Udruga dragovoljaca HOS-a zatražila zaštitu od premijera Plenkovića zbog političara koji ih nazivaju fašistima i ustašama!

Foto: fah

Savez udruga dragovoljaca hrvatskih obrambenih snaga (SUDHOS) u ponedjeljak je u Osijeku od premijera Andreja Plenkovića zatražio da zaštiti pripadnike HOS-a, sve hrvatske branitelje i dragovoljce te čast i poštenje pripadnika HOS-a, čija se imena nalaze na spomen-ploči u Jasenovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štromar o ploči poginulim HOS-ovcima: Imamo dogovor s Plenkovićem, vrlo brzo je neće biti

Predsjednik SUDHOS-a Borislav Barišić na konferenciji za novinare kazao je kako pripadnike HOS-a pojedini političari i male skupine posljednjih dana nazivaju fašistima, što je, kako drži, prevršilo svaku mjeru, posebice kada su u pitanju poginuli pripadnici HOS-a.
Oni koji nas nazivaju fašistima i ustašama, neće nas uvući u 1941, niti u 1945. godinu, jer je HOS nastao 1991. godine, iz prijeke potrebe obrane Hrvatske u Domovinskom ratu, kazao je Barišić ocijenivši kako pripadnike HOS-a nitko ne može izbrisati iz hrvatske povijesti.

Stoga je od premijera zatražio da ih zaštiti te poručio kako neće sjediti i gledati kako se skida ploču u Jasenovcu i da će upotrijebiti sva legalna sredstva, uključujući i referendum te obraćanje međunarodnim sudovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida 1. skupine Đuro Glogoški ocijenio je vrlo opasnim izjave Predraga Štomara, Furia Radina, Milorada Pupovca, u kojima govore da su obilježja HOS-a, koje su bile legalne postrojbe Oružanih snaga RH, fašističke oznake.

Problem je u tome što to govore saborski zastupnik, potpredsjednik Hrvatskog sabora i potpredsjednik Vlade RH, pa očekujemo očitovanje premijera i predsjednika Sabora, je li to ujedno stajalište Vlade i Sabora, kazao je Glogoški dodavši kako imaju “B”i “C” opciju, ako se predsjednik Vlade ne očituje”.

Zamoljen da pojasni o kojim se opcijama radi Glogoški je ustvrdio kako je “sigurno da su obje opcije zakonske” te da će “poštovati odluku Vlade neovisno o tome kakva bila”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjedoci smo da se oni koji su branili RH i hrvatski narod, danas nazivaju fašistima. Vidjeli smo prije nekoliko mjeseci što je predsjednik Vlade napravio s onima, koji nisu imali iste stavove, kao i ostali članovi Vlade. Očekujemo od premijera da se javno očituje, je li izjava Predraga Štromara stav cijele Vlade, ako nije, vjerujemo da znamo kako će postupiti, rekao je Glogoški.

Glogoški smatra i kako bi pozadina svega ovoga mogao bi biti zakon o hrvatskim braniteljima, koji u rujnu ide u saborsku proceduru, te da se, po izjavama Pupovca i Štromara o pripadnicima HOS-a, može zaključiti da oni neće dići ruku za taj zakon.
“Je li ovo njihov izlaz iz te situacije, na to oni moraju odgovoriti”, ustvrdio je Glogoški.

Tko su bili i kako su poginuli HOS-ovci čiju bi spomen-ploču skidali Pupovac i HNS?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U subotu je medijsku pozornost izazvala izjava ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića u razgovoru za Večernji list u kojemu je između ostalog rekao da ploča u Jasenovcu zasad ostaje.

Ministar Bošnjaković poručuje: Ploča HOS-a zasad ostaje – evo reakcija HNS-a, Pupovca…

“Vjerojatno neće biti uklonjena prije ožujka 2018.” kazao je HDZ-ov ministar upitan o HOS-ovo ploči u Jasenovcu, dodavši da se vrlo vjerojatno neće micati dok se ne donese novi Zakon. Istaknuo je također da ne postoji izričito uporište u zakonu kojim bi se te ploče maknule.

Ministar Bošnjaković odgovorio HNS-u glede spomen-ploča u Jasenovcu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz HNS, oglasio se i predsjednik SNV-a i SDSS-a Milorad Pupovac.

”Ovo što je iznio ministar Bošnjaković nisu usuglašeni zajednički stavovi. Mi očekujemo da vlada potvrdi stajališta koja imamo i ispuni ono što je dogovoreno, a to je – vremena da se čeka na uklanjanje ploče više nema!”, istaknuo je Pupovac.

Hrvatski branitelji: Zašto se Domovinski rat dovodi u kontekst Drugog svjetskog rata?

Iako je temelj suvremene Hrvatske Domovinski rat i vrijednosti koje su proizašle iz njega, iako je Republika Hrvatska svojim zakonima zaštitila simbole (ratne zastave i znakovlje, službenih postrojbi RH), najednom se Domovinski rat dovodi u kontekst Drugog svjetskog rata, a hrvatski simboli na isti način na koji su velikosrpski agresori ocrnjivali Hrvate prozivaju ‘ustaškim’.

Hrvatske obrambene snage (HOS) bile su među prvim organiziranim vojnim jedinicama koje su djelovale u Domovinskom ratu, te su uz Hrvatsko vijeće obrane (HVO), i Teritorijalnu obranu BiH (TO BiH), činile okosnicu otpora velikosrpskim snagama u Bosni i Hercegovini.

U Hrvatskoj, HOS se kasnije integrirao u Hrvatsku vojsku početkom 1992. prilikom restrukturiranja vojnih snaga unutar Republike Hrvatske.

HOS-ovci su redovito bivali raspoređeni tamo gdje su bila najteža ratišta, od Sajmišta u Vukovaru do Srđa iznad Dubrovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.