Četvrtak, 24 travnja, 2025
17.2 C
Zagreb
Pratite nas:

(VIDEO) Marija Selak: ‘Svjetonazor ne smije biti relevantan kada se radi o osudi totalitarnih simbola’

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godinu dana radilo je Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima. Objavili su dokument od tridesetak stranica s temeljnim polazištima, preporukama i zaljučcima te predali naručitelju, premijeru tj. Vladi RH. O tom dokumentu razgovaralo se u prvoj temi emisije ‘Peti dan’ u petak navečer, u kojoj je ovoga puta izostao Nino Raspudić.

> Nino Raspudić: Plenkovićev paradoks i nedodirljivost petokrake

> Thompson o preporuci Vijeća: ‘Bojna Čavoglave ne smije biti zabranjena, ona je simbol Domovinskog rata’

Raspravu je započeo 30-godišnji politolog Aleksandar Musić koji je kazao da se ne trebamo maknuti od povijesnih tema jer je “revizija nužan i poželjan potez čišćenja svakog društva”.

Musić smatra kako je jedan totalitarizam danas ipak zastupljeniji u hrvatskom društvu, a to je ustaški, jer “nitko s petokrakama ne provocira i ne odlazi na grobove komunističkih zločina, dok se s ustaškim znakovljem to radi, provocira i huška”, ustvrdio je.

> (VIDEO) Evo 4 zaključka oko kojih se Vijeće složilo: Oko Dokumenta – bez suglasja

Na Musićeva razmišljanja reagirala je doktorica filozofije Marija Selak, kao i na tvrdnju “da se sve točno i precizno zna pod kojim je režimom koliko i gdje zločina učinjeno, počevši od Jasenovca i Bleiburga”.

> (VIDEO) Podsjetimo se što je sudac Šumanović rekao u izdvojenom mišljenju u slučaju ‘Za dom spremni’

Selak je upozorila da to nije istina, jer u Hrvatskoj ne postoji konsenzus u osudi totalitarnih režima – i komunizma i fašizma, te da petokraka ima veću simboliku za hrvatsku državu od ustaškog znakovlja i pozdrava jer je pod tim komunističkim simbolom napadana Hrvatska u Domovinskom ratu.

Naglasila je da također da svjetonazor, lijevi, desni, ne smije biti relevantan kada se radi o osudi totalitarnih simbola.

Psiholog Boris Jokić istaknuo je kako cijeni trud Vijeća jer se radi o vrijednom i hrabrom pokušaju, ali i da bi trebalo napraviti ilustrirani Ustav RH kao za djecu od tri godine i darovati ga političarima jer ga oni očito ne znaju niti ga se pridržavaju, a u njemu ‘sve lijepo piše’. ‘Usput’ je spomenuo i film Ustav Republike Hrvatske, propagandistički filmski uradak Rajka Grlića.

> Izdvojeno mišljenje prof. Tanjića: ‘Komunizam i njegovi totalitarni korijeni još su neistraženi a često i prikrivani’

Molekularni biolog i genetičar Petar Mitrikeski našalio se kako nije etnički Hrvat pa se valjda ne mora ispričavati za ustaštvo, kao što se Hrvati cijelo vrijeme moraju još iz komunističkog vremena, kao i da je dokument koje je donijelo Vijeće, omogućilo da se rasprava prvi put s emocionalnog spusti na činjeničnu.

“Zato ga pozdravljam, kao i hrabrost i premijera i ljudi koji su radili u tom Vijeću”, rekao je.

Uključivši se ponovno u raspravu, bivši kontroverzni voditelj reforme obrazovanja Boris Jokić smatra kako bi trebali osnovati i povjerenstvo za suočavanje s budućnošću zbog niza problema koji nas tište kao što su siromaštvo, iseljavanje mladih, zdravstveni sustav, obrazovni….Temama iz prošlosti, uvjeren je, samo se skreće fokus s naše budućnosti, poručio je.

> Izdvojena mišljenja Vijeća za suočavanje s nedemokratskim režimima: Ančić, Jovičić, Lučić, Nazor, Šetić, Savić

Na to je reagirala Selak rekavši kako je to naš malograđanski kompleks da se ne smijemo baviti prošlošću.

“Pa Židovi samo i pričaju o svojoj prošlosti i svi pričaju o njihovoj prošlosti i to je dobro jer je to način izgradnje identiteta. Zašto se onda mi moramo opravdavati”, upitala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci