Većina u saborskom Odboru protiv rasprave o Lozančiću; Strenja Linić objasnila zašto!

Zastupnica Mosta Ines Strenja Linić obrazložila je u četvrtak kako je protiv rasprave o razrješenju ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića na Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost glasala zato što žele premijera Tihomira Oreškovića “ostaviti da u miru uvidom u cijelu situaciju odluči”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Most je nakon uvida u ovu situaciju koja je vrlo kompleksna donio odluku da nećemo tražiti saslušanje gospodina Lozančića jer ovo nije stvar u ovom trenutku pojedinca nego kompletne situaciju unutar obavještajnog sustava, koja će očito trebati određene promjene”, kazala je Strenja Linić novinarima nakon sjednice Odbora i ocijenila kako će obavještajni sustav vjerojatno zahtijevati nova zakonska rješenja”.

“U ovom trenutku smatramo da samo onaj tko ima po ustavu i zakonu pravo da razrješava i postavlja – to su predsjednica koja je svoju odluku već donijela, a mi ostavljamo premijeru da u miru, uvidom u cijelu situaciju, donese svoju odluku i u tome ga podržavamo kao Most”, dodala je Strenja Linić.

Josip Salapić (HDSSB): Odbor ne bi trebao šutjeti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za raspravu je glasovao Josip Salapić (HDSSB), koji poručuje kako Odbor ne bi trebao šutjeti, nego raspravljati kad je u pitanju nacionalna sigurnost. “Postoje li zakonski razlozi za smjenu, o tom po tom. Treba raspraviti, ne štitimo nikoga, trebamo štititi zakon, poručio je Salapić.
Predsjednik odbora Ranko Ostojić upozorava kako vladajući odbijaju raspravu o smjeni Lozančića i predstojnika Vijeća Ureda za nacionalnu sigurnost Ivice Panenića.
“Tražit ću tumačenje oko toga na koji način se zapravo može nadglasavati odnosno skidati s dnevnog reda raspravu. Naime, većina očito ne želi niti razgovarati o temi, iako znaju da mogu odbiti bilo kakav zaključak koji bi bio predložen od strane onih koji čine manjinu u odboru. Ali strah od rasprave je logičan, a javnost ostaje uskraćena za priliku da dobije takvu informaciju”, rekao je Ostojić.

Ostojić: Moguće je da SDP pokrene osnivanje istražnog povjerenstva

Najavio je mogućnost da SDP pokrene osnivanje istražnog povjerenstva koje bi utvrdilo što se zapravo dogodilo u SOA-i. “Ali, očito je da ćemo vjerojatno doživjeti istu situaciju kao tu, a to je da će vladajući pokušati i nadglasavanjem zaustaviti da se o ovoj situaciji išta sazna”, rekao je Ostojić.
Naglasio je da je za slijedeću sjednicu predviđeno izvješće SOA-e za prošlu godinu. “Baš me zanima tko će ga braniti i nadam se da nikome neće pasti na pamet da tako nešto skine s dnevnog reda, ali ako ja ne budem s druge strane imao onoga s kime mogu razgovarati, onda ću ja to skinuti s dnevnog reda jer je to moje pravo”, poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, većina u Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost odbila je na dnevni red sjednice u četvrtak uvrstiti raspravu o situaciji u SOA-i nakon što je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović potpisala razrješenje njezina ravnatelja Dragana Lozančića.

Ta je točka s predloženog dnevnog reda skinuta na prijedlog HDZ-ova zastupnika Tomislava Čuljka, čiji su prijedlog podržali manjinska zastupnica Ermina Lekaj Prljaskaj, HSLS-ov Dario Hrebak i Mostova Ines Strenja Linić.

Strenja Linić tako je odustala od zahtjeva koji je u ime Kluba Mosta iznijela prošlog tjedna, kada je potporu imenovanju SDP-ova Ranka Ostojića na čelo Odbora, unatoč protivljenju partnera iz Domoljubne koalicije, obrazložila potrebom da Odbor raspravi Lozančićevo razrješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbor je raspisao natječaj za predsjednika i članove Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih službi, budući da je prethodnom sazivu mandat istekao još u listopadu prošle godine.

Saborskim službama naloženo je da za sljedeću sjednicu pripreme javni poziv za Vijeće za građanski nadzor nad primjenom policijskih ovlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.