Tko su članovi GREVIO-a s ovlastima poput veleposlanika, a nadgledat će provedbu IK?

Grevio
Foto: Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike

Jedan od najspornijih članaka kontroverzne Istanbulske konvencije koju je ratificirao HDZ uz pomoć SDP-a je čl. 8. koji je jasno kazao da će države potpisnice osigurati odgovarajuće financijske i ljudske resurse za odgovarajuću primjenu integriranih politika, mjera i programa za sprečavanje i borbu protiv svih oblika nasilja obuhvaćenih područjem primjene Konvencije, uključujući i one koje provode nevladine organizacije i civilno društvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za monitoring provedbe ratifikacije Istanbulske konvencije zaduženo je specijalno neovisno tijelo tzv. GREVIO, kratica za – Skupina stručnih osoba za djelovanje protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. To tijelo ima iznimno visoke ovlasti poput statusa imuniteta identičnom veleposlanika, diskrecijsko pravo te će odlučivati kojim udrugama civilnog društva ide novac za unutarnju kontrolu provedbe konvencije.

>GREVIO u nadzoru: Kako je Plenković obmanjivao Hrvate interpretativnom izjavom koja nema nikakav učinak?

>GREVIO u nadzoru hrvatskih institucija: Posljedica ratifikacije kontroverzne Istanbulske konvencije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Prisjetimo se kako su SDP-ovci pljeskali HDZ-ovcima nakon ratifikacije Istanbulske konvencije

Prvi sastav GREVIO-a bio je izabran u svibnju 2015. i mandat mu je trajao do 31. svibnja 2019., dok danas sastav vijeća čine (re)izabrani članovi kojima mandat traje od 2023. godine.

GREVIO danas čini skupina od dvanaest žena i tri muškarca, dok je u vrijeme hrvatske ratifikacije Istanbulske konvencije imao deset članica. Od starih članica u GREVIO-u su danas Biljana Branković iz Srbije, Iris Luarasi iz Albanije, Françoise Brie iz Francuske, Simona Lanzoni iz Italije, Helena Leitao iz Portugala i Marceline Naudi iz Malte. Uz njih, članovi su postali Laura Albu iz Rumunjske, Ivo Holc iz Slovenije, Maria Run Bjarnadottir s Islanda, Maria-Andriani Kostopoluou iz Grčke, Ellen O’Malley-Dunlop iz Irske, Aleid Van Den Brink iz Nizozemske, Paivi Hirvela iz Nizozemske, Grzegorz Wrona iz Poljske te Marie-Claude Hofner iz Švicarske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko su članovi GREVIO-a?

Biljana Branković iz Srbije završila je preddiplomski studij iz psihologije, a magistrirala rodne studije. Radila je u mnogim tijelima UN-a te ima više od 20 godina iskustva kao konzultant udrugama civilnog društva. Dodatno se obrazovala u Nizozemskoj, SAD-u i Češkoj gdje je studij financirala češka podružnica Soros Foundationa. Iako ima više od 20 godina iskustva u radu za prava žena nije poznato da je ikada osudila srpsku agresiju i zločine nad civilima u Hrvatskoj, BiH ili Kosovu.

Iris Luarasi iz Albanije završila preddiplomske studije iz lingvistike i književnosti, a magistrala je europske studije. Doktorirala je na utjecaju albanskih medija za vrijeme povijesnih zbivanja 1921. do 1924. godine. Posjeduje cjeloživotno iskustvo rada u nevladinom sektoru i u radu pri tijelima UN-a. Radila je u Soros Foundation 2003., 2007., 2011.-2012. te od 2014 do 2015. godine. U suradnji sa Sorosevom organizacijom radila je na jačanju usluga za žrtve rodno utemeljenog nasilja.

Françoise Brie iz Francuske ima preko 35 godina iskustva rada na području zaštite ljudskih i ženskih prava te je sudjelovala u međunarodnim misijama na Bliskom istoku, Africi i Karibima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simona Lanzoni iz Italije završila je političke znanosti te cijeli život provela u nevladinom sektoru. U svom životopisu pod relevantne vještine, između ostaloga navodi “Razvijala sam svoje vještine slušanja i razumijevanje realiteta u različitim kulturama i religijama, zadržavajući sposobnost analiziranja rodnih pitanja, diskriminacije i nasilja koje utječu na žene i djevojke, u situacijama mira i sukoba, u ruralnim ili urbanim, u bogatim ili siromašnim sredinama.

