Tko je Višnja Tafra, čije je imenovanje opravdavao ministar Kovačić?

Foto: fah

Potpredsjednik Vlade i ministar uprave Ivan Kovačić, govoreći o imenovanju Višnje Tafre i Vesne Nađ, koje su radile i za SDP-ovu vladu, na konferenciji za novinare u ponedjeljak rekao je kako vjeruje da je Hrvatska europska zemlja 21. stoljeća. “Dok sam ja u ministarstvu, one će obavljati svoje zadaće”, dodao je. Rekao je i kako su one tek službenice, a dužnosnice su bile u pretprošloj Vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako su se one nekome zamjerile tada, onda je to zato što su radile po nalogu Vlade. Lov na vještice apsolutno je nedopustiv”, rekao je između ostalog Kovačić. “Višnja Tafra imenovana je odlukom Vlade nakon javnog natječaja. Vesna Nađ premještena je sporazumno nakon isteka ‘prava 6 plus 6’ na mjesto sukladno njezinim kvalifikacijama. Sve je obavljeno u dogovoru ministra uprave Ivana Kovačića i ministra branitelja Tome Medveda”, navodi Vlada.

Višnja Tafra je diplomirana pravnica koja je 1986. aplicirala za službu u tadašnjem Tužiteljstvu, ali završila je u Sekretarijatu za obranu Grada Zagreba.

Nakon demokratskih promjena ostaje u Uredu za obranu zagrebačke općine Trešnjevka, gdje je ostala do 2000. godine, kad dolazi na mjesto glavne tajnice MORH-a gdje je postavlja HSLS-ov ministar Jozo Radoš. Na mjestu glavne tajnice MORH-a, Višnja Tafra je ostala i u mandatu SDP-ove Željke Antunović. Nakon odlaska Račanove koalicije s vlasti krajem 2003., Tafra gubi poziciju u Ministarstvu obrane i prelazi u Ured tadašnjeg predsjednika Stjepana Mesića i to na dužnost pomoćnice savjetnika za obranu. Na tom mjestu ostala je i nakon dolaska Ive Josipovića na Pantovčak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je tada pisao Jutarnji list, Tafra je u Mesićevu uredu ušla u povijest kao prva žena u Uredu predsjednika zadužena za vojsku. U jednom od svojih intervjua ispričala je kako je Mesića upoznala 2000. kad je kao članica delegacije Ministarstva obrane počela redovito dolaziti na sastanke u Ured predsjednika.

“Kad je 2002. počeo preustroj Oružanih snaga, upoznali smo se bolje. Tada smo prvi put izravno raspravljali o potrebi da se predloženi model preustroja prihvati. Bio je to naš prvi razgovor i pretpostavljam da me predsjednik doživio kao osobu koja izravno govori o stavovima koje zastupa”, rekla je tada.

Nekoliko godina kasnije, za Josipovićeva mandata, čini se da se Tafra zamjerila Mesićevom nasljedniku, ako je za suditi tadašnjim člancima iz istih novina. Josipović je, naime, 2013. godine odlučio s liste za visoka odličja za dužnosnike zaslužne za pristupanje Hrvatske NATO-u, koja je već bila sastavljena, ukloniti Davora Božinovića, kako se nagađa, jer se tada učlanio u HDZ, te Tafru, jer se navodno usprotivila povećanju ovlasti predsjednika u novom prijedlogu Zakona o obrani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Večernji list Tafrinu karijeru vezuje uz karijeru Davora Božinovića, predstojnika ureda premijera: “Oboje su početkom 1990. radili u zagrebačkom Sekretarijatu za narodnu obranu, a Davor Božinović, sadašnji šef Plenkovićeva kabineta, 2010. povukao ju je u MORH kada je on bio ministar obrane. (…) Nakon Božinovića, novi ministar Ante Kotromanović uzeo je Tafru za svoju zamjenicu. I upravo je takvo njezino zaleđe zasmetalo Đakiću, koji je zapošljavanje Tafre i Vesne Nađ nazvao podmuklim potezom. U Vladi su pak objasnili da je Tafra na funkciju glavne tajnice u Ministarstvu uprave izabrana na temelju javnog natječaja. Neki u HDZ-u uvjereni su, međutim, da je na njezino zapošljavanje presudan utjecaj imao Božinović.”

Kada se SDP vratio na vlast 2011. godine, Tafra se vraća u MORH i postaje zamjenica ministru obrane Anti Kotromanoviću. Nakon novih izbora Višnja Tafra se na jedan dan zaposlila u Obalnu stražu kako bi iz Ministarstva obrane ušla u sustav Oružanih snaga, nakon čega je krenula u preuzimanje Službe za graditeljstvo Ministarstva obrane koja nadzire sve nekretnine MORH-a. Potom je imenovana na dužnost Državne tajnice u Ministarstvu uprave.

Portal HRsvijet.net pak prenosi kako se Tafra našla u Kovačićevu ministarstvu zahvaljujući starom poznanstvu s njegovom majkom iz doba dok je radila u Sekretarijatu za obranu Grada Zagreba:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije nikakva tajna da je na čelu Sekretarijatu za obranu općine Omiš bila majka Ivana Kovačića. Poznanstvo iste s Višnjom Tafrom datira još iz tog razdoblja. Da li je upravo to presudilo u Kovačićevom odabiru Višnje Tafre za državnu tajnicu teško mi je u ovom trenutku kazati. Međutim, da je riječ o poznanstvu koje datira iz druge polovice osamdesetih mogu potvrditi i na Sudu”, rekao je za taj portal jedan, zasad anoniman izvor.

Što pak na sve kaže sama Višnja Tafra? Kako prenosi Večernji list, ona tvrdi: “Nisam subjekt, nego objekt u ovom razračunavanju i ne bih to komentirala. Nastavit ću raditi svoj posao u Ministarstvu uprave na dobrobit građana”. U istom članku se navodi kako Tafra nije članica nijedne stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.