Tko je Marko Filipović, SDP-ov kandidat za gradonačelnika Rijeke?

Budimir Lončar Marko Filipović
Foto: Facebook / Marko Filipović

Riječanke i Riječani će ovih dana u poštanskim sandučićima, ali i u šetnji gradom dobiti kartoline SDP-ovog kandidata za gradonačelnika. Na njih će moći napisati svoje prijedloge za razvoj grada. “Moj prijedlog kako pojačati Rijeku” – piše tako na poleđini razglednica koje građanima Rijeke dijeli kandidat za gradonačelnika Marko Filipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktualni gradonačelnik Rijeke, SDP-ov Vojko Obersnel, koji je na čelu Grada 21 godinu odlučio je da se neće ponovno kandidirati na lokalnim izborima. Podsjetimo, prije njega, gradonačelnik Rijeke bio je Slavko Linić (SDP) od 1993. do 2000. godine, a prije njega Željko Lužavec (HDZ), od 1990. do 1993., koji je kasnije prešao u HND Josipa Manolića.

Kako je Rijeka poznata kao “crvena utvrda”, u kojoj se vlast nije promijenila, zapravo, od dolaska komunista na vlast nakon Drugog svjetskog rata, bit će zanimljivo promatrati tko će postati novi gradonačelnik tog grada. SDP, koji je u tom gradu stvorio jaku mrežu svojih ljudi tako je odlučio kandidirati 41-godišnjeg Marka Filipovića kojeg predstavljaju kao mladog kandidata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se radi o relativno mladoj osobi kada govorimo o kandidatima za značajne funkcije u politici, Marko Filipović je zapravo politički aktivan više od polovice svoga života. On je postao članom davne 1999. godine, a već kao student, 2002. godine, postao je članom gradskog Odbora za urbanizam i prostorno uređenje.

Filipović je diplomirao građevinu 2004. godine, te je od te godine do 2013. radio u tvrtkama poput Rijeka-konzalting d.o.o, Grama inženjering d.o.o. te u Institutu IGH.

Njegov ozbiljni uspon u politici počinje 2005., kada postaje potpredsjednik Županijske organizacije SDP-a Primorsko-goranske županije te će do 2013. godine dogurati do člana Glavnog odbora SDP-a, odnosno do potpredsjednik Gradske organizacije SDP Rijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče funkcija u samom Gradu, između 2008. i 2013. godine, Filipović je bio član Poglavarstva zadužen za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem, predsjednik Odbora za gospodarstvo i razvoj Gradskog vijeća Grada Rijeke i član Gradskog vijeća Grada Rijeke.

U posljednjoj etapi prije nego je posto kandidatom za gradonačelnika, Filipović je u 2 mandata bio zamjenik gradonačelnika Vojka Obersnela, a od 2018. godine obnaša funkciju predsjednika Gradske organizacije SDP-a u Rijeci.

Filipović sudjelovao na forumu o migracijama u sklopu odnosa EU i Turske

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Filipović od svoje devetnaeste godine politički aktivan, nije mu stran ni aktivizam, odnosno suradnja s nevladinim organizacija. SDP-ov kandidat za gradonačelnika Rijeke je primjerice sudjelovao forumu o budućnosti Turske i Europe 2016. godine, gdje je tema bila “Politike migracija i izbjeglica u okviru odnosa EU-a i Turske”.

Taj je forum organizirala moćna njemačka nevladina organizacija Stiftung Mercator, koja je putem tendera do sada dodijelila preko 300 milijuna eura, a sama ima preko 100 milijuna eura kapitala. Među njihovim partnerskim organizacijama između ostalih se nalaze The Mercator Institute for China Studies (MERICS) te organizacija The Bildungsnetzwerk China kojoj je cilj jačanje njemačko-kineskih odnosa.

Posjet kineskog veleposlanika

Godinu dana kasnije, Filipović je zajedno sa svojim šefom gradonačelnikom Obersnelom primio novog kineskog veleposlanika u Hrvatskoj Zhaoming Hua su također bili predstavnici brojnih kineskih tvrtki, pa tako i predstavnik tvrtke China Road and Bridge Cooperation Serbia.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prilikom tog susreta u predviđenom protoku našli su se posjeti Industrijskoj zoni Kukuljanovo, Gradu Bakru te Lučkoj upravi Rijeka.

Bio je prolaznik beogradske ‘Regionalne akademije za demokraciju’ 2013. godine

No, prije sudjelovanja na forumu u organizaciji njemačke nevladine organizacije, Filipović je 2013. godine postao alumnijem ‘Regionalne akademije za demokraciju’ s adresom u glavnom gradu Republike Srbije, Beogradu. Riječ je o projektu iza koje stoji sedam organizacija, ali najznačajniju ulogu ima Beogradska zaklada za političku izvrsnost (BFPE).

Među ostalih šest nalaze po jedna iz svake države bivše Jugoslavije, isključujući Sloveniju i uključujući Kosovo: makedonski Centar za istraživanje i kreiranje politika, Albanska škola politike, kosovski Institut za političke studije, hrvatska Akademija za politički razvoj, Škola za političke studije iz BiH te crnogorska Škola za demokratsko liderstvo.

Podsjetimo, među prolaznicima te akademije nalaze se današnji ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica te bivši saborski zastupnik HNS-a Stjepan Čuraj, ali i oko 30-ak drugih političara, aktivista nevladinih organizacija i dužnosnika hrvatskih ministarstava.

Isto tako, vrijedi spomenuti kako ‘Regionalna akademija za demokraciju’ u svom promotivnom videu ističe kako je namijenjena već etabliranim političkim akterima koji će u bližoj budućnosti sudjelovati u najvišim političkim vodstvima te dodaju kako organizacija teži oblikovanju ljudske infrastrukture koji će pomoći očvrsnuti trenutne demokratske procese i podržati ljudska prava i prava manjina iznad političkog ili nacionalnog interesa.

Kada je pak riječ o već spomenutoj Beogradskoj zakladi za političku izvrsnost (BFPE), na njen poziv Filipović je 2016. godine u Novom Sadu zajedno s četvero političara mlađe generacije iz “regije” prezentirao viziju moderne politike. S njim su zajedno bio i Milan Tankosić, član SDSS-a koji je kasnije postao pomoćnik Tomislava Tolušića, nekadašnjeg ministra poljoprivrede u Vladi Andreja Plenkovića.

Za njega je Budimir Lončar “ikona diplomatije”

Marko Filipović je u svojoj kandidaturi otkrio da će nastaviti stopama dosadašnjeg gradonačelnika Obersnela poručivši: “Rijeka će ostati crvena i slobodna”.

Zaključno, ponešto o njegovim političkim stavovima govori i činjenica da se javno pohvalio fotografijom s Budimirom Lončarom, koji je kao ministar vanjskih poslova Jugoslavije bio jedan od glavnih lobista za nametanje embarga na uvoz oružja Hrvatskoj, u jeku velikosrpske agresije 1991. godine.

Foto: snimka zaslona

Fotografija je nastala u izbornoj noći u drugom krugu predsjedničkih izbora, ispred SDP-ovog stožera, kada je pobijedio Zoran Milanović, a jedan od komentara ispod fotografije koju je Filipović ‘lajkao’ glasio je: “Gospodin Lončar. Institucija diplomatije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.