Helena Leitao iz Portugala pravnica je i bivša javna tužiteljica , koja za sebe kaže da ima široka znanja iz područja međunarodnih ljudskih prava i rodno utemeljenih zločina.

Marceline Naudi iz Malte predaje na odsjeku za rodne studije na Fakultetu za socijalno blagostanje, a navodi da su joj glavna područja znanja rodni problemi sa fokusom na nasilje nad ženama, seksualna orjentacija i rodni identitet. U životopisu u odjeljku relevantnih kvalifikacija navodi da ima strast prema društvenoj pravdi. Društvene pravde (eng. social justice) je pojam koji obuhvaća razne ideje progresivno-lijevog spektra poput identitetske politike, rodne teorije, radikalnog feminizma, političke korektnosti, ‘prava’ na abortus itd., o čemu smo već pisali :‘Društvena pravda’ u Kanadi kao temelj za rodnu ideologiju u svakoj pori društva.

Laura Albu iz Rumunjske je članica organizacije Rumunjski ženski lobi koja je dio Europskog ženskog lobija koja se zalaže za utrostručenje iznosa dodijeljenog iz fondova EU programu Građani, jednakost, prava i vrijednosti na 1,83 milijarde eura, s ciljem “adekvantne” posvećenosti “rodnoj jednakosti“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivo Holc iz Slovenije je ravnatelj Više policijske škole u Tacnu.

Maria Run Bjarnadottir s Islanda je Direktorica sigurnosti na internetu pri Državnom povjerenstvu za policiju i pomoćna profesorica na Sveučilištu Akureyri gdje održava predavanja o kibernetičkom kriminalu, nasilju i odnosima moći. Njezino doktorsko istraživanje dijelom financira Islandski fond za ravnopravnost spolova, budući da ispituje privatnost na internetu iz rodne perspektive.

Maria-Andriani Kostopoluou iz Grčke došla je u GREVIO nakon pozicije na Vrhovnom sudu te je obnašala razne dužnosti u Vijeću Europe. Ona preko 17 godina lobira za “učinkovite i usklađene provedbe međunarodnih i europskih standarda ljudskih prava, uključujući standard ženskih prava“.

Ellen O’Malley-Dunlop iz Irske je bila izvršna direktorica Dublinskog kriznog centra za silovanje od 2006. do 2016. godine i predsjednica Nacionalnog vijeća žena Irske od 2017. do 2020. godine. Danas je profesorica na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Limericku.

Aleid Van Den Brink iz Nizozemske provela je preko 30 godina upravljajući raznim skloništima za zlostavljanje žene i djecu u Nizozemskoj. Također je bila članica više organizacija posvećenih pravima žena među kojima je i organizacija Stichting SafetyNed koja se u suradnji s američkim organizacijama bavi digitalnom sigurnošću skloništa za žene i digitalnom sigurnošću žrtava.

Paivi Hirvela iz Nizozemske je bivša sutkinja Europskog suda za ljudska prava.

Grzegorz Wrona iz Poljske je odvjetnik koji se u Poljskoj fokusirao na zakon o suzbijanju nasilja u obitelji.

Marie-Claude Hofner koja formalno dolazi iz Švicarske je rođena u SAD-u. Radila je u bolničkim centrima u Lausanni i Genevi te je obnašala dužnosti predstavnika za države članice WHO iz Europe glede prevencije nasilja i predsjednice Zaklade Charlotte Olivier.

Što su rodni studiji?

Rodni studiji (eng. “Gender studies”) je naziv za područje interdisciplinarnog proučavanja roda, rodnog identiteta i pojava vezanih uz njih. Rodni studiji uključuju izučavanje ženskih studija, i LGBT studija. Osnovani su 60-tih godina 20. stoljeća pod utjecajem kulturnog Marxizma kojim se bavila “Frankfurtska škola”. Cilj ovih studija je promjena civilizacijskih i društvenih normi onim što poznajemo pod nazivom rodna ideologija.

