Uhićen zbog ratnog zločina: Doputovao iz Srbije u Hrvatsku

Foto: Fah

Policijski službenici Odjela ratnih zločina Policijske uprave zadarske dovršili su kriminalističko istraživanje nad 44-godišnjim Duškom Gaćešom, državljaninom Srbije i Hrvatske, s prebivalištem u Zemunu, zbog sumnje na ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gaćeša je, prema informacijama iz policije, uhićen na graničnom prijelazu Bajakovo u nedjelju ujutro kada je krenuo u posjet rodbini u mjesto Dobropoljce na području Benkovca, javlja zadarski.slobodnadalmacija.hr.

Sumnjiči se za ratni zločin iz 1993. godine, i to temeljem posebnog izvješća zadarske Policijske uprave. Tereti ga se da je kao pripadnik paravojnih postrojbi Republike Srpske Krajine 6. veljače 1993. godine po prethodnom dogovoru s nekoliko pripadnika iste postrojbe, te pripadnikom Službe državne bezbednosti RSK došao ispred obiteljske kuće 83-godišnjeg Ante Ivankovića u selu Dobropoljci. Tamo su ga likvidirali s više hitaca iz vatrenog oružja.

Nakon dovršenog istraživanja Gaćeša je uz kaznenu prijavu zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva priveden sucu istrage Županijskog suda u Splitu koji mu je odredio pritvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Informaciju o Gaćešinom uhićenju informacijsko-dokumentacijski centar “Veritas” iz Beograda objavio je odmah nakon uhićenja prije tri dana. Navode kako Gaćešini rođaci, koji su bili svjedoci uhićenja, tvrde da je on bio upoznat s optužbama o umiješanosti u ubojstvo susjeda Hrvata početkom devedesetih godina, ali da im nije pridavao nikakav značaj, jer je u vrijeme tog događaja navodno bio na studiju u Banjoj Luci.

U priopćenju se ističe i da se Duško Gaćeša nije nalazio na popisu osumnjičenih, osuđenih i optuženih Državnog tužiteljstva Hrvatske na kojem je bilo 1577 imena, jer protiv njega navodno još službeno nije ni otvorena istraga.
Prema informacijama koje je “Veritas” dobio od osumnjičenikovih rođaka, oni su iz Srbije privatnim automobilom krenuli u rodno mjesto Dobropoljce kod Benkovca. Gaćeša je do 1995. godine živio u Dobropoljcima, odakle je s majkom i bratom, pred “Olujom”, otišao u Srbiju, u Zemun Polje.

> Savo Štrbac napao Žigmanova govoreći kako je Hrvatima u Srbiji bolje nego Srbima u Hrvatskoj – evo što je odgovorio Žigmanov

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posjeduje i hrvatsko i srpsko državljanstvo i do sada je, prema navodima “Veritasa”, više puta putovao u nekoliko europskih zemalja, a u nedjelju je prvi put krenuo u Hrvatsku posjetiti očev grob.

> (VIDEO) Braniteljske udruge: Nikome ne dopuštamo blaćenje Domovinskog rata, najavljujemo podnošenje kaznene prijave

Direktor nevladine organizacije Veritas, u Hrvatskoj dobro poznati Savo Štrbac, ustvrdio je da “počinje ljetna sezona uhićivanja” te da će, kao i prošlih godina, biti još uhićenja po hrvatskim tjeralicama, zbog čega bi pobunjeni Srbi iz bivše tzv. Krajine i pripadnici bivše JNA “morali biti oprezniji pri biranju ljetnih odredišta”, javlja Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković dogovorio je u ožujku sa srbijanskom kolegicom Nelom Kuburović formiranje dvaju zajedničkih povjerenstava koja će raditi na rješavanju procesuiranja ratnih zločina, kao i na razmjeni popisa osoba optuženih ili osuđenih za ratne zločine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.