Tko je Tihomir Dujmović, novi komentator Petog dana?

Tihomir Dujmović
Foto: Krasnodar Peršun/HRT

Popularna emisija Peti dobiva novog komentatora – to je novinar Tihomir Dujmović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Večeras će s kolegama Marijanom Bijelić, Aleksandrom Musićem te Petrom Mitrikeskim komentirati vječitu (pred)izbornu temu koalicija.

Tihomir Dujmović rođen je u Ogulinu 1963. godine, gdje je završio osnovnu i srednju školu potom je u Zagrebu diplomirao na Pravnom fakultetu. Novinarstvom se počeo baviti za vrijeme studiranja. Objavljivao je u Studentskom listu te radio u informativnom programu Omladinskog radija do 1990. godine.

U prvim emitiranjima Otvorene televizije 1989. i 1990. godine autorom je prvog prikazivanja lidera hrvatskih političkih stranaka počevši od dr. Franje Tuđmana zatim Vlade Gotovca te potom Ivana Zvonimira Čička, a za Božić 1989. godine pripremio je prvu emisiju o kardinalu Stepincu, koju potom Kršćanska sadašnjost objavljuje na video-kazeti. Od 1990. do 2005. godine objavljivao je u nizu novina: Globusu, Novom listu, Trećem programu hrvatskoga radija, s tim što je 1994. godine postao urednikom unutarnje politike u Nedjeljnoj Dalmaciji, a potom je dvije godine šef dopisništva Slobodne Dalmacije u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Tihomir Dujmović: ‘HTV nije javna, nego aktivistička televizija, a u tom kontekstu Stanković prednjači’

> Novi termini predstave “Tko je ubio Zvonka Bušića” novinara i publicista Tihomira Dujmovića

> (FOTO) Tuđman, Bulj i Petrov na predstavi ”Tko je ubio Zvonka Bušića”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Večeras zadnja epizoda Iza zavjese: Izbacuju li Dujmovića jer je u emisiju doveo Leljaka i Esih?

> (VIDEO) Zašto ukidanje emisije Tihomira Dujmovića nije cenzura, a emisije Maje Sever jest?

Od 1995. do 2000. godine dopisnikom je hrvatske redakcije Deutsche Wellea. Kolumne je počeo objavljivati 1998. godine u Slobodnoj Dalmaciji, potom dvije godine u Glasu Slavonije, nakon toga je dvije godine glavnim urednikom lista za iseljenike Matica. Potom je tri godine glavnim urednikom Plavog radija, a kasnije će punih sedam godina biti koncesionarom vrlo popularnog Radio Trsata u Rijeci. Od 2006. do 2008. godine kolumnistom je Večernjega lista, no kolumna mu se ukida nakon političkih intervencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Večernji list otkazuje mu suradnju nakon kolumne o žrtvama komunističkih egzekucija

Godine 2010. ponovno postaje kolumnistom Večernjega lista. Dujmović je osim toga punih dvanaest godina bio autorom TV talk showa Opasne veze. Vodio je i emisiju Intervju tjedna na Z1 Televiziji. Do sad je objavio četiri knjige kolumni, te knjigu razgovora Razgovori sa dr. Antom Ciligom i VHS o kardinalu Stepincu.

U studenom 2012., nakon otkrivanja jedne od masovnih grobnica žrtava komunističkih egzekucija u zagrebačkim Gračanima, Dujmović je svoju kolumnu za Večernji list posvetio tom strašnom otkriću. Riječ je najvjerojatnije o ubojstvu jednog cijelog razreda srednje zrakoplovne škole te ranjenika i bolničkog osoblja iz plućne bolnice Brestovac. U tekstu pod naslovom „Je li Sljeme velika grobnica i kakve sve zločine skriva 30 cm ispo zemlje“, između ostalog je napisao: „Jedva pet kilometara od Trga bana Jelačića i jedva 35 centimetara ispod zemlje ruka jednog srednjoškolca je prije 67 godina stisnula u ruci križić sa svog lančića, sekundu prije nego što mu je neki lik s Josipovićevom “lijepom partizanskom kapom” ispalio metak u čelo.“

Nakon objave tog teksta, novinar Dujmović je dobio otkaz u Večernjem listu, o čemu je govorio gostujući u emisiji Bujica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto manje od godinu dana, četvrtkom je sudjelovao u HRT-ovoj emisiji Otvoreno. U sklopu emisije Otvoreno, HRT je učinio određen iskorak glede medijske demokracije. Svakog četvrtka, kako je obećao voditelj Mislav Togonal, četvorka medijski istaknutih i uglednih novinara i kolumnista u svojim uredništvima: Jasmina Popović iz novog zagrebačkog tjednika Forum, zatim Ivica Šola iz osječkog Glasa Slavonije, Tihomir Dujmović iz Večernjeg lista i Branko Mijić iz riječkog Novog lista, raspravljali su u Otvorenom (pressklub o aktualnim temama po izboru voditelja i HRT-a).

Bio je voditelj HRT-ove emisije “Iza zavjese”, koja je ukinuta u lipnju 2017. Prema nekim informacijama, Dujmoviću su zamjerili što je u svojoj emisiji ugostio Romana Leljaka i Jakova Sedlara.

Velik opus djela

Tihomir Dujmović autor je djela:

  • Razgovori s dr. Antom Ciligom, Azur Journal, Zagreb, 1991. (2. izd., Profil, Zagreb, 2009.)
  • Vrijeme apsurda, Hrvatska sveučilišna naklada, Zagreb, 2001.
  • Apsurdna vremena, Naklada Ljevak, Zagreb, 2004.
  • Zabranjena literatura: izbor ukinutih kolumni, Profil, Zagreb, 2010.
  • Tko mi zabranjuje kolumne?, Kružić d.o.o., Zagreb, 2013.
  • Hrvatska u raljama djece komunizma, Kružić d.o.o., Zagreb, 2014.
  • Hrvatske novinarske tragedije 1945-1995, Kružić d.o.o., Zagreb, 2017.
  • Tko je ubio Zvonka Bušića, Kružić d.o.o., Zagreb, 2018.
  • Regija kao Treća Jugoslavija, Kružić d.o.o., Zagreb, 2019.
  • Mali noćni razgovori ljevice i desnice, Kružić d.o.o., Zagreb, 2019.

Po njegovim tekstovima uz scensku adaptaciju Roberta Kurbaše, uspješno je izvedena predstava “Tko je ubio Zvonka Bušića?”. Također, u režiji Želimira Mesarića i dramaturško oblikovanje Mire Muhoberac uspješno je izvedena i predstava “Mali noćni razgovori ljevice i desnice”, prema Dujmovićevim djelima “Tko je ubio Zvonka Bušića?” i “Mali noćni razgovori ljevice i desnice”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.