Predsjednica Odbora za poljoprivredu, Marijana Petir, govorila je u Saboru o o Prijedlogu Zakona o izmjenama zakona o šumama.
„Važno je potaknuti potražnju za drvom proizvedenim na održiv način što je i u skladu sa zelenom javnom nabavom na koju poziva EU. Drvo mora postati važan segment ruralnog razvoja Hrvatske, a tome u prilog ide i činjenica da je drvoprerađivački sektor u proteklom desetljeću predstavljao važnu industrijsku sastavnicu s izvozom od oko 1,2 milijardi EUR te je sa šumarstvom zapošljavao preko 50 000 radnika, uglavnom na ruralnim područjima.“, rekla je zastupnica Marijana Petir, predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, danas tijekom rasprave o izmjenama Zakona o šumama.
Zakonom je predloženo smanjenje stope za obračun naknade za općekorisne funkcije šuma (OKFŠ) za nešto manje od 10% i oslobađanje od plaćanja naknade za pravne i fizičke osobe s prihodom manjim od 7,5 milijuna kuna, a što će rezultirati rasterećenjem gospodarstvenika u iznosu od 33 milijuna kuna i olakšati im poslovanje.
„Ta je sredstva potrebno nadomjestiti iz drugih izvora kako ne bi doveli u pitanje gospodarenje u zaštitnim šumama i šumskim zemljištima, izradu i odobrenje šumskogospodarskih planova javnih šumoposjednika, troškove gospodarenja gospodarskim šumama javnih i malih šumoposjednika, razminiranje šuma i šumskog zemljišta, vatrogasnu djelatnost i znanstvene i stručne radove iz područja šumarstva, jer se sve to financira iz prikupljene naknade za OKFŠ“, rekla je Petir.
Ona je istaknula da buduće proračunsko razdoblje treba pažljivo programirati, te osmisliti nove mjere i operacije koje će se uvesti kako bismo unaprijedili zaštitu i očuvanje hrvatskih šuma i kako bi kao država članica uspjeli odgovoriti na izazove koji nas očekuju vezano uz Europski zeleni plan.