Udruge u Vladi urudžbiraju Apel za hrvatski model podrške razvoju civilnog društva

Zagreb, 09.05.2016 - Inicijativa Za snažno civilno društvo! održala je javnu akciju u povodu napada na javne institucije i mehanizme za suradnju s civilnim društvom u RH. Na fotografiji kolona za urudžbiranje apela. foto HINA/ Daniel KASAP / dk

Predstavnici i članovi 435 udruga civilnoga društva u ponedjeljak su, jedan po jedan, u hrvatskoj Vladi urudžbirali Apel za očuvanje hrvatskog modela podrške razvoju civilnoga društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladu pozivaju da u strateškim odlukama povezanim s razvojem civilnog društva poštuje izgrađeni model podrške razvoju civilnog društva i uspostavljene institucije.
Pozivaju je i da poštuje demokratske procedure parlamentarne rasprave, javnog dijaloga te argumentiranog oblikovanja i donošenja javnih politika i da ne donosi odluke koje su u suprotnosti s temeljnim načelima i dobrim praksama društvenog razvoja na razini Europske unije i Vijeća Europe.

“Apel smo htjeli urudžbirati zbog svih stvari koje su se dogodile u posljednjih mjesec dana”, objasnila je novinarima Mirela Travar iz Inicijative za snažno civilno društvo.

Travar podsjeća da je izmijenjena Uredba o raspodjeli sredstava od igara na sreću kojom su “drastično srezana sredstva za razvoj civilnoga društva”. Uredba je, kaže, donesena na način da je ignoriran javni dijalog, mimo ustavnih i demokratskih procedura, bez strateških i analitičkih podloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prenosi zabrinutost zbog informacija da izmjena te stavke u Uredbi nije jedna stvar, “koja, možda, prijeti”. Trenutno se, navodi, blokira sastavljanje Upravnog odbora Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva kao i drugih zaklada koje se bave podrškom organizacijama civilnoga društva, kao što je zaklada Kultura Nova.
Dolazi do paralize institucija koje su dugo godina djelovale kao podrška jednom sustavu koji je uzoran i izvozni model Hrvatske u druge zemlje, ističe Travar.
Dolaze, upozorava i informacije da će se mijenjati Zakon o lutrijskim sredstvima i da će se ukinuti novac za udruge.

“Cijeli sustav se počeo urušavati nakon izmjene Uredbe o raspodjeli prihoda od igara na sreću i očito će se dalje urušavati, zato ovo želimo javno komunicirati. Direktne posljedice urušavanja sustava imaju nekoliko aspekata, jedan je da se slabi samo civilno društvo, a drugi da se fondovi EU neće moći povlačiti onako kako su se trebali pa dolazi do paralize Europskog socijalnog fonda”, navodi Travar.

Bilo naroda – Hrvatska mreža za suzbijanje siromaštva poslala je dopis početkom svibnja Vladi i Savjetu za razvoj civilnog društva u kojem se osvrću na iskazivanje nezadovoljstva od strane Savjeta u svezi s novom Uredbom o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2016. godinu, a kojima upravlja Nacionalna zaklada za civilno društvo. Više pročitajte ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalna zaklada vodeća je javna institucija za suradnju, povezivanje i financiranje organizacija civilnoga društva u Republici Hrvatskoj, navode na svojim službenim stranicama.

Na 16. sjednici, 22. travnja 2016., hrvatska Vlada donijela je Uredbu o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2016. godinu.

Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva iznos je smanjen s 14,21 posto lutrijskih sredstava, koliko je dobijala lani, na 6,88 posto. Time raspolaže za oko 20 milijuna kuna manje nego prošle godine. Više pročitajte ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.