“Opet bih napravio isto! Ploče bih postavio i po noći i u podne”, poručuje SDP-ov predsjednički kandidat Zoran Milanović odgovarajući na pitanje kako se SDP-ovu Vladu optuživalo da je po noći postavljala ćirilične ploče u Vukovar kada grad još tada nije bio spreman na dvojezične natpise.
“Što je Vukovar? To su njegovi stanovnici koji su izlazili na izbore, birali su u dva navrata gradonačelnika iz redova SDP-a. Ne mogu pobjeći ja od toga. Bio sam predsjednik SDP-a i predsjednik Vlade RH, koja je bila pretežno sastavljena od SDP-ovih ministara. Taj čovjek je bio zarobljenik u logorima u Srbiji, Penava nije koliko znam. Ili kako se već zove… Penava”, kaže Zoran Milanović praveći se da ne zna ime vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave koji je još 2014. pobijedio SDP-ovog Željka Sabu osuđenog za korupciju.
“On će se obračunavati s Plenkovićem i na ovom mimohodu na dan pada Vukovara, koji će HDZ pretvoriti u da ne kažem kakav pir. Tamo naprosto nema mjesta za pristojne ljude. HDZ je sve rastjerao. To je dušmanski odnos prema tom danu”, smatra Milanović.
A što se tiče ćiriličnih ploča i bi li opet napravio isto Milanović ističe: “Opet bih napravio isto. Po noći u podne, sasvim svejedno”.
Ćirilica – sredstvo srpskog kulturnog hegemonizma
Pod krinkom borbe za prava srpske nacionalne manjine i suživota, Milanović i svi koji nasilno žele opet nametnuti Vukovaru srpski jezik i njegovo ćirilično pismo prikrivaju politički značaj srpske ćirilice i što je ona simbolizirala tijekom okupacije Vukovara.
Srpska ćirilica oduvijek je sredstvo srpskog kulturnog hegemonizma. Tijekom okupacije Vukovara srbijanske su okupacijske vlasti zabranile latinicu i nametnule ćirilicu.
Dana 16. srpnja 1992. promijenjeni su i nazivi svih ulica u Vukovaru. Uklonjeni su i S. S. Kranjčević, Vladimir Nazor, Cesarec, a ulicu nazvanu po Stjepanu Radiću preimenovali su u Ulicu Puniše Račića.
SDP-ov Željko Sabo jedini je političar u Hrvatskoj koji je osuđen zbog političke korupcije. Pravomoćno je osuđen zbog podmićivanja gradskih vijećnika. U zatvoru je proveo nešto manje od osam mjeseci, a na uvjetnoj slobodi proveo je osam mjeseci. Izbore je izgubio 2014. od HDZ-ovog Ivana Penave, koji je oštro reagirao na smrt svog šogora Darka Pajičića, žrtve nasilnog uvođenja ćirilice u Vukovar.
Iako se Milanovićevu vlast upozoravalo da u Vukovar, zbog ratnih strahota provedenih tijekom agresije, ne bi trebalo postavljati natpise na srpskome jeziku i ćirilici i da se pričeka s provođenjem takve odluke, temeljem prethodno objavljenih navodnih rezultata popisa stanovništva, za koje stručnjaci upozoravaju da je uneseno ‘fiktivno stanovništvo’, odmah se započelo s uvođenjem dvojezičnih, hrvatsko-srpskih natpisa u Vukovaru.
Nakon što je Milanović 2013. naredio postavljanje dvojezičnih ploča pod okriljem noći, u Vukovaru je uskoro zavladalo opsadno stanje uz brojne pripadnike interventne policije. Vukovarci ogorčeni tim potezom spontano su se okupljali izražavajući nezadovoljstvo. Zbog ćiriličnih ploča, Milanovićeva je vlast upotrijebila silu i u prosvjedima je stradao Darko Pajičić. Bila mu je razbijena lubanja, pretučen je, dobio je teške ozljede glave od čega je na kraju i umro. Darko Pajičić bio je maloljetni hrvatski branitelj i logoraš srpskih koncentracijskih logora.
Masovne čistke domoljubnog kadra iz državnih službi započete za vrijeme Račanove vladavine do savršenstva su dovedene upravo za vrijeme vlade Zorana Milanovića, kao i brutalan odnos prema hrvatskim braniteljima.
> (VIDEO) Milanović o ćiriličnim pločama: ‘U Vukovaru je to bio sukob zakona i uličara’
> (VIDEO) Međusobni razgovor bivših koalicijskih partnera: Milanović poručio Beljaku da je glup
Podsjetimo, trenutno u gradu Vukovaru, kojega vodi gradonačelnik Penava, nema postavljenih dvojezičnih natpisa.
Ustavni sud, koji već neko vrijeme djeluje kao produžena ruka politike, svojim je zaključkom u srpnju ponovno pojačao napetosti izražavajući nezadovoljstvo zbog toga što dvojezične ploče nisu postavljene, no vukovarski gradonačelnik ustraje u tome da se prije svega u Vukovaru treba osigurati poštivanje temeljnih ljudskih prava u pogledu procesuiranja ratnih zločina počinjenih u Domovinskom ratu.
Gradsko vijeće Vukovara nedavno je objavilo zaključak u kojem stoji da se nisu se stekli uvjeti za ravnopravnu upotrebu ćirilice u Vukovaru. Suprotno je to odluci Ustavnog suda koji je u srpnju ove godine odlučio da se prava srpske nacionalne manjine u Vukovaru moraju unaprijediti – postavljanjem dvojezičnih ploča.
Dragovoljac Domovinskog rata i ugledni demograf, dr. sc. Stjepan Šterc nedavno je upozorio da je u popis stanovništva u Vukovaru uneseno i “fiktivno stanovništvo”, te da udio Srba u stvarnosti nije veći od četvrtine.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr