(VIDEO) Nino Raspudić: ‘Jasenovac je mjesto velikog zločina, ali i mjesto velike laži’

Foto: Snimka zaslona

U HRT-ovoj emisiji Peti dan od 27. travnja 2018. sudjelovali su Nino Raspudić, Aleksandar Musić, Boris Jokić i Petar Mitrikeski, a prva je tema bila Jasenovc, odvojene komemoracije te kontroverzije oko broja žrtava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jasenovac je mjesto zločina, ali ga treba istraživati”, istaknuo je Nino Raspudić dodajući da oni koji pri tom govore da se radi o reviziji povijesti ne znaju što je historiografija, koja uvijek iznova istražuje.

> (VIDEO) Glasnović: ‘Zašto se nastavlja s manipulacijom broja žrtava II. svjetskog rata?’

“Jasenovac je mjesto velikog zločina, ali i mjesto velike laži. Jedini koji se suprotstavio srpskoj mitomaniji u Jugoslaviji bio je Tuđman i to dok je još bio dio komunističke nomenklature. Broj je nekako spušten na 83 tisuće iako se i dalje pokazuje da je dio imena dupliciran, da neki tu opće nisu umrli”, rekao je Raspudić koji smatra da bi u Hrvatskoj trebalo pokrenuti jedan veliki znanstveni projekt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Jakovina i Lučić o međunarodnom povjerenstvu za Jasenovac: ‘Zašto bismo Srbiji dali nadležnost nad našom poviješću?’

“Ne sviđa mi se ideja o uključivanju Srba jer ispada da tada priznajemo kako nismo dorasli sami istražiti istinu o Jasenovcu te da nam trebaju supervizori iz Srbije. Jasenovac bi trebalo otvoriti stručnjacima kako domaćima, ali i onima sa zapada i to kako bi se izbili argumenti moralnih kamatara”, ocijenio je Raspudić nedavno spomenutu inicijativu hrvatske predsjednice.

> (VIDEO) Nikola Banić o Jasenovcu: ‘Više od 12.000 imena s popisa je duplicirano, a Plenković je bio na pogrebu jedne ‘žrtve”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boris Jokić nije se složio s Raspudićem i za njega je “Jasenovac mjesto zločina, a ne mjesto laži. Laži su u centrima moći koji kalkuliraju činjenicama u političke svrhe”, kazao je.

“Žalosno je što politika radi i kako se Hrvatska odnosi prema antifašističkom nasljeđu. Ono je osnova hrvatske državnosti i putem antifašističkog pokreta, Hrvatska je stala na stranu dobra i sa saveznicima se usprotivila zlu kao što su fašizam, nacizam, a posebice ustaški režim koji je bio genocidan, gubitnički, rasistički i izdajnički”, ustvrdio je Jokić te zaključio kako su se i u komunističkom režimu događali zločini, ali da je to bio manje rasistički, genocidan, gubitnički i izdajnički karakter režima.

> Predsjednica predložila istraživanje Jasenovca do i nakon ’45., Glavašević poručio: ‘Njeno uklanjanje je pitanje narodnog oslobođenja’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petar Tomev Mitrikeski upozorio je da se zbog Jasenovca i NDH stalno etiketira hrvatski narod i nameće mu se kolektivna krivnja. Na što je reagirao Aleksandar Musić te se između njega i Mitrikeskog razvila prepirka.

Musić tvrdi da kolektivnu krivnju Hrvatima nabijaju oni “koje govore o hrvatskoj vojsci koja je poginula na Bleiburgu”.

> Bleiburg i „križni put“ – deseci tisuća mrtvih po uputama za čišćenje OZN-e

Na to je Jokić dodao “kad govorimo o pozitivnim stvarima tada treba reći da su Hrvati bili najveći antifašisti u Jugoslaviji i da su to činjenice koje treba baštiniti.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Koić i Banić: Gdje su ostale lažne jasenovačke žrtve?

Raspudić se uključio te upozorio da Hrvatska nije nastala zahvaljujući Jugoslaviji, već upravo suprotno, “jedva se iščupala iz te tvorevine kada ju je napala JNA kao sljednica te iste Jugoslavije”.

Pogledajte emisiju u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.