Tomašević izbjegao odgovoriti na tvrdnje o povezanosti Možemo sa Zakladom Rosa Luxemburg

Možemo
Zagreb, 16.05.2021 - Izborni stožer MOZEMO gdje se očekuju službeni rezultati izbora za gradonačelnika Grada Zagreba. Na fotografiji Tomislav Tomašević. foto HINA/ Daniel Kasap/ dk

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević je gostovao 25. siječnja na N1 gdje je govorio o mnogim temama. U intervjuu je između ostaloga najavio da će s SDP-om razgovarati o povratku Trga Maršala Tita, posvećenog jugokomunističkom diktatoru i zločincu. Kada je riječ o Tomaševićevoj sklonosti spram ekstremne ljevice, on je upitan i je li, kako ga neki oputžuju, protiv tradicionalnih vrijednosti, obitelji, djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, HURO optužuje Možemo za povezanost sa Zakladom Rosa Luxemburg koja koristi termine poput “reproduktivni rasizam” i “agenda stope broja rađanja”, a zanimljivo je da Tomašević nije ni potvrdio ni demantirao te optužbe. On je tek ustvrdio da prvi put čuje za te optužbe.

>Kako je tajna komunistička policija infiltrirala njemačku stranku, čija zaklada financira Tomaševićevu udrugu?

Podsjetimo, upravo je Trpimir Goluža, gradski zastupnik u Klubu Mosta, govorio o povezanosti navedene Zaklade i Možemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pročitao sam nedavno objavljenu knjigu “Balkanska nova ljevica” koju je objavio Regionalni ured u Beogradu Zaklade Rosa Luxemburg za jugoistočnu Europu. Ta zaklada je bliska njemačkoj krajnjoj Ljevici (die Linke), čiji je Možemo! svojevrsni pandan, čak bismo mogli reći i pastorče u Zagrebu. Zaklada Rosa Luxemburg više od desetljeća financira medije, udruge, centre, projekte i rad osoba koji se bore protiv neoliberalnog kapitalizma, nastojeći ostvariti „demokratski socijalizam“ na Balkanu, u koji autori ubrajaju Hrvatsku”, napisao je.

Četvero visokopozicioniranih članova Možemo povezani s njemačkom zakladom

Kako smo nedavno pisali, PR stručnjak stranke Možemo Josip Jagić pisao je tekstove za zakladu Rosa Luxemburg, no osim njega uz tu zakladu su bili povezani čak četvero visokopozicioniranih članova stranke Možemo. Dogradonačelnica Grada Zagreba Danijela Dolenec bila jedna od autorica u časopisu 3k: kapital, klasa, kritika kojeg je izdavao Centar za radničke studije (CRS). Ona je u CRS-u držala predavanja, kao i gradski zastupnik Možemo Tomislav Medak koji je teoretizirao o pokušaju “bavljenja političkim radom na ljevici s pozicije civilnog društva”.

Na stranicama beogradske podružnice Zaklade Rosa Luxemburg navodi se da je CRS osnovan 2012. sa sjedištem u Zagrebu. “CRS želi doprinijeti reafirmaciji nedogmatske marksističke tradicije u Hrvatskoj i široj regiji. Period suradnje s Rosa Luxemburg Stiftung SEE traje od 2012. godine”, navodi se na stranicama CRS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U arhivu beogradske podružnice Zaklade Rosa Luxemburg također se 2013. najavljivala radionica “Kako organizirati solidarnost: kampanja Kamensko” koja će se održati u Zagrebu, a na kojoj će uvodna izlaganja imati Jelena Miloš (BRID) – danas gradska zastupnica Možemo, Sandra Benčić (Centar za mirovne studije) – danas saborska zastupnica Možemo i Teodor Celakoski (Pravo na grad) – koji je danas potpredsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba.

Inače, u izdanju riječke nevladine orgnizacije udruge Pariter, u okviru projekta “Reproduktivna pravda za pravednije društvo”, uz financijsku potporu Zakladu Rosa Luxemburg, SDP-ova Karolina Leaković je 2018. objavila članak “Feministička intervencija u socijalnoj politici: privatizacija i domestifikacija predškolskog odgoja i obrazovanja na primjeru roditelja-odgojitelja u Zagrebu”. Ona u članku tvrdi kako su se 90-ih godina socijalne politike prilagodile retradicionalizaciji uloge žene u odgoju i obrazovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.