Ustavni sud uskoro bi na dnevni red mogao staviti Zakon o pobačaju. Riječ je o Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece iz 1978. godine, donesen za vrijeme komunističke vladavine, čiju je ocjenu ustavnosti tražila Udruga Hrvatski pokret za život i obitelj još 1991. Ustavni sud to pitanje tek sada, nakon 25 godina, uzima na dnevni red i najavljuje raspravu, piše HRT.
Ružica Ćavar nije očekivala da će prijedlog za ocjenu ustavnosti Zakona o pobačaju čekati i u novome tisućljeću.
“Mislili smo čekati možda godinu, dvije, tri godine najviše i da će se to pitanje pokrenuti, osobito u samostalnoj i suverenoj Hrvatskoj”, kazala je Ćavar i najavljuje i da će se obratiti međunarodnom sudu u Strasbourgu.
Ustavnopravni stručnjak Đorđe Gardašević kazao je za HRT-ov Studio 4 kako je, eto, moguće da se neko pitanje u Ustavnom sudu nije 25 godina stavilo na dnevni red.
“Ustavni sud ima instruktivni rok prema kojemu se slučajevi trebaju riješiti u godinu dana. Ali ako se to tada ne riješi, radi se o tome kada se može. Sankcije za rokove ne postoje”, kazao je Gardašević. Smatra također da ocjena ovoga zakona stvarno pretjerano dugo traje.
“Ustavnim sucima je rješavanje etičkih pitanja jedna od najtežih stvari”, rekao je Gardašević i kazao kako ne očekuje da će suci odgovoriti na pitanje kada počinje život, već će biti propisana druge stavke poput onih koje određuju pravo na zaštitu privatnosti i slično.
Gardašević je napomenuo da je prema njegovim podacima Ustavni sud riješio od 1990. do 2014. oko 80 % predmeta. Jedan dio nije riješen, ali ima i dosta kompliciranih stvari te ne treba za sve kriviti suce, napomenuo je Gardašević.
Gostujući u Studiju 4 ginekologinja Jasenka Grujić Koračin izjavila je da je vrlo kontroverzno pitanje – kada počinje ljudski život.
“Nijedna struka nije odgovorila na to pitanje. Bitno je razlikovati pitanje života i pitanje ljudske osobnosti. Ne može se reći da ljudski život počinje začećem. Kada bi tako bilo, u vodu bi pale mnoge legislative koje je RH prihvatila”.
Ginekolog Boris Ujević s KB-a Sveti Duh kazao je da se ne slaže s kolegicom Grujić Koračin. U duelu dvoje ginekologa oko provedivosti instituta priziva savjesti u vezi s prekidom trudnoće Grujić Koračin kazala je Ujeviću da je odabrao krivu struku. Niste trebali biti ginekolog, kazala mu je, a Ujević je odgovorio da nije protiv toga da se ta pitanja reguliraju.
Predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec potvrdila je da bi se odluka mogla očekivati do isteka mandata najvećeg broja sudaca, odnosno do sredine iduće godine, piše portal h-alter.org
“Mogu potvrditi da je na predmetu sudac izvjestitelj intenzivno radio i da je – koliko sam upoznata – predmet obrađen do stupnja da se o njemu može početi raspravljati. S druge strane, ne mogu sa sigurnošću reći kad će se o njemu početi raspravljati. U svakom slučaju, nastojat ću da ga obradimo do isteka mandata većem broju ustavnih sudaca u ovom sazivu Ustavnog suda, to jest do lipnja 2016. Hoće li se to stvarno dogoditi, ne ovisi o meni nego o sjednici Suda”, kaže Omejec.
Predmet je 2009. dodijeljen sucu Aldu Radoloviću koji je prikupio mišljenja pravnih, medicinskih i teoloških stručnjaka, da bi se konačno stvorili uvjeti za sazivanje sjednice i konačnu odluku.