CIMS nikada nije odradio nijedan projekt, iako je Vlada na 179. sjednici zaključila da se radi o odruzi “čije aktivnosti prepoznaje”, a kongres ocjenila “iznimno važnim za razvoj primarne zdravstvene zaštite”, objavila je jučer Slobodna Dalmacija.
Ministar Varga sklopio je kao ravnatelj HZZO-a i ugovor o izradi monografije HZZO-a, podršci u nastupu HZZO-a na konferenciji u Opatiji i održavanje stranice HZZO-a na Wikipediji” s tvrtkom “Rijetka biljka”, za 177 tisuća kuna izvješćuje Slobodna Dalmacija.
Istraga o sukobu interesa
Siniša Varga postao je predmetom istrage Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa u kolovozu 2014. godine i to zato što je njegova bivša udruga, na čelu koje je bio do ožujka 2014., dobila Vladino pokroviteljstvo za održavanje kongresa primarne zdravstvene zaštite.
Sumnja u Vargin sukob interesa pojavila se nakon objave u medijima da će Vlada s 50.000 kuna financirati kongres primarne zdravstvene zaštite koji organizira Centar za izvrsnost medicinskih struka.
Riječ je o udruzi kojoj je Varga bio na čelu prije nego što je postao ministrom, a bila je prijavljena na adresi njegove privatne stomatološke ordinacija, te je potom dobila na korištenje prostor u Direkciji HZZO-a, čiji je Varga bio direktor.
Na čelo CIMS-a u ožujku ove godine došla je jedna posve nepoznata konzultantica za EU projekte, koja je netom diplomirala i odmah sklapala ugovore s HZZO-om, a onda, nakon što je Varga već postao ministar, posve nepoznati predsjednik jedne informatičke udruge.
PR prije svega
Wikipedija je inače slobodna i besplatna internetska enciklopedija koja nastaje isto tako besplatnim radom tisuća volontera, ali su neki u Hrvatskoj za taj rad po svemu sudeći dobro plaćeni a to na žalost nije jedini slučaj plaćenja novcem poreznih obveznika priloga za hrvatsku Wikipediju. Uz HNS čije članke uređuje zaposlenik Središnjeg ureda HNS-a, PR – ureda, i bivši ministar Jovanović potvrdio je u razgovoru za Novi list rad Vladinih webmastera na wikipediji tijekom prošlogodišnje hajke na hrvatsku Wikipediju.
Svi su ti članci mogli nastati i besplatno, kao i većina od 148 tisuća postojećih na hrvatskoj Wikipediji, možda ne bi bili toliko uglancani, ali se taj novac mogao usmjeriti npr. na neki onkološki odjel.
Izvor: Narod.hr/slobodna dalmacija
Photo: fah