Prijatelji, rodbina, stručni suradnici… Po svemu sudeći svi su oni bili dio, kako se sumnja, koruptivne mreže, kojoj su USKOK i policija sada pokucali na vrata. A prvi među jednakima, u najnovijoj korupcijskoj aferi, kako se sumnja je Mihael Kovačić, stečajni sudac Trgovačkog suda u Zagrebu.
On je uhićen, a zajedno s još 12 osoba, kako je priopćeno iz USKOK-a i MUP-a, sumnjiči se da su u stečajnim postupcima počinili više kaznenih djela. Konkretnije, radi se o zloporabama položaja i ovlasti, pomaganju u zloporabama položaja i ovlasti, zloporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju te pranju novca. Prema neslužbenim informacijama, među onima koji su obuhvaćeni istragom su i stečajni upravitelji Branko Petanjek i Iva Petanjek, ali i stručna suradnica suca Kovačića, javlja Večernji list.
Da bi Kovačić mogao biti uhićen, prethodno mu je Državno sudbeno vijeće (DSV) trebalo skinuti i imunitet, što je na zahtjev USKOK-a učinjeno u utorak navečer. Inače, zanimljivo je i da je Kovačić prije toga sam tražio svoje razrješenje, što je DSV, prema podacima koji su objavljeni na njihovim stranicama i prihvatio na sjednici održanoj 11. veljače. Kovačić je, na vlastiti zahtjev sudačke dužnosti, trebao biti razriješen od 30. travnja 2021. To budi sumnju da je danas privedeni sudac već ranije znao za predstojeću akciju USKOK-a, navodi Jutarnji list.
Iz MUP-a je priopćeno da se kriminalističko istraživanje provodi na području više policijskih uprava.
U tijeku su uhićenja te provođenja dokaznih radnji na području više policijskih uprava u kojima sudjeluje 40 policijskih službenika
Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, Službe za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta Zagreb u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta provode kriminalističko istraživanje nad više osoba zbog sumnje da su u stečajnim postupcima počinili više kaznenih djela.
U tijeku su uhićenja te provođenja dokaznih radnji na području više policijskih uprava u kojima sudjeluje 40 policijskih službenika.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, policija će osumnjičene osobe predati pritvorskom nadzorniku dok će Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta podnijeti kaznenu prijavu, a kada MUP izvijestiti o više detalja.
Prvi su osumnjičenici na ispitivanje u USKOK dovedeni su u srijedu poslijepodne, a ostali će biti dovedeni tijekom četvrtka. Nakon toga će USKOK odlučiti i o pokretanju istrage i o tome hoće li i za koga od osumnjičenika tražiti određivanje istražnog zatvora. Po onome što je za sada poznato Kovačić i ostali sumnjiče se da su od 2009. pa do danas novac stečajnih dužnika prebacivali ili na svoje privatne račune ili na račune tvrtki koje su bile u njihovom vlasništvu ili su bile s njima povezane. U nekim slučajevima radilo se, o kako se sumnja, o fiktivnim stečajnim postupcima, a sumnja se da su na ovakav inventivan način Kovačić i ostali sebi pribavili oko 30 milijuna kuna.
Neslužbeno se doznaje da se novac prebacivao i na račune članova Kovačićeve obitelji. Osumnjičenici su taj “posao” obavljali preko osam tvrtki, od kojih se i neke sami osnovali.
Sudac Mihael Kovačić se na stranicama novinskih crnih kronika pojavio i 2015. kada ga je policija nakon dojave o pucnjavi zatekla u automobilu u vinogradu. Tada im je predao dva pištolja HS, od kojih je jedan ilegalno posjedovao. Objašnjavao je da je vježbao gađanje. No pretraga kod njega tada nije obavljena, jer je Županijski sud u Sisku odbio policiji izdati nalog za pretragu. Kovačić je inače u svojoj imovinskoj kartici prijavio samo vinograd kod Kutine, a supruga ima stan od 1,5 milijuna kuna te njivu od 14.000 kvadrata u Sisku…
Prijavili su i automobil Suzuki iz 2018., a imaju kredit od 40.000 eura i ušteđevinu od 809.000 kuna… Osumnjičenici su, kako obično biva u ovakvima akcijama duže vrijeme bili tajno praćeni i prisluškivani, a u istrazi ovih malverzacija sudjelovao je i porezni USKOK. A kako su radili, možda se najbolje vidi po primjeru Ive Petanjek koja se među ostalim sumnjiči i da je kao stečajna upraviteljica Tempa iz te tvrtke izvukla oko 2,2 milijuna kuna, koji su potom završili na privatnim računima osumnjičenika.
