Udruga Primorski Hrvat pozvala Obersnela da prestane s vrijeđanjem i obožavanjem propalog, zločinačkog Titovog režima

Foto: fah Fotomontaža: narod.hr

Nakon izjava za medije u kojem riječkog gradonačelnika Vojko Obersnel indirektno ili direktno neprimjereno provocira one koji su se protivili skupocjenoj obnovi broda Galeb jugokomunističkog diktatora Josipa Broza Tita, teškoj 44 milijuna kuna reagirala je udruga Primorski Hrvat te upozorila gradonačelnika na rezoluciju Europskog parlamenta o izjednačavanju nacističkih i komunističkih zločina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priopćenje udruge Primorski Hrvat prenosimo u cijelosti:

“Prestanite vrijeđati i živjeti u prošlosti, gradonačelniče

U Novom listu od 29. studenog 2019., u članku novinara Damira Cupača u kome izvješćuje o sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, citiran je i gradonačelnik Vojko Obersnel: ”Eto, stjecajem okolnosti Titov brod obnavljat će se u Titovom brodogradilištu u Kraljevici, a ugovor će biti potpisan 29. studenoga, a što se nekada slavilo kao Dan republike. Neki će se tome veseliti, a neki će se ugristi za rep.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sljedećeg dana, u Novom listu, isti gradonačelnik izjavljuje: ”Ima puno simbolike u tome što se ugovor potpisuje danas (29. studenog, op. aut.), u Kraljevici, koja ima dugu brodograđevnu tradiciju i jedno vrijeme je ovo brodogradilište bilo Titovo brodogradilište. Logično je da bude baš ovdje obnovljen”, izjavio je Obersnel za govornicom koja je za ovu priliku donesena s ”Galeba” radi simbolike.

Ne znam zna li gradonačelnik da se brodogradilište Dalmonta u Kraljevici već dugo ne zove Titovo, kao i da se Dan republike (Jugoslavije) u Hrvatskoj već poodavno ne obilježava, pa čak ni simbolički. Ako Obersnel to ne zna, vjerojatno zna (iako je ta informacija u našim medijima prošla gotovo nezapaženo) da je Europski parlament usvojio 19. rujna 2019. rezoluciju naziva ”Važnost europskog sjećanja za budućnost Europe”, kojom je osudio i izjednačio nacističke i komunističke zločine kao i zločine svih ostalih režima. U njoj se između ostaloga podsjeća kako su ”nacistički i komunistički režimi provodili masovna ubojstva, genocid, deportacije i doveli do nezapamćenih gubitaka života i slobode u 20. stoljeću u dotad neviđenim razmjerima u ljudskoj povijesti”, a također i poziva ”sve države članice EU-a da provedu jasno i principijelno preispitivanje zločina i djela agresije koje su počinili totalitarni komunistički režimi i nacistički režim”.

Europski parlament u Rezoluciji također izražava zabrinutost jer ”u javnim prostorima nekih država članica (parkovima, trgovima, ulicama itd.) i dalje postoje spomenici kojima se veličaju totalitarni režimi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Vedrana Spadoni Štefanić za Narod.hr: Zahtjevamo reviziju statusa kulturnog dobra Titovog Galeba, koji je 1991. bio na agresorskoj strani!

>(VIDEO) Evo kako se Obersnel derao na gradske vijećnike i seksistički napao HDZ-ovku jer nije dobio 44 milijuna kuna za obnovu Titovog Galeba

>Tihomir Dujmović: Je li ministrica Žalac samostalno odobrila deset milijuna kuna za obnovu Titovog broda ili je to bila odluka Vlade?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sapienti sat, rekli bi stari Latini, ali Obersnel nije Rimljanin, već Riječanin koji vrijeđa čim zine. Koga? Sve one Hrvate koje je krvolok Tito dao smaknuti neposredno pred kraj i nakon završetka Drugog svjetskog rata, sve Talijane kojima je isti napunio fojbe po Istri, oko Rijeke i u Dalmaciji, sve koji su izgnani ili protjerani iz svojih domova i iz zemlje, sve potomke nabrojenih (ako su uopće imali vremena za stvaranje potomstva), i na kraju, sve dragovoljce i veterane Domovinskog rata koji su dali svoj život, zdravlje ili svoju energiju da brodogradilište u Kraljevici više ne bude Titovo i da se 29. studenog više ne obilježava kao Dan (propale Titove) republike.

Europskim, hrvatskim i riječkim novcem financira se bal vampira, ideološko kukavičje jaje podmetnuto nam kao ”reprezentativni spomenik riječke industrijske baštine” koje s Rijekom nema veze, ali simbolički ima (budući da nam gradonačelnik voli simboliku), s izjednačavanjem zločina fašizma, nacizma i komunizma koje se spominje u Rezoluciji Europskog parlamenta. ”Galeb” je, naime, izgrađen u Italiji 1938., u godini kada je u fašističku Italiju uvedena politika antisemitizma, a početkom II. Svjetskog rata pretvoren je u ratni brod. Nacisti ga nakon 1943. pretvaraju u polagača mina (tijekom 1944. postavio je više od 5.000 mina u Kvarneru i sjevernom Jadranu). Po modelu međusobnog prepoznavanja totalitarnih režima, brod 1953. postaje Titov ”Galeb”, čime je zločinački krug fašizam – nacizam – komunizam zatvoren.

Uz mali JNA – srbočetnički dodatak o kome izvješćuje Ratni bilten šibenskog kriznog štaba (Slobodna Dalmacija od 10. rujna 1991.), a tiče se ”iskrcavanja vojnika pod punom ratnom spremom iz vojnog broda ”Galeb” u Mandalini.”

Kako je netko nedavno lijepo primijetio, Titu je propala država, komunizam, samoupravljanje i nesvrstani. Ostao je samo bjelosvjetski hohštapler krvavih ruku čiji je simbol upravo brod ”Galeb”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato molimo, gradonačelniče, prestanite vrijeđati nas koji se ”grizemo za rep” (štogod to značilo), prestanite s adoracijom jednog propalog, zločinačkog režima i prestanite našim i europskim novcima dizati spomenike totalitarizmima”, zaključuje se u priopćenju udruge Pirmorski Hrvat koje potpisuje Berislav Valušek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.