Hrvatski sabor u petak će raspravljati o Vladinu prijedlogu da se potvrdi Protokol o zaštiti Sredozemnog mora od onečišćenja koje proizlazi iz istraživanja i iskorištavanja epikontinentalnog pojasa, morskog dna i morskog podzemlja.
Na početku današnje sjednice zastupnik Klisović je u ime SDP-a zatražio stanku zbog Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Marija Puh je u ime HNS-a zatražila stanku zbog crne statistike koja se tiče nasilja nad ženama.
Željko Glasnović tražio je stanku zbog stanja u pravosuđu.
Tomislav Panenić u ime Mosta tražio je stanku zbog izmjene i dopune Zakona o HNB-u.
Nastavljena je sjednica Hrvatskog sabora
10,07 sati
Tomislav Panenić rekao je da Most po drugi put u proceduru šalje izmjene i dopune Zakona o HNB-u.
> Milanovićeva želja koju je Plenković slijedio: Što donosi ratifikacija Istanbulske konvencije?
Irena Petrijevčanin Vuksanović također je govorila o nasilju nad ženama.
“Stanku smo tražili da kažemo da smo u potpunosti protiv svih oblika nasilja”, rekla je i dodala da bi društvo doživjelo transformaciju u nenasilno potrebno je reći koji su problemi.
“Često se preklapaju gotovo identični projekti i programi, nedostaje novca. Financijsko stanje u resornim ministarstvima često nije omogućavalo realizaciju svih projekata i ciljeva. Da ne bi ispalo da je sve u novcu, najviše toga je, treba reći, problem svijesti, pojedinačne i društvene. Svijest se razvija najviše od obitelji, a nažalost danas svjedočimo da je društvo tehnološki sve naprednije, ali kao da je nastupila faza srozavanja. Zato je bitna koordinacija svih aktera u društvu jer jedno ili dva ministarstva ne mogu riješiti problem”, rekla je i dodala da neće prihvatiti verificiranje teme nasilja kao ideološke.
> HBK pozvao zastupnike u Hrvatskom saboru da glasuju protiv ratifikacije Istanbulske konvencije
10,02 sati
Željko Glasnović govorio je o kaosu u pravosuđu.
“Kako opisati stanje u pravosuđu. Ima jedan vic – nedavno je u Zagrebu održana konvencija poštenih sudaca, obojica su se pojavila”, ispričao je Glasnović vic i dodao da mu svaki dan dolaze ljudi s pritužbama.
“U Kanadi sam radio 10 godina u pravosudnoj policiji. Tamo noćni sudovi rade dan i noć za nekriminalne prekršaje. Dođeš, to melje. Nisi plaćao alimentaciju, je li to nasilje nad ženama? Itekako je. Imaš ti bandita, ima 10 ljubavnica, ženu, briga njega, desetero djece. To je uvijek skliska banana. To znaju i ovi u Saboru neki, skliska banana. Dvije kore, seks i lova, a nećeš plaćat za djecu. Ja sam tamo radio, tebe uhapse, imaš troje djece, nisi plaćao alimentaciju, kaže gospodin Smith, telefon, 4000 dolara i 4 mjeseca pritvora. A ovdje nikom ništa. Standardne procedure za uspješnost rada, kako se ocjenjuje rad, neki suci imaju dva riješena slučaja, ovi drugi stotinu”, istaknuo je Glasnović i podsjetio da mu se jedan sudac iz bivšeg sustava hvalio da nije riješio nijedan slučaj u svojem mandatu u bivšoj državi, za Glasnovića je to nedopustivo.
“Lustracija mora početi u pravosuđu. Dok se ne riješimo pravne ostavštine SFRJ od toga nemamo ništa“, zaključio je Glasnović.
9,57 sati
Marija Puh rekla je da se nasilje u sve okrutnijem obliku ne događa nekom drugom i u prošlosti, nego je tu i oko nas.
“Svaka treća žena u našoj državi je žrtva nasilja u obitelji. U prvih osam mjeseci ove godine ubijeno je 8 žena, to se ne smije događati i to su više nego poražavajući podaci”, rekla je Puh.
“Nitko od nas ne smije šutjeti. Moramo sve više govoriti o nasilju nad ženama jer broj koji trpi teror je ogroman”, rekla je i apelirala na sve da se što prije ratificira Istanbulska konvencija.
“Nemojmo šutjeti jer nasilje nema opravdanja i ne događa se nikom drugom”, zaključila je.
9,53 sati
Nakon stanke prvi je govorio Joško Klisović.
“Danas jenacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Brojke koje postoje u Hrvatskoj oko nasilja nad ženama su uznemiravajuće i zahtijevaju hitnu akciju. Preko 15 tisuća žena je godišnje objektom nasilja njima bliskih osobama. Broj ubijenih žena od bliskih osoba je stabilan. Takvo stanje u Hrvatskoj 21. stoljeća ne smijemo tolerirati i zato želim da se svatko od vas upita jesam li učinio sve da promijenim takvo stanje”, rekao je Klisović (SDP). Poručio je da se nasilje u obitelji i nad ženama ne može opravdati.
“Žalosno je i u EP gledati zastupnike HDZ-a kako se dijele o ovom pitanju”, rekao je.
Protokol o zaštiti Sredozemnog mora od onečišćenja
Potvrđivanje Protokola od interesa je za Hrvatsku, imajući u vidu postojeću eksploataciju ugljikovodika iz podmorja sjevernog Jadrana.
Trenutno na sjevernom dijelu Jadrana, Hrvatska ima 18 plinskih eksploatacijskih platformi i jednu kompresorsku platformu na koje je spojena 51 eksploatacijska bušotina unutar tri eksploatacijska polja ugljikovodika, iz kojih se godišnje u prosjeku dobije oko 1,2 milijarde metara kubnih plina.
U prošlosti je na cijelom hrvatskom dijelu Jadranskog mora izgrađeno 128 istražnih i 51 eksploatacijska bušotina.
Primjenom Protokola osigurava se poduzimanje svih preventivnih mjera radi sprječavanja onečišćenja mora s odobalnih postrojenja, planiranje mjera zaštite od onečišćenja i iznenadnih događaja te suradnja mediteranskih država u tim aktivnostima.
Sabor će, prema tjednom planu rada, raspraviti i konačan prijedlog izmjena Kaznenog zakona, a trebao bi i glasovati o raspravljenim aktima.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP) odlučivat će o početku mirovanja zastupničkog mandata Jasena Mesića i početku obnašanja zastupničke dužnosti Tomislava Sokola. Mesić (HDZ), koji odlazi za veleposlanika u Rim, zatražio je zamrzavanje svog zastupničkog mandata, u saborskim klupama zamijenit će ga sadašnji pomoćnik ministrice znanosti Sokol.
Saborsku sjednicu pratite uživo:
Tekst se nastavlja ispod oglasa