Među računima na kojima se novac iz stečajnih postupaka slivao, bili su i računi članova obitelji suca Kovačića. Kovačić je do 2012. bio sudac Općinskog suda u Sisku, a kada je u Sisku osnovan Trgovački sud, postao je jedan od tri suca tog suda. Na Trgovačkom sudu u Sisku radio je dok se taj sud nije spojio s onim zagrebačkim, kada prelazi na Trgovački sud u Zagrebu. U zemljišno knjižnom odjelu Općinskog suda u Sisku radi i njegova supruga Ivanka, a imaju i sina koji je diplomirao pravo.
Dok je Kovačić radio na Trgovačkom sudu u Sisku, od 2012. do 2015. bio je stečajni sudac u predmetima u kojima je Branko Petanjek bio stečajni upravitelj. Radilo se o nekim od najvećih stečajeva na tom području, kao što su stečajevi Herbosa Sisak , TVIM Sisak, Slavijatransa Petrinja…, navodi Večernji list.
S Brankom i Ivom Petanjek, Kovačić je nastavio raditi i nakon dolaska na Trgovački sud u Zagrebu. Radilo se o stečajevima u kojima je stečajna masa bila imovina velike vrijednosti. U toj stečajnoj masi najčešće su bile nekretnine, pokretnine te poljoprivredno i građevinsko zemljište.
Kovačić je tako sudio ili sudi u kapitalnim slučajevima poput stečaja Industrogradnje i Tempa, u kojem je stečajna upraviteljica Iva Petanjek, a tu su i Centar za građevinarstvo u stečaju, Tomikov za trgovinu i usluge, slunjski Magnus, Carnis, DTR – Domaća tvornica rublja, RVR… Samo u stečaju Industrogradnje vrijednost imovine procjenjivala se na oko milijardu kuna, a uključivala je neboder u Savskoj ulici u Zagrebu, Hotel I na Laništu u Zagrebu, hotelski kompleks u Dugoj uvali, betonaru, šljunčaru sa željezničkim kolosijekom i 450.000 četvornih metara zemljišta u Donjoj Lomnici, tvornicu stolarije Izoind, pogon za proizvodnju aluminija i plastike, zemljište od 20.000 četvornih metara na Radničkoj cesti u Zagrebu, hotel za samce na Trešnjevci te zemljište u Ičićima od 25.000 četvornih metara…
Iva Petanjek uglavnom vodila stečajeve vezane uz građevinu i prijevoz
Iva Petanjek uglavnom vodi ili je vodila stečajeve vezane uz građevinu i prijevoz: osim propale građevinske tvrtke Tempa, samo zadarski Gortan prodavao je, primjerice, 59 nekretnina, a tu su i Hotel Biograd, Hyundai auto Zagreb, Adversus Grupa, Auto Sandro, Auto centar Aleksić…
Stečajevi koje je vodio Branko Petanjek
Branko Petanjek vodio je stečaj Stanograda, stambeno-graditeljske zadruge koja je nedavno oglasila prodaju pašnjaka površine veće od 3700 metara četvornih uz Put Poškaljine, u blizini Jadranske magistrale u Biogradu, vrijedan više od 3,6 milijuna kuna. Tu su i Zagrepčanka, Radio 101, Emporion Plus, , Pleper iz Novske, R.I.M.M. Šport iz Zagreba, Trudbenik iz Sv. Ivana Zeline, Zagorska industrija vunenih tkanina, RUNIT za graditeljstvo, Zagrebačka tvornica papira, ENCO, Belvit…, zaključuje Večernji list.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr