Vesna Pusić protiv Deklaracije o položaju Hrvata u BiH, a MVP usporedila s Dodikom: ‘To je neprihvatljivo na više razina!’

Foto: Fah

Saborska zastupnica GLAS-a i bivša ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić u ponedjeljak je poručila kako je Deklaracija o položaju Hrvata u BiH na više razina neprihvatljiva i smatra da se Hrvatska ne bi trebala miješati u unutrašnje stvari susjedne zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saborski Odbor za Hrvate izvan Hrvatske podržao je u četvrtak većinom glasova ažurirani prijedlog Deklaracije Hrvatskog sabora o položaju Hrvata u BiH, koji je usuglašen s Vladom u cilju da se ona donese do kraja ove godine. Cilj Deklaracije je jačanje ustavnog i stvarnog položaja Hrvata u BiH kao jednog od tri konstitutivna naroda u BiH.

“Ne mislim da bi Hrvatski sabor trebao donositi deklaraciju, čitala sam prvu i drugu verziju, treća je u izradi, i mislim da je na više razina neprihvatljivo. Što se tiče instrukcija da se Hrvatska treba miješati u unutrašnje stvari BiH, to je neprihvatljivo, i na to su reagirala tri bivša europska povjerenika”, poručila je Pusić na marginama konferencije Visoke škole međunarodnih odnosa Daga Hammarskjolda posvećenoj 70. godišnje Deklaracije UN-a o ljudskim pravima.

“Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova odgovorilo je na to pristojnijim riječima, ali gotovo identično kao Milorad Dodik, to vam već dovoljno govori o cijeloj situaciji”, objasnila je Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je u subotu odbacila optužbe trojice bivših predstavnika međunarodne zajednice u BiH da se miješa u unutarnja pitanja te države i optužila ih da su oni djelomično krivi što hrvatski narod nije jednakopravan s bošnjačkim i srpskim.

Pusić smatra da bi se Hrvatska trebala suzdržati, a da je deklaracija “direktno protiv hrvatskih interesa u okviru Europe i u okviru interesa Hrvata u BiH”.

Bivša ministrica također vjeruje da će ova deklaracija uništiti hrvatski ugled u Europi, gdje bi se trebala boriti za eurointegracije BiH. “Hrvatska bez ugleda, a to čini ovom deklaracijom, ne može pomoći ni samoj sebi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njezin nekadašnji zamjenik u MVEP-u, saborski zastupnik SDP-a Joško Klisović poručio je kako su poznati stavovi Hrvatske oko BiH.

“Hrvatski stavovi za BiH su poznati, ne vidim nikakvu dodatnu vrijednost usvajanjem deklaracije, mislim da to nije najbolji način za borbu ravnopravnosti Hrvata u BiH”, kazao je.

“Postoje bolji načini za realizacijom ustavno-pravnih prava Hrvata u toj zemlji. Hrvatska mora poticati unutarnje političke procese”, rekao je Klisović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, nakon izbora Željka Komšića za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Pusić je stala u njegovu obranu.

“Ako je nešto očito iz rezultata izbora u BiH, onda je to da dvije trećine Hrvata s pravom glasa nije htjelo glasovati za Dragana Čovića i da je vrlo vjerojatno, zbog zbog toga izabran Željko Komšić”, izjavila je Pusić raspravljajući o premijerovu izvješću o sastancima Europskog vijeća i sastanku država članica europodručja održanih u lipnju i studenome.

“U trenutku u kojem je Komšić izabran za člana Predsjedništva, onda je valjda u interesu Hrvatske i svih Hrvata u BiH da taj posao obavi što kvalitetnije i promovirajući interese Hrvata u BiH”, rekla je Pusić, koja drži da je temeljni interes Hrvata u BiH da ta država uspije na putu prema članstvu u EU.

Vesna Pusić u obrani Komšića: ‘Dvije trećine Hrvata u BiH nije htjelo glasovati za Čovića’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.