U Hrvatsku ušlo oko 30.000 migranata; Vučić traži otvaranje Bajakova i prijeti protumjerama

Beograd, 21.8.2015. - Srbijanski premijer Aleksandar Vuèiæ zatražio je u ponedjeljak od Hrvatske da otvori granièni prijelaz Bajakovo, zaprijetivši da æe u suprotnom Beograd biti prisiljen tražiti meðunarodnu zaštitu i uvesti protumjere. Na fotografiji graniène table Republike Hrvatske i Europske unije. foto HINA / Zoran ŽESTIÆ / TANJUG / mm

Srbijanska vlada održat će u utorak hitnu sjednicu zbog odluke Hrvatske da za teretni promet zatvori granični prijelaz Bajakovo, izvjestila je u ponedjeljak navečer Radio-televizija Srbije nakon što je premijer Aleksandar Vučić zatražio od Hrvatske da otvori taj prijelaz i zaprijetio protumjerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vučić je na izvanrednoj konferenciji za novinare zatražio od Zagreba da otvori Bajakovo i u suprotnom najavio da će Beograd tražiti međunarodnu zaštitu ili uvesti protumjere.

“U povodu jednostranih sankcija koje je Vlada Republike Hrvatske uvela protiv Republike Srbije premijer Aleksandar Vučić je za sutra u 14,30 zakazao hitnu sjednicu vlade”, javila je večeras RTS.

“Očekuje se da sva ministarstva pripreme mjere za zaštitu državnog teritorija, nacionalnog i ekonomskog interesa i ozbiljan odgovor na neodgovornu politiku vlade Hrvatske”, objavljeno je na internet portalu RTS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Molimo vas kao Boga da odustanete od takve neodgovorne politike, ako ne odustanete, mi ćemo poduzeti kontramjere, jer moramo štititi svoju zemlju”, izjavio je Vučić, u povodu odluke Zgreba da zatvori prijelaz Bajakovo-Batrovci za kamione koji dolaze s teritorija Srbije.

Hrvatska se zaustavljanjem teretnog prometa ponaša neodgovorno, a ukoliko to bude potrajalo, morat ćemo uvesti protumjere koje će više pogoditi Hrvatsku nego nas, istaknuo je Vučić.

“Molim hrvatske vlasti, ne zato što smo slabi, a oni jaki, već kao susjede, prijatelje, članicu EU, da povuku svoje neodgovorne odluke koje ni sami ne znaju na čemu su utemeljene. U protivnom, zbog kršenja brojnih bilateralnih i međunarodnih sporazuma bit ćemo prisiljeni i pravnim putem tražiti zaštitu za svoju zemlju”, poručio je srbijanski premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naša zemlja suočena je više mjeseci s valom izbjeglica, a nismo davali neodgovorne izjave, niti ikada zaustavljali promet”, dodao je Vučić.

“Mi i dalje puštamo sve kamione koji dolaze iz Hrvatske, a oni ne puštaju ni jedan iz pravca Srbije, ali to naše strpljenje neće dovjeka trajati”, kaće Vučić i naglašava kako razumije da je EU u teškoj situaciji, ali traži od Bruxellesa da “upozori svoju članicu da se tako ne može ponašati”.

Ranije danas Beograd je i službeno zatražio hitnu reakciju EU-a na odluku Hrvatske, a resorni ministri upozorili su da štetu trpe i srbijanske i hrvatke tvrtke jer je ta ruta vezana i za trgovinu u cijeloj regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijanski vicepremijer i ministar ministar trgovine Rasim Ljajić ocijenio je da je zatvaranje graničnog prijelaza Bajakovo za kamione iz Srbije “flagrantno kršenje” Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju jer ne dopušta ulazak i tranzit kamiona iz Srbije.

“Hrvatska je kao članica EU dužna poštivati sve odredbe Sporazuma Srbije i EU o stabilizaciji i pridruživanju, i zato naša zemlja očekuje reakciju Bruxellesa u cilju što hitnijeg rješavanja ovog problema”, navodi se u pismu europskom povjereniku za proširenje i susjedsku politiku Johannesu Hahnu.

Kako je priopćeno iz Ljajićeva ureda, kolone kamiona iz pravca Srbije na graničnom prijelazu Batrovci–Bajakovo dugačke su i po desetkilometara jer je taj prijelaz do ponoći bio jedini otvoren za teretni promet između Srbije i Hrvatske.

Ljajić u pismu pita europske dužnosnike tko će nadoknaditi ogromnu štetu koju zbog blokade trpi srpsko gospodarstvo i izvoznici, upozorivši da je veliki dio robe u zaustavljenim kamionima kvarljiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijanski ministar također naglašava da da su “ovakvom nerazumnom odlukom hrvatskih institucija” narušeni i temeljni principi Svjetske trgovinske organizacije (WTO), čija politika počiva na slobodi kretanja robe i usluga.

“Potpuno je začuđujuće da Hrvatska svoju odluku pravda razlozima sigurnosne prirode i migrantskom krizom, sa kojom se suočava i naša zemlja, a nikome u Vladi Srbije nije palo na pamet zbog toga zatvarati granice, spriječavati normalan promet, zaustavljati protok robe i usluga i narušavati temeljna načela na kojima počiva slobodno europsko tržište”, naglasio je Ljajić.

Ministar je naveo da je Srbija “čvrsto opredijeljena za očuvanje regionalne stabilnosti i dobrosusjedskih odnosa”, te očekuje da se “tim principima” rukovode i svi ostali.

I ministar gospodarstva Željko Sertić upozorio je da će zatvaranje granice Srbije i Hrvatske za teretni promet imati ozbiljne posljedice po ekonomiju i tržište jugoistočne Europe.

“Nije prvi put da Hrvatska političkom odlukom utječe na ekonomske odnose u regiji. To nije dobra poruka ni regiji ni Srbiji, niti javnosti EU-a”, rekao je Sertić u Gospodarskoj komori Srbije.

Po njegovim riječima, Hrvatska je odlukom o zatvaranju Bajakova za teretni promet “ugrozila kompanije i iz Srbije i iz Hrvatske”, budući je ta ruta vezana za trgovinu cijele regije s EU-om i da zemlje CEFTA-e “60 posto robe plasiraju na tržište Unije”.

20,00 sati

Srbijanski premijer Aleksandar Vučić zatražio je u ponedjeljak od Hrvatske da otvori granični prijelaz Bajakovo, zaprijetivši da će u suprotnom Beograd biti prisiljen tražiti međunarodnu zaštitu i uvesti protumjere.

“Molimo vas kao Boga da odustanete od takve neodgovorne politike, ako ne odustanete mi ćemo poduzeti protumjere jer moramo štititi svoju zemlju”, izjavio je Vučić na izvanrednoj konferenciji za novinare.

Od Hrvatske je zatražio da otvori granični prijelaz Bajakovo-Batrovci koji je od ponoći odlukom Zagreba zatvoren za kamione koji dolaze s teritorija Srbije.

Beograd je danas zatražio i hitnu reakciju Europske unije na odluku Hrvatske da zatvori Bajakovo za teretni promet, a državni dužnosnici upozoravaju da štetu od takve odluke trpe i srpske i hrvatke tvrtke jer je ta ruta vezana i za trgovinu u cijeloj regiji.

Srbijanski vicepremijer i ministar ministar trgovine Rasim Ljajić ocijenio je da je zatvaranje Bajakova “flagrantno kršenje” Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju jer ne dopušta ulazak i tranzit kamiona iz Srbije.

18,00 sati

Granični prijelaz Bregana otvoren je na izlasku iz Republike Hrvatske od četvrtka u 16 sati poslijepodne za sav promet, izvijestio je Hrvatski autoklub (HAK).

Za sav promet zatvoreni su pak granični prijelazi s Republikom Srbijom, osim graničnog prijelaza Bajakovo. Zatvoreni su prijelazi – Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Tovarnik, Erdut i Batina. Na graničnom prijelazu Bajakovo u prekidu je ulazak teretnih vozila, dok se na izlazak čeka u koloni dugoj oko četiri kilometra.

Kako je izvijestio HAK, zatvoren je i granični prijelaz Harmica s Republikom Slovenijom.