U Hrvatskoj su rodni studiji stavljeni u područje hrvatske znanosti 30. rujna 2009. godine , a u Zagrebu djeluje ambiciozni “Centar za ženske studije” i to od 1995. godine.
Centar od 1995. kontinuirano provodi obrazovni program Ženskih studija, djeluje na promicanju ženskostudijskih tema na sveučilištu, potiče istraživanja ženske subjektivnosti, povijesti i kulture, roda/spola, moći i znanja te pridonosi afirmiranju rodno osviještene politike iz kritičkog feminističkog motrišta.

Rada Borić jedna je od osnivačica Centra za ženske studije u kojemu je vodila kolegije o feminističkoj kritici jezika te različite projekte. Ona smatra da je pojam rodne ideologije “ uvezla ekstremna desnica” te premijer čuva klimavu većinu uz pomoć onih koji uvode rodnu ideologiju.

Centar surađuje sa ženskim organizacijama i platformama civilnog društva kao što su:  Ženska mreža Hrvatske, Antifašistička liga Hrvatske, CROSOL (Gordan Bosanac) i GOOD Inicijativa Borisa Jokića koju financira Soros, te brojnim drugima.

Ignoriranje udruge U ime obitelji, masovnih prosvjeda diljem Hrvatske, akademika, hrvatskih biskupa i smjene u HDZ-u zbog kontroverzne konvencije

Iako je HDZ-ov predsjednik Vlade RH Andrej Plenković obmanjivao javnost tzv. interpretativnom izjavom na Istanbulsku konvenciju, ona ne može modificirati, mijenjati ili ograničavati obveze koje se nalaze u Istanbulskoj konvenciji niti mijenjati njihov pravni učinak. Dakle Hrvatska se ratifikacijom obvezala da mora provoditi sve obveze sadržane u Konvenciji – provoditi odredbe o “rodu”, unijeti koncept “roda” u obrazovni sustav, obvezati se na financiranje i konzultiranja udruga civilnog društva i na proizvoljni nadzor, također kontroverzne, komisije GREVIO.

Podsjetimo, unatoč masovnim prosvjedima diljem Hrvatske protiv ratifikacije Istanbulske konvencije, ne samo da je Plenković Konvenciju odlučio ratificirati nego su istu potvrdili svi saborski zastupnici HDZ-a osim njih 14 i to uz pljesak zastupnika SDP-a.

Plenković je dapače bio toliko ustrajan u ratifikaciji IK da je zbog kritiziranja iste dao smijeniti druga dva najmoćnija HDZ-ovca u hijerarhiji, političkog i međunarodnog tajnika, raspuštao je stranačke ogranke te je u konačnici ignorirao upozorenja HAZU-a i hrvatskih biskupa.

Tisuće prosvjednika na velikim prosvjedima i brojni drugi intelektualci pobunili su se 2018. protiv ratifikacije IK. Plenković je tada naredio izdavanje pravno irelevantne izjave. I tada je prva reagirala udruga U ime obitelji iz koje su poručili kako taj postupak neće i ne može spriječiti da Republika Hrvatska, ako ratificira Konvenciju, mora provoditi sve obaveze sadržane u Konvenciji.

Plenković je kao pravnik morao znati koliko je nevažno dodavati interpretativnu izjavu IK budući da se u njoj rodna ideologija spominje samo jednom i to bez njezinog definiranja.

Uzimajući to u obzir u rezultatima rada GREVIO-a mogu se očekivati preporuke pa i pritisci na sve najvažnije institucije Republike Hrvatske, pogotovo u pogledu sveučilišta, nevladinih organizacija i medija kako bi se dodatno pojačao napor u ostvarivanju takozvanog “različitog i uključivog društva” koje će uključivati razne nacionalne, seksualne i druge manjina, a istovremeno osuđivati tradicionalna okruženja i društveni poredak kao nedovoljno napredna, odnosno zastarjela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.