U kojem slučaju se Sabor može samoraspustiti i koji su rokovi za raspisivanje prijevremenih izbora?

Foto: Snimka zaslona

Sve se više govori o mogućnosti da se novi parlamentarni izbori raspišu već početkom ljeta, iako su posljednji izbori održani 11. rujna 2016., pa će se četiri godine mandata napuniti tek u jesen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vidimo ovih dana kako se kroz novinske tekstove na mala vrata guraju izbori usred ljeta i da bismo na izbore mogli u kupaćim kostimima. Očigledno je da Vlada kalkulira s izborima prije nego građani osjete svu silinu negativnih učinaka „koronakrize.“ Vjerojatno je to i zato što Vlada osjeća sve veći pritisak da provede reforme koje oni ne žele provesti. Dokaz za to je i jučerašnja sjednica na kojoj je Vlada odbila Mostov prijedlog da se ukinu ili smanje parafiskalni nameti – istaknuo je nedavno šef Mosta Božo Petrov.

> Jandroković će voditi HDZ-ov izborni stožer, parlamentarni izbori su pred vratima?

> Vlada odbija Mostov prijedlog za ukidanje parafiskalnih nameta, Petrov: ‘Žele izbore prije nego građani osjete krizu’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> HDZ uz podršku SDP-a raspušta Sabor već u svibnju, a parlamentarni izbori održavaju se najkasnije u srpnju?

– Problem vladajućih kako objasniti da su nas zatvorili u kuće, a sada jednom idemo svi zajedno i stariji i bolesni i imunokompromitirani na biračka mjesta, kaže Nikola Grmoja iz Mosta, prenosi HRT.

Što kaže zakon?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što kaže zakon o mogućnosti ranijih izbora, koji su rokovi za raspuštanje i raspisivanje novih izbora, koji su uvjeti da se sabor raspusti prije vremena, donosimo u nastavku.

Odluku o raspisivanju izbora donosi predsjednik RH.

I prije nego što mu je istekao mandat, Sabor se može samoraspustiti ako to odluči većina zastupnika. Također, raspustiti Sabor prije vremena može i predsjednik uz supotpis predsjednika vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do prijevremenog raspuštanja Sabora još dolazi i ako Hrvatski sabor Vladi ne izglasa povjerenje ili ako u roku od 120 dana od dana predlaganja ne prihvati državni proračun.

U slučaju prijevremenog raspuštanja Sabora, od datuma raspuštanja počinju teći ustavni rokovi za prijevremene parlamentarne izbore. Oni se moraju održati najmanje 30, a najviše 60 dana nakon raspuštanja Sabora. Izbore raspisuje predsjednik RH.

Prvo zasjedanje Sabora mora se održati naviše 20 dana od izbora.

Tko sve priželjkuje prijevremene izbore?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijevremene izbore, uz HDZ, priželjkuje i HNS-ov Ivan Vrdoljak.

– Ponovit ću, stav HNS-a i moj osoban stav je – izbori što prije, jer se moraju donositi ozbiljne odluke. Gospodarstvo ne može čekati 12. mjesec zato što nekoj politici to odgovara ili ne odgovara, rekao je Vrdoljak novinarima, prenosi HRT.

Poručio je da su spremni za izbore i da su napisali program.

Iako vladajući imaju većinu za raspuštanje Sabora, izgledno je da će taj prijedlog podržati i SDP.

Večernji list nedavno je donio čak i datum mogućeg raspuštanja Sabora te naveo da će i SDP to podržati.

Da će Predsjedništvo Sabora predložiti raspuštanje parlamenta za 15. svibnja informacija je koju znaju i u oporbenoj stranci SDP-u. Izvor iz vrha SDP-a za Večernji list kaže da je takav glas došao i do njih i da oni kao oporbena stranka ne mogu ništa drugo nego podići ruke za raspuštanje Sabora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.