Traže usklađivanje kaznenog zakona s IK: Ženska mreža Hrvatske vrši pritisak na Vladu

Foto: fah

Ženska mreža Hrvatske zatražila je u subotu od Vlade da iz javnog savjetovanja povuče Nacrt prijedloga izmjena i dopuna Kaznenog zakona, te ga uskladi s odredbama Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, tzv. Istanbulske konvencije, koja je, usprkos velikim protivljenjima javnosti, znanstvene zajednice i vjerskih udruga, pod velikim pritiskom premijera Plenkovića, ratificirana u Hrvatskom saboru u travnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Hasanbegović: ‘Protivimo se ratifikaciji IK’, Plenkoviću poručio: ‘O pobjedama i porazima odlučit će hrvatski narod!’

U priopćenju Ženska mreža navodi da „Kazneni zakon sadrži odredbe koje ne prepoznaju strukturalnu narav nasilja prema ženama i djevojčicama, kao ni njihove uzroke što je, prepreka ostvarivanju zaštite temeljnih prava žena i efikasnoj prevenciji nasilja prema ženama i nasilja u obitelji.“

Marijana Petir: Za rješavanje nasilja nad ženama nije potrebno uvođenje novih ideologija kroz Istanbulsku konvenciju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ženska mreža Hrvatske smatra nedopustivim što je Nacrt prijedloga izmjena i dopuna Kaznenog zakona lišen harmonizacije s odredbama Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji”, navode u priopćenju.

Hrvatska diplomatkinja veliča Istanbulsku i obezvrijeđuje hrvatske zakone

Navode kako kako Konvencija „nasilje nad ženama definira kršenjem ljudskih prava žena i čiji je cilj i svrha ukidanje muškog nasilja prema ženama, kao i njegovog najučestalijeg pojavnog oblika – nasilja u obitelji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poručuju:
“Ženska mreža Hrvatske zahtijeva povlačenje Nacrta prijedloga izmjena i dopuna Kaznenog zakona iz javnog savjetovanja i zahtjeva da se bez odgode izvrši njegovo usklađivanje”.

(VIDEO) Eurozastupnica Marijana Petir: “Hrvatska već ima sve mehanizme za borbu protiv nasilja nad ženama”

Implementacija rodne ideologije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, svih 48 mjera i mehanizama koje predviđa Istanbulska konvencija za riješavanje problema nasilja nad ženama a, i prije njezine ratifikacije bile su implementirane u hrvatske zakone.

Istanbulska konvencija ne adresira stvarne uzročnike nasilja nad ženama

Istanbulska konvencija, uvodi spornu definiciju roda te donosi pojam „rodno utemeljenog nasilja“.

Konvencija definira nasilje nad ženama kao tzv. “rodno utemeljeno”, što prema čl. 3. d. označava “nasilje usmjereno na ženu zbog toga što je žena ili koje nerazmjerno pogađa žene” te da je nasilje nad ženama “manifestacija povijesno nejednakih odnosa moći između žena i muškaraca” (Preambula).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Esih i Petir o Istanbulskoj konvenciji: ‘Okvir za uvođenje rodne ideologije u hrvatsko zakonodavstvo’

Kako stoji u čl. 44. Pojašnjavajućeg izvješća uz Konvenciju: “Razlikuje se [nasilje nad ženama] od ostalih vrsta nasilja po tome što je žrtvin rod primaran motiv za djela nasilja (…). Drugim riječima, rodno utemeljeno nasilje odnosi se na svaku štetu počinjenu protiv žene, a koja je i uzrok i rezultat nejednakih odnosa moći na temelju razlika između žena i muškaraca koji vode do podređenog statusa žene i u privatnoj i u javnoj sferi. Ova vrsta nasilja duboko je ukorijenjena u društvenim i kulturnim strukturama, normama i vrijednostima koje vladaju društvom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.