg za jugoistočnu Europu. Ta zaklada je bliska njemačkoj krajnjoj Ljevici (die Linke), čiji je Možemo! svojevrsni pandan, čak bismo mogli reći i pastorče u Zagrebu. Zaklada Rosa Luxemburg više od desetljeća financira medije, udruge, centre, projekte i rad osoba koji se bore protiv neoliberalnog kapitalizma, nastojeći ostvariti „demokratski socijalizam“ na Balkanu, u koji autori ubrajaju Hrvatsku.” – napisao je nedavno zastupnik u klubu Mosta u Zagrebačkoj gradskoj skupštini Trpimir Goluža te nastavio:

Granice njihova rada i interesa poklapaju se s granicama „srpskog sveta“. Na matičnim stranicama Zaklade navedeno je da rade na okončanju kapitalizma i da se bore za društvo koje Bernie Sanders „elegantno opisuje kao socijalizam“. Poveznice te heterogene grupacije „na Balkanu“ su antifašistička borba, borba protiv korupcije i nejednakosti proizašlih iz tranzicije, svojevrsna zelena agenda (upravo gledamo odjeke prosvjeda u Srbiji protiv eksploatacije litija)… Iza velikih riječi, koje se većini mogu činiti ispravnima i prihvatljivima, kriju se i odlučnost za borbu protiv izborne demokracije, a za direktnu demokraciju (sic!), za internacionalizam (odnosno „antinacionalizam“), za primjenu marksističke teorije.

Njemačka stranka Die Linke – sljednica Komunističke partije Istočne Njemačke

Kako bismo ocrtali obilježja ekstremno lijeve njemačke stranke “Die Linke”, iz Hrvatskog tjednika (u članku objavljenom na HKV-u) prenosimo neke podatke.

Naime, HT navodi kako je stranka Die Linke od njemačke savezne vlade tražila odgovore na pitanja o navodnim ‘hrvatskim nacionalistima i neofašistima u Saveznoj Republici Njemačkoj’.

Zastupnici Ljevice navode, prije postavljanja triju pitanja, kako je u Frankfurtu, Darmstadtu i Offenbachu prikazan film Jakova Sedlara o Jasenovcu u kojemu se iznose krive brojke o usmrćenju 83 do 100 tisuća logoraša kako se to službeno tvrdi, a film da je pohvalio tadašnji hrvatski ministar kulture Zlatko Hasanbegović koji se povoljno izrazio i o jednom časniku 13 nacističke SS-divizije. Potom, da u Njemačkoj često nastupa rock bend ‘Thompson’ koji veliča ustaški režim povezan s njemačkim nacizmom i hvali u svojim pjesmama ubijanje Židova i Srba u Jasenovcu.

Stranku Die Linke smeta Thompson, komemoracija na Bleiburgu…

Zamjerka se odnosi i na nastup bivšega hrvatskoga ministra vanjskih poslova Zvonimira Šeparovića u Offenbachu, kome se uzima za zlo djelovanje Hrvatskoga etičkog sudišta. Ista zamjerka odnosi se na navodno ekstremno desničarskoga moderatora Velimira Bujaneca koji je u prošlosti pozirao s kukastim križem.

Denuncijacije ide dalje pa se spominje govor bivšega hrvatskog admirala Davora Domazeta Loše koji navodno iznosi teorije zavjere s antisemitskim, rasističkim i antisrpskim izjavama. Onda je riječ o svećeniku Tomislavu D. u Offenbachu koji napada one koji kritiziraju ustaše, a to su po njemu ‘neokomunisti, antikršćani i slobodni zidari’.

Dalje se citira ‘Dokumentacioni arhiv austrijskoga otpora’ u kojemu se napadaju skupovi u Bleiburgu kao najveće sastajalište hrvatskih i europskih nacionalista i neofašista. I onda dolazi ‘šlag na torti’, tvrdnja kako su brojni njemački neonacisti i plaćenici sudjelovali u ‘Jugoslavenskom ratu’, (misle na Domovinski rat ), pa su neki čak prokrijumčarili oružje iz Hrvatske u Njemačku i to jednu strojnicu hrvatske proizvodnje ‘Pleter’.

Nakon ovih navoda njemački filokomunisti postavljaju Vladi u Berlinu tri pitanja s pet potpitanja kakve spoznaje ima o navedenim podatcima, a Vlada na to lakonski odgovara: Der Bundesregierung liegen hierzu keine Erkentnisse vor ili u prijevodu: Savezna vlada nema o tome spoznaje.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.