Ulazak teretnih vozila pojačan je na graničnom prijelazu Županja.

16,38 sati

Europska komisija u ponedjeljak je kazala da ne želi komentirati napetosti između Mađarske i Hrvatske koje su se pojavile uslijed izbjegličke krize.

“Europska komisija nije ovdje da komentira sve što se događa, posebice stoga što danas imamo dva sastanka Corepera (Odbor stalnih predstavnika zemalja članica), koji raspravlja o našim prijedlozima i ne želimo to prejudicirati”, rekao je glasnogovornik Komisije Margaritis Schinas.

“Ne želimo izdvajati pojedinačne slučajeve i države. Mi smo Unija i raspravljamo kao Unija”, dodao je.

Schinas je dodao da je predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker osobno uključen u traženje rješenja i da je u ponedjeljak telefonom razgovarao s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović i slovenskim premijerom Mirom Cerarom, a prije dva dana i s hrvatskim premijerom Zoranom Milanovićem.

U priopćenju iz Cerarova ureda kaže se da je slovenski premijer u tom razgovoru naglasio da uz pomoć izbjeglicama treba veću pozornost nego do sada posvetiti onim zemljama EU-a koje su emigrantskim valovima najizloženije, da je izbjegličke centre potrebno koncentrirati na vanjskim granicama EU-a, ne zanemarujući pritom ni treće države, odnosno države zapadnog Balkana koje su kao i Slovenija izložene izbjegličkom valu.

16,04 sati

Oko 2.500 migranata koje su smještene u privremenom prihvatnom centru u Opatovcu u ponedjeljak je obišao glavni tajnik Međunarodne federacije Crvenog križa i Crvenog polumjeseca Elhadj As Sy, koji je, unatoč kaosu, pohvalio napore hrvatske Vlade i Hrvatskog Crvenog križa te drugih organizacija na prihvatu i zbrinjavanju izbjeglica.

“Pozdravljamo i čestitamo na svim naporima kako bi se odgovorilo na njihove potrebe i to prvenstveno Vladi Republike Hrvatske što je omogućila stvaranje takve klime u kojoj nam je dana mogućnost da odgovorimo na situaciju”, izjavio je Elhadj As Sy novinarima.

Pohvalio je i napore koje na zbrinjavanju migranata u Opatovcu čine brojni volonteri te UNHCR, UNICEF i MAGNA koji, po njegovim riječima, sve što čine, čine u dogovoru s Hrvatskim Crvenim križem (HCR). “Drago mi je što mogu vijedti ne samo da HCR odgovara na ovu situaciju pojedinačno, nego isto tako radimo zajedno s drugim partnerskim organizacijama”, kazao je As Sy.

Zahvalnost je izrazio i Hrvatskoj vojski koja je, kako je rekao, u Opatovcu nazočna da bi pomagala i umirivala, a ne zastrašivala i plašila.

“Vidjeli smo da se dijeli hrana, voda, osiguravaju higijenski uvijeti te pruža medicinska pomoć. Učinit ćemo sve što možemo, ali vrijeme je ključni partner za mnoge ljude ovdje, tako da pozivamo na žurnu akciju sve one koji mogu pomoći da ovi ljudi dođu što prije na lokaciju na koju žele doći”, kazao je Elhadj As Sy.

Istaknuo je kako se, osim otklanjanja posljedica, mora razmišljati i o razlozima koji su na tisuće migranata nagnali da napuste svoje domove i zemlje. Tijekom obilaska migranata smještenih u Opatovcu vidio je, kako je naveo, isrcpljene, istraumatizirane i umorne ljude koji žele što prije doći do svojih odredišta.

Privatni centar u Opatovcu Elhadj As Sy obišao je u pratnji potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića te predsjednika i izvršnog predsjednika HCR-a Josipa Jelića i Roberta Markta.

Markt je kazao kako je HCR uspio u najtežim trenutcima osigurati da nitko od migranata u Hrvatskoj ne bude ni gladan niti žedan. Najavio je da će se HCR u narednom razdoblju više usmjeriti prema podizanju higijenskih standarda u centru u Opatovcu te pružanju psihosocijalne pomoći migrantima. Izvijestio je i kako je Služba traženja HCR-a uspjela proteklih dana spojiti mnoge obitelji migranata koje su ostale razdvojene zbog transportnih ograničenja.

15,44 sati

Istočne članice EU-a čvrsto su pri odluci da odbiju fiksne kvote za primanje izbjeglica koje stižu u Europu, rekao je češki premijer Bohuslav Sobotka u ponedjeljak u Pragu.

“Predviđam da ćemo potvrditi zajedničko stajalište da odbijamo izbjegličke kvote”, rekao je Sobotka novinskoj agenciji ČTK uoči sastanka ministara vanjskih poslova Mađarske, Poljske, Slovačke i Češke.

Češki predsjednik je kazao da Europska komisija nije uspjela sagledati implikacije te ideje, koju je na početku posebno potaknula Njemačka, da 120.000 migranata koji već jesu na prostoru EU-a, bude smješteno u zemljama članicama.

Poljski ministar vanjskih poslova Grzegorz Schetyna odbio je svaki automatski odgovor na krizu.

“Tražimo formulu koja bi značila da možemo pokazati solidarnost, ali koja bi odražavala i naše kapacitete”, rekao je.

On je pozvao da se južne granice EU-a osiguraju zbog budućih valova izbjeglica.

15,42 sati

Prijevoz migranata do granice organizira se i dalje, dok je u privremenom prihvatnom centru Opatovcu nalazi oko 1500 migranata. Najveći priljev migranata očekuje se i dalje na području Tovarnika.

Granični prijelaz Bregana noćas je na nekoliko sati bio zatvoren za promet.

Stotinjak migranata, nezadovoljnih što se nisu ukrcali na autobuse, prvo su prosvjedovali, a potom i sjeli na cestu i svojim tijelima oko 22 sata blokirali promet, javlja HRT.

Jučer je u Opatovcu podignuto šatorsko naselje za prihvat migranata. U naselju je podignuto 200 vojnih šatora, a svaki je kapaciteta 26 osoba. U svaki je plan smjestiti po 22 ljudi.

Prema posljednjim podatcima MUP-a, u Hrvatsku je od početka migracijske krize ušlo gotovo 30.000 tisuća migranata.

15,40 sati

Na izlazu iz Hrvatske za sav je putnički promet (osobna vozila, autobusi) zatvoren granični prijelaz Bregana na državnoj granici sa Slovenijom, izvijestio je u ponedjeljak Hrvatski autoklub (HAK).

Osim Bajakova, za sav promet zatvoreni su i granični prijelazi sa Srbijom – Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Tovarnik, Erdut i Batina te granični prijelaz Harmica sa Slovenijom.

Na graničnom prijelazu Bajakovo u prekidu je ulazak teretnih vozila, dok se na izlazak čeka u koloni dugoj oko četiri kilometra.

Pojačan je ulazak teretnih vozila vozila na graničnom prijelazu Županja, kažu u HAK-u.

15,40 sati

Slovenska policija potvrdila je u ponedjeljak popodne da je, zbog novih migranata prispjelih na granični prijelaz Bregana/Obrežje, ponovo zatvorila najveći granični prijelaz s Hrvatskom koji je nekoliko sati bio zatvoren i protekle noći.

Isto tako, i dalje je za promet zatvoren granični prijelaz Harmica, kroz koji je u Sloveniju zadnjih dana također ušlo više stotina izbjeglica koji se smještaju po slovenskim prihvatnim centrima, registriraju i upućuju prema Austriji.

Slovenska policija na Bregani, na slovenskoj se strani postavila u kordon i ne propušta izbjeglice, a užurbano se postavlja i šatorsko naselje za slučaj da izbjeglice ipak uđu na slovenski teritorij. Granične prijelaze s Hrvatskom tijekom jutra posjetila je ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš, rekavši da slovenska policija kontrolira situaciju i da je vrlo zadovoljna onim što je vidjela.

Kao razlog zatvaranja Bregane slovenska policija navela je to da se pojedini izbjeglice nisu držali uputa nego su hodali cestom.

Što se ranije događalo možete pročitati